Danas je u Križevcima održana završna konferencija i promocija knjige ‘Klimatski akcijski plan za poljoprivredu za grad Križevce’ – prvi takav plan u Hrvatskoj. Osim promocije knjige, predstavljena je aktivnost SOFI projekta te inovativna platforma sofi4agri.com koja povezuje sve sudionike u misiji održive hrane.
Petar Fabijan iz Udruge za ekonomiju zajedništava, koja je bila voditelj i inicijator projekta, kazao je kako je SOFI zapravo inicijativa za pametnu ekološku poljoprivredu. -S njom smo htjeli potrošačima približiti benefite ekološke poljoprivrede, u smislu smanjenja negativnog utjecaja poljoprivrede na klimatske promjene – kazao je Fabijan.
Sanela Mikulčić Šantić iz Udruge ‘Korak’ poručila je kako se ovim planom žele prikazati mjere za lokalne vlasti, poljoprivrednike ali i potrošače i širu javnost, kako kroz poljoprivredu ublažiti klimatske promjene. -Postoji niz mjera kojima intenzivna poljoprivreda može postati ekstezivna, poput minimalne obrade tla ili bez obrade tla do uspostavljanja šumsko-poljskih sustava gdje na jednoj površini osim same oranice imate i visoko drveće – pojasnila je Mikulčić Šantić.
Gradonačelnik Mario Rajn izrazio je zadovoljstvo kako je prvi ovakav panel održan upravo u Križevcima te zahvalio partnerima na projektu. -Nadam se da će današnja konferencija biti samo početak nekih novih priča i inicijativa koje će uroditi plodom za dobrobit grada Križevaca – rekao je gradonačelnik Rajn.
Dekanica Veleučilišta u Križevcima Marcela Andreata-Koren, koje je i nositelj projekta, kazala je kako je sretna što je projekt pri kraju. -Dobili smo puno rezultata, predstavljamo značajnu stvar. Projekt je svima na ponos, posebice Veleučilištu. Nastavljamo suradnju s Travnikom, danas je potpisan ugovor i čekaju nas nove ideje i projekti – poručila je dekanica.