Prije 20 godina, 9. prosinca 2004. godine, osnovana je Regionalna razvojna agencija Međimurje (REDEA) s ciljem pružanja podrške održivim razvojnim procesima u Međimurju. Agencija je nastala iz Međimurskog poduzetničkog centra, koji predstavlja njen početni temelj, a danas je REDEA prepoznata kao jedna od najuspješnijih razvojnih agencija u Hrvatskoj. Zaslužna je za to što je Međimurje postalo prepoznato kao atraktivna ulagačka destinacija.
Tijekom dvadesetogodišnjeg djelovanja, REDEA je u velikoj mjeri rasla i razvijala se. Broj zaposlenika je rastao, a danas agenciju čini stručan i složen tim od 25 zaposlenika specijaliziranih za različita područja poput gospodarstva, društvenih djelatnosti, ruralnog razvoja, strateškog planiranja i provedbe projekata financiranih iz EU fondova. Ravnateljica Sandra Polanec Marinović napomenula je da tim smatra kreativnim, svestranim i prilagodljivim, te dodala kako se ponose uspjesima koje su postigli zajedničkim radom.“Jako sam sretna i ponosna što radim u REDEA-i, a mislim da i svi Redeači imaju razloga biti ponosni, jer raditi u REDEA-i ustvari znači biti timski igrač, znači biti istovremeno maštovit i kreativan, biti uporan, biti precizan, baviti se i navigirati kroz birokraciju, ali prije svega znači voljeti ono što radimo“,kazala je ravnateljica.
Među najvećim postignućima REDEA-e svakako se izdvaja transformacija bivše vojarne u Centar znanja Međimurske županije, gdje je agencija odigrala ključnu ulogu u osmišljavanju koncepta, pripremi projekata za financiranje te osnivanju institucija i poduzeća koja danas djeluju u tom kompleksu. Tako je Tehnološko-inovacijski centar Međimurje, koji danas uspješno posluje kao poduzetnički inkubator s tri zgrade, potekao iz REDEA-e, koja je bila njegov formalni osnivač. Agencija je također bila uključena u osnivanje Međimurske energetske agencije i Metalske jezgre u Čakovcu.
U proteklih 20 godina, REDEA je uspješno provela više od 200 projekata čija ukupna vrijednost iznosi gotovo 130 milijuna eura, dok su trenutno u provedbi više od 60 projekata u vrijednosti od 70 milijuna eura.
Među najznačajnijim postignućima REDEA-e svakako se ističu uspješno implementirani projekti koji su pridonijeli razvoju infrastrukture, poduzetništva i društvenih djelatnosti u Međimurskoj županiji.
REDEA se može pohvaliti brojnim projektima različitih veličina, na kojima su radili, a iskustvo koje su stekli u pripremi i provedbi projekata financiranih iz gotovo svih dostupnih programa omogućilo im je ostvarenje značajnih uspjeha. Među najvažnijim projektima na kojima su radili, izdvajaju se projekti kao što su fortifikacija Starog grada Zrinskih, rekonstrukcija i opremanje Županijske bolnice Čakovec za potrebe dnevne bolnice, Međimurska palača turizma, Metalska jezgra, projekt Med dvemi vodami te Regionalni centar kompetentnosti u strojarstvu.
Od 1. srpnja 2018. godine, REDEA djeluje kao Javna ustanova za razvoj Međimurske županije i nastavlja svoj posao regionalnog koordinatora, pružajući pomoć javnom sektoru kako bi bio brži i efikasniji u obavljanju svojih djelatnosti prema krajnjim korisnicima, odnosno građanima.
Župan Međimurske županije, Matija Posavec, naglasio je važnost REDEA-e u provedbi razvoja Međimurja i implementaciji europskih projekata, koji su omogućili ubrzan rast županije nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Istaknuo je kako REDEA godišnje povuče milijune eura iz različitih fondova, što omogućuje ulaganja u novu tehnologiju, otvaranje novih radnih mjesta te postavljanje standarda kojima županija teži. “Hvala na ovih prvih 20 godina, puno energije, puno želje, puno entuzijazma, ali prije svega puno osmjeha na putu i narednih 20 i 50 godina,“ rekao je župan.
“Vi ste svojim radom pridonijeli razvitku ovog dijela Hrvatske i da nema takvih ljudi kao što ste vi, vjerojatno svi ovi projekti koji se financiraju ne samo iz EU, nego i nacionalnih sredstava, ne bi bili realizirani,“ kazala je državna tajnica iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Kristina Bilić.
O važnosti REDEA-e govori i velik broj uzvanika koji su se odazvali na obilježavanje 20 godina njenog postojanja. Među njima su bili zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, ravnatelj SAFU-a Dragan Jelić te brojni načelnici međimurskih općina i ravnatelji institucija.
Svečanost je održana u Razvojno-edukacijskom centru za metalsku industriju Metalska jezgra, gdje su Bruno Kontrec, Mario Jakšić i Aleksandar Filo, na zabavan način sve prisutne prisjetili ključnih trenutaka povijesti REDEA-a. Kroz skečeve je slikovito prikazana njihova svakodnevnica, a predstavljena je i ilustriranu monografiju, autorice Marine Braović Hajdarović.
Dva desetljeća rada REDEA-e svjedoče o njenoj važnosti i održivosti u pokretanju regionalnog razvoja, poticanju ulaganja i stvaranju novih radnih mjesta, te o tome kako je agencija postala ključni partner u stvaranju boljih uvjeta za život i rad u Međimurskoj županiji.