U Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci otvorena je u ponedjeljak skupna likovna izložba više od pedeset autorica i autora pod intrigantnim naslovom ‘I u Paklu može biti dobro’. Izložba je posvećena Danteovom djelu ‘Božanstvena komedija’, te je ostvarena kao prinos organizatora obilježavanju 700 godišnjice smrti velikog pjesnika. U suradnji Gradskog muzeja Križevci i Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, pripremljena je selektirana tematska izložba likovnih radova nadahnutih Danteovim djelom, a posebno Božanstvenom komedijom. Izlagali su slikari, kipari, konceptualci, a vidjeli smo i jedan performans. Križevački performer i likovni pedagog izveo je svoj rad ‘Nemoć’.
Selekciju radova izvršio je žiri u sastavu: Josip Zanki, Danko Friščić, Zoran Homen, Tea Hatadi i Elizabeta Wagner. O projektu i o izložbi mnogobrojnim okupljenim poklonicima umjetnosti, kao i Dantea, govorili su ravnateljica Muzeja Tea Hatadi, kustosica izložbe Elizabeta Wagner, te dekan Akademije Tomislav Buntak.
U spomen obljetnice smrti velikog pjesnika Gradski muzej Križevci i Akademija likovne umjetnosti, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH, Grada Križevaca i Koprivničko-križevačke županije te uz podršku Gradske knjižnice “Franjo Marković” Križevci, Turističke zajednice Križevci, HDLU-a i ULUPUH-a, raspisali su javni natječaj i organizirali otvorenu i žiriranu izložbu.
O izložbi Elizabeta Wagner je, među ostalim, napisala:
Odabrani umjetnici, predstavljeni na izložbi, dolaze s područja cijele Hrvatske i izražavaju se širokim spektrom likovnih jezika. Slikarstvo je zastupljeno brojnim tehnikama, od ulja i akrila, akvarela, tuša i flomastera, sve do umjetničkih realizacija grafičkim tehnikama na raznim podlogama, te slika vidljivih u infracrvenom spektru. Prijavljene skulpture izvedene su u papier mâcheu, glini, drvu, metalu i staklu. Izloženo je i više konceptualnih radova i instalacija, asemblaža te djela koja tradicijski spadaju u primijenjenu umjetnost, izvedenih tehnikom tapiserije, obrade plemenitih metala, fotografije te dekorativne keramike.(…)”
Zdenko Balog