U velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod u petak 23. kolovoza 2024. predstavljena je znanstveno-popularna monografija „Hrvatska vinska kultura“ autorice doc. dr. sc. Tanje Baran. Uz autoricu je u promotivnoj svečanosti sudjelovao recenzent prof. dr. Đuro Horvat te direktor nakladnika Prigorski Media d. o. o. Željko Picig. U glazbenom je programu nastupio vokalni sastav „Ad astra“, a vinu posvećene stihove interpretirao je brodski vinar Marinko Markota koji je autorici monografije i darovao umjetnički likovni prikaz svoga vinogorja.
Uvodno je organizatorica promocije ravnateljica Gradske knjižnice Slavonski Brod Ružica Bobovečki istaknula da se svečanost predstavljanja vinske monografije jako dobro uklopila u program manifestacije brodskoga vinskog festivala „Vino u tvrđavi Brod“ koji je u tijeku.
Nakladnik Željko Picig predstavio je monografiju kao svoj prvi nakladnički projekt, budući da se Prigorski Media ponajprije bavi medijskim sadržajima, najpoznatije kroz portal prigorski.hr. Izrazio je radost što je nakladnički prvijenac jako dobro prihvaćen u javnosti i što pozivi za promociju knjige stižu sa svih hrvatskih strana.
Jedan od trojice recenzenata prof. dr. Đuro Horvat, poznat po tome što se godinama bavi marketingom vina, istaknuo je da je autorica u knjizi odlično locirala važnost i snažne mogućnosti implementacije bogate hrvatske vinske nematerijalne baštine u hrvatske vinske procese po čemu je ova knjiga potpuna novost u Hrvatskoj. „Vino često predstavlja važan element lokalne tradicije i nasljeđa pa njegova promocija pomaže očuvanju kulturnog identiteta, a uspješan marketing vina može privući turiste i potaknuti lokalnu ekonomiju. Pojedina regija usto, uz promociju vinskog turizma, može podići svijest o svojoj kulturnoj baštini, čime se potiče održivi razvoj i razvoj zajednice“, zaključio je prof. Horvat govoreći o nekim posebnostima brodskoga vinskog kulturnog identiteta.
Autorica Tanja Baran predstavljala je brojne primjere bogatih hrvatskih vinskih tradicija u seljačkom, građanskom i aristokratskom sloju hrvatskoga društva tijekom prošlosti, približila je najznačajnije doprinose hrvatskih umjetnika u književnosti, likovnim umjetnostima i glazbi, te osobito detaljno uputila na vinsko-pajdaške regule po kojima se naveliko zabavljao hrvatski narod tijekom prošlosti, što je u izvedbi zamrlo. „Srećom, postoji zapis, pa ništa nije nepovratno izgubljeno“, zaključila je Tanja Baran i završno okupljenima održala