Danas je svečano otvoren znanstveni skup u Križevcima pod nazivom ‘Križevačka eparhija. Povijest, kultura, nasljeđe’.
Skup se održava uoči 250. obljetnice osnutka Križevačke eparhije, nasljednice Marčansko – svidničke eparhije koja se do tada nalazila u Staroj Marči pokraj Kloštra Ivanića. Biskupija u Križevcima osnovana je potporom carice Marije Terezije i odredbom pape Pija VI. bulom “Charitas illa” od 17. lipnja 1777.
Pozdravne riječi na početku skupa uputio je križevački vladika Milan Stipić. -Od srca pozdravljam sve koji su sudjelovali u organiziranju ovog znanstvenog skupa i organizacijski odbor. Križevačka eparhija bila je veoma aktivna u društvenom, kulturnom i političkom životu kroz nekoliko proteklih stoljeća, a što ćemo moći ćuti kroz današnja izlaganja. Također, Križevačka eparhija dala je mnoge značajne ljude u životu Hrvatske i cijeloga ovoga prostora, a također se može pohvaliti i izrazito bogatom kulturnom, umjetničkom i povijesnom baštinom – rekao je vladika Stipić.
Ravnatelj Hrvatskog instituta za povijest Miroslav Akmadža kazao je kako vjeruje da će se kroz današnja izlaganja saznati dosta onoga što se znalo i ono manje poznato te da će zbornik donijeti kvalitetne radove te biti poticaj za buduće mlade istraživače. -Drago mi je da smo imali priliku sudjelovati u organizaciji ovog znanstvenog skupa. Naš jedini uvjet za sudjelovanjem bio je da skup bude na visokom znanstvenom nivou i taj uvjet je ispunjen. 250 godina nije malo ni u dugoj crkvenoj povijesti, ali grkokatolička crkva na ovim prostorima je iako brojčano mala, bila vrlo raširena i biskupi koji su bili na čelu Križevačke eparhije, bili su često u ovom razdoblju kojim se ja bavim, vrlo ugledni i značajni sudionici biskupske konferencije te su imali vrlo važne uloge – kazao je Akmadža.
Pozdravne riječi i zahvale uputio je upravitelj Zavoda HAZU Križevci Ivan Peklić. -Uspjeli smo napraviti ovaj vrlo kvalitetan skup s eminentnim hrvatskim znanstvenicima. Tome je mnogo doprinio Hrvatski institut za povijest, Zavod HAZU Križevci te Povijesno društvo Križevci koje je na svojim leđima podnijelo veći dio organizacijskog dijela, a organizaciji je doprinio i Ogranak Matice hrvatske. 1995. godine počeli smo s uređenjem knjižnice i spašavanjem blaga koje se doslovno nalazilo na podu. Organizirali smo i prve izložbe, a sve to je doprinijelo da dođe do ovog skupa i da možemo reći da smo jedan korak napravili, a predstoji nam još mnogo posla, prvenstveno na uređenju biblioteke, ali i arhiva – zaključio je Peklić.
Predsjednik Povijesnog društva Križevci Dejan Pernjak istaknuo je koliko vremena i truda je potrebno da bi se dosegla ovakva razina skupa. -S idejom smo krenuli u veljači ove godine. Zamisao je bila da se skup održi u svibnju, no sada je jasno zašto je za pripremu skupa ipak trebalo osam mjeseci i možda ni to nije dovoljno. Želim vam ugodan boravak, dobrodošli u Križevce i hvala vam svima – kratko je uvodno kazao Pernjak.
Zamjenik pročelnika Zmajskog stola u Križevcima Hrvoje Petrić rekao je kako će ovaj skup sasvim sigurno otvoriti nova istraživačka pitanja te odgovoriti na mnogo toga što je moguće o Križevačkoj eparhiji, ali i Marčanskoj eparhiji koja je bila prethodnica. -Ovaj znanstveni skup zamišljen je kao jedan od važnih koraka prema dalje. 250 godina moglo bi biti zaokruženo jednim monografskim dijelom koje bi moglo postaviti što će u iduće tri godine biti istraženo o Križevačkoj eparhiji. To nije pitanje samo hrvatske povijesti, nego i mnogo šire – kazao je Petrić.
Pročelnik Sandro Novosel zaželio je dobrodošlicu svima uime gradonačelnika Marija Rajna. -Zahvaljujem svim dionicima koji su doprinijeli da se ovaj znanstveni skup održi. Vrlo rado smo prihvatili pokroviteljstvo nad ovim skupom. Drago mi je da je i grkokatolička eparhija premjestila svoje sjedište u Križevce te da će što više poticati kulturni život u gradu – rekao je pročelnik Novosel te zaželio svima uspješan skup.
Skup će završiti svetom liturgijom u 18 sati u katedrali Presvete Trojice i nakon toga večerom za sve sudionike.