U organizaciji Kulturno-umjetničkog društva “Prigorec” i uz podršku Općine Sveti Petar Orehovec, članovi KUD-a, zajedno s predstavnicima drugih udruga s područja Općine, protekle su subote, 1. veljače, sudjelovali na edukativnom izletu u mađarski dio Baranje. Cilj izleta bio je nagraditi članove KUD-a “Prigorec” za njihov trud u očuvanju i promociji kulturne baštine te im pružiti priliku za upoznavanje povijesti i tradicije susjedne zemlje.
Bio je to izlet koji je spajao opuštanje, gastronomiju i bogatu povijest. Mađarska regija Baranja oduševljava svojim vinogradima i gradovima koji pričaju priče stoljećima unatrag
Harkanj (mađarski: Harkány)
Prva stanica na putovanju bio je Harkanj, poznat po svojim ljekovitim termalnim izvorima. Sudionici izleta su prošetali gradom i popili jutarnju kavu s medom od facelije, poznatim po svojim blagotvornim svojstvima. Med od facelije bogat je antioksidansima, ima antibakterijska svojstva i pomaže u jačanju imuniteta, što ga čini pravim prirodnim eliksirom zdravlja.
Villány
Nakon jutarnje kave u Harkanju, putovanje se nastavilo prema Villányju, srcu mađarske vinske scene. Posjet vinariji Bock bio je pravo otkriće. U podrumima vinarije, koji podsjećaju na mali podzemni grad ispunjen bačvama, izletnici su imali priliku kušati različite vrste vina, svako s jedinstvenim karakterom i bogatom aromom. Svaka kapljica nosila je priču o tradiciji i strasti vinara, a impresivan ambijent vinarije dodatno je upotpunio doživljaj.
Pečuh (mađarski Pécs)
Pečuh, grad bogate povijesti i multikulturalnog duha, oduševio je sudionike svojim šarmantnim ulicama i povijesnim znamenitostima. Posjećene su znamenitosti poput katedrale sv. Petra i Pavla te džamije Hasan-paše Jakovalija. Zanimljivo je da su u Pečuhu crkve kroz povijest pretvarane u džamije, dok su džamije kasnije postajale crkve, što svjedoči o slojevitoj prošlosti grada.
Katedrala sv. Petra i Pavla, jedna od najimpresivnijih građevina u Pečuhu, poznata je po svojim veličanstvenim freskama i impresivnoj arhitekturi koja odražava različite povijesne epohe. Poseban trenutak dogodio se unutar katedrale, gdje su članovi KUD-a “Prigorec”, koji su ujedno i članovi crkvenih zborova, zapjevali pjesmu u čast svetom Petru, ujedno i nebeskom zaštitniku Općine Sveti Petar Orehovec.
Siget (mađarski Szigetvár)
Posljednja destinacija izleta bio je Siget, mjesto slavne bitke iz 16. stoljeća. Posjet gradu, tvrđavi i muzeju unutar nje omogućio je sudionicima da se upoznaju s dramatičnim trenucima opsade te herojstvom Nikole Šubića Zrinskog. Nakon mjesec dana opsade, Nikola Zrinski s manjim brojem preživjelih vojnika provalio je iz utvrde te zajedno s braniteljima poginuo u boju. Tijekom opsade umro je i sultan Sulejman I., zvani Veličanstveni. Sigetska bitka, koja je trajala od 5. kolovoza do 7. rujna 1566. godine, ostala je zapamćena po hrabroj pogibiji zapovjednika Nikole Šubića Zrinskog i čitave posade, koja se nije htjela predati Osmanlijama. Svojom žilavom obranom spasili su Mađarsku, Hrvatsku i Austriju od pada u turske ruke. Zbog toga se ova bitka često naziva “Bitkom koja je spasila (Zapadnu) civilizaciju”.
Dojmljiv je bio i posjet Parku mađarsko-turskog prijateljstva, gdje se nalazi spomenik Nikoli Zrinskom i Sulejmanu Veličanstvenom.
Ovaj izlet bio je puno više od običnog putovanja – bio je to spoj istraživanja, uživanja i povratka u prošlost. Sudionici su imali priliku bolje upoznati kulturnu i povijesnu baštinu Mađarske, ali i steći nova saznanja o tradicijama, vinarstvu i povijesnim događanjima. Za članove udruga koji aktivno sudjeluju u očuvanju lokalne baštine, ovo putovanje bilo je važno iskustvo koje će im pomoći u daljnjoj promociji kulturne baštine Općine Sveti Petar Orehovec.