Diljem Hrvatske se 1. ožujka obilježava Nacionalni dan edukacijskih rehabilitatora. Naime, stručnjaci koriste sve svoje znanje, stručnost, volju, kreativnost i strpljenje kako bi djeci i mladima s teškoćama u razvoju olakšali svakodnevicu, naučili ih novim vještinama i otvorili im šire vidike.

Obilježavanjem Nacionalnog dana edukacijskih rehabilitatora ističe se značenje i uloga edukacijskih rehabilitatora kako u ustanovi u kojoj djeluju, tako i u lokalnoj, ali i široj društvenoj zajednici, a posebice iz razloga što oni svojim znanjem uklanjaju predrasude prema djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom u cijelome društvu. Edukacijski rehabilitatori nezaobilazni su stručnjaci u odgoju i obrazovanju te rehabilitaciji djece, no također i rehabilitaciji odraslih. Oni su prvenstveno članovi stručnih timova odgojno-obrazovnih i zdravstvenih ustanova.

Dan edukacijskih rehabilitatora obilježen je i u križevačkom Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju. Održane su prezentacije i okrugli stol pod nazivom “Izazovi i pootrebe u radu s djecom s teškoćama”.

Ravnateljica Centra za odgoj,obrazovanje i rehabilitaciju Križevci Mihaela Brkić kazala nam je kako su danas pozvani stručnjaci iz vrtića, osnovnih i srednjih škola s križevačkog područja povodom Nacionalnog dana edukacijskih rehabilitatora.

brkic

-Obilježavajući ovaj dan htjeli smo našim kolegama iz drugih ustanova prikazati što je posao edukacijskog rehabilitatora u našoj ustanovi i na kojim područjima radimo.

U drugom djelu se razvila rasprava u izazovima u radu s djecom danas u vrtićkom i školskom programu i koje potrebe se javljaju vezano uz edukacije, didaktiku, podršku, kako stručnjacima, tako i djeci. Današnje predavačice su bile edukacijske rehabilitatorice Petra Bešenić, Sanela Stručić, Marija Matus, Sunčica Prugović Ivšak, a pridružila nam se i naša logopedinja Nataša Mustić koja je prezentirala neke specifičnosti vezane uz djecu i potpomugnute komunikacije – napomenula je ravnateljica i dodala kako je vizija istaknuti ulogu edukacijskih rehabilitatora u ustanovi, ali i na široj razini.

-Zajednički cilj je da se uklanjaju predrasude kod djece s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom u cijelom društvu. Kroz naš rad se često vide mali pomaci, a ti mali pomaci su kroz duži period rada s djecom jedno veliko veselje za djecu, stručnjake i roditelje. Budimo strpljivi i veselimo se malim stvarima, jer svi imamo prevelika očekivanja, tako je kad krenemo sami od sebe, a svaki napredak kod djeteta uvijek je prelijepo prepoznati – poručila je.

DSC_4661 DSC_4665 DSC_4667 DSC_4670 DSC_4672 DSC_4674 DSC_4676 DSC_4677 DSC_4678 DSC_4679 DSC_4732 DSC_4681 DSC_4684 DSC_4688 DSC_4690 DSC_4692 DSC_4694 DSC_4695 DSC_4697 DSC_4700 DSC_4705 DSC_4717 DSC_4724