U prostoru Osnovne škole Dubrava večeras je održana promocija i predstavljanje zavičajnog riječnika “Rječnik dubravskih riječi” autorica Ljiljane Bilanović i Sanele Koščević.
Promociji su prisustvovali općinski načelnik Tomislav Okroša, župnik Krunoslav Detić, ravnateljice Dječjih vrtića Farkaševac i Dubrava, zamjenik gradonačelnika Grada Vrbovca Marko Belošević, predsjednici udruga te brojni drugi gosti.
Ravnateljica Osnovne škole Dubrava Marijana Kozumplik Kemenović rekla je kako je škola mjesto gdje se stječu znanja, kompetencije i vještine, ali škola je i mjesto gdje se njeguje kultura i ljubav prema zavičaju.
– Naša škola na sve moguće načine pridonosi napretku Općine. Što se tiče ovog Rječnika, ideja se rodila prije puno godina, međutim prošle školske godine ozbiljno smo počeli s njom. Realizaciji ovog Rječnika sudjelovali su brojni učenici i učiteljice, a autorice su naše učiteljice. Vjerujem da će se vas ova promocija vratiti u neke vesele dane djetinjstva, ali i stvoriti temelje nove budućnosti – rekla je Kozumplik Kemenović.
Sanela Koščević istaknula je kako je zajedno s kolegicom Bilanović početkom prošle školske godine započela sa sakupljanjem riječi.
– Određeni broj riječi same smo prikupile. Profesorica Bilanović radila je s učenicima šestog razreda, a u razrednoj nastavi uključile su se kolegice Jandrijević, Habuzin i Vrešo. Cijelo prvo polugodište obrađivale smo prikupljene riječi i izraze, a tek nakon toga ozbiljno smo krenule na izradu samog Rječnika. Ovaj projekt nas je jako veselio, ali i vratio u prošlost. Ovim projektom pokušale smo oživjeti zaboravljene riječi, poslovice, izraze, naglaske koje su naši preci koristili u svakodnevnoj komunikaciji – rekla je Koščević.
Ljiljana Bilanović kazala je kako su ovim Rječnikom željele pridobiti djecu da govore dubravskim naglaskom.
– Ovim Rječnikom željele smo sačuvati nematerijalnu baštinu našeg kraja. Ako je zapisano onda će se i sačuvati. Ako netko bude čitao onda će i govoriti. Mislim da je svrha ovog Rječnika postignuta. U ovom Rječniku ima 1400 riječi i zastupljeno je svako slovo abecede. S obzirom da smo u digitalnom dobu, stvorile smo i digitalni Rječnik. U Dubravi se miješa štokavsko, kajkavsko i književno narječje pa često imamo dojam da pričamo književno, što i nije baš tako. Zato smo stvorile ovaj Rječnik – rekla je Bilanović.
Načelnik Općine Dubrava Tomislav Okroša rekao je kako je ovo izdanje više od običnog Rječnika.
– Rječnik je čuvar našeg identiteta i kulturne baštine. Dubrava ima specifičan jezični izričaj koji je odraz povijesti i karaktera naših predaka. Knjiga daje priliku mlađim generacijama da nauče nešto o našoj prošlosti i da nauče te riječi i zadrže ih živima. Izrazito smo ponosni što smo mogli podržati ovaj projekt jer smatramo da je važno prenositi znanje o našem jeziku i kulturi.
Stariji mještani s oduševljenjem su prepoznali riječi koje su možda i zaboravili, dok su mladi pokazali zanimanje za prošlošću našeg kraja. Ovaj Rječnik je samo početak očuvanja lokalne kulturne baštine. Planiramo organizirati radionice za djecu i mlade kako bi se upoznali s našim lokalnim govorom. Istražujemo mogućnost digitalizacije Rječnika – zaključio je Okroša.