Projektom „Rekonstrukcija dvorca Inkey u Rasinji“, vrijednim 13,1 milijun eura, želi se dotrajali objekt staviti u funkciju cjelogodišnjeg zdravstvenog turizma, rečeno je u četvrtak na početnoj konferenciji projekta.

Konferenciji koja je službeno označila početak realizacije kapitalnog turističkog projekta koji će omogućiti razvoj Općine Rasinja i Koprivničko-križevačke županije, ali i cijele sjeverozapadne Hrvatske prisustvovali su ministar turizma i sporta Tonči Glavina, saborski zastupnik Tomislav Golubić, župan Darko Koren i zamjenik župana Ratimir Ljubić, ispred partnera projekta načelnik Općine Rasinja Danimir Kolman i pomoćnica direktora Turističke zajednice KKŽ Kristina Sočev  te Melita Birčić ravnateljica PORA Regionalne razvojne agencije KKŽ koja je pružala stručnu pomoć u pripremi i provedbi projekta.

Danas potpuno zapušteni dvorac, koji je sredinom 19. stoljeća sagradila barunska obitelj Inkey, a nakon Drugog svjetskog rata služio je kao osnovna škola koja je prestala s radom 90-ih godina, otkupila je 2019. Koprivničko-križevačka županija.

Dsc 2043

Dvorac je prije toga bio u vlasništvu privatnog poduzetnika koji nije ispunjavao ugovorne odredbe o obnovi zdanja pa ga je ovrhom zaplijenila banka.

Vidjevši u njemu potencijal razvoja zdravstvenog turizma, županija je na dražbi kupila objekt i pripadajuće zemljište i započela pripreme za obnovu, odnosno izradu projekta i prijavu na natječaj za sufinanciranje.

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina projekt je prepoznao kao izrazito potentan za razvoj cjelogodišnjeg zdravstvenog turizma i generiranje ostalih gospodarskih aktivnosti toga kraja. Stoga je na natječaju za razvoj zdravstvenog turizma njegovo ministarstvo projektu dodijelilo oko 10 milijuna eura bespovratnih sredstava.

Dsc 2158

Kako je na konferenciji objasnio Glavina, namjera je dobar dio novca namijenjen turizmu uložiti u nerazvijene kontinentalne krajeve jer je jedino tako moguće graditi cjelogodišnju turističku ponudu. Na taj se način generiraju ostale gospodarske aktivnosti domicilnog stanovništva i poduzetništva, a takvi projekti imaju i pozitivan učinak na demografsku sliku.

Cijeli kompleks imat će 80-ak ležajeva

„Ne može se turistička ponuda oslanjati isključivo na sunce i more“, kazao je Glavina koji u dosad zanemarenom zdravstvenom turizmu vidi priliku da Hrvatska postane ozbiljna turistička destinacija za prihvat profila gostiju koji nam nedostaju.

Voditelj projekta Darko Masnec kazao je da će dvorac Inkey imati spa i welnes sadržaje te u početku 64 ležajeva. S obzirom da uz njega postoji još jedna izdvojena derutna zgrada, koju je također sagradila barunska obitelj Inkey, i nju se u dogledno vrijeme planira staviti u funkciju. U konačnici cijeli kompleks imat će na raspolaganju 80-ak ležajeva.

Dsc 2099

„Vidjeli smo veliki potencijal u sektoru zdravstvenog turizma te smo kupnjom dvorca započeli s pripremom projekta i uspješno ga prijavili na natječaj za sufinanciranje. Projekt će se provoditi u dvije faze, dvorac će između ostalog imati spa i wellness sadržaje te u početku 64 ležajeva, a u konačnici cijeli kompleks imat će na raspolaganju 80-ak ležajeva“, kazao je Masnec.

Ravnateljica Birčić je istaknula kako je priprema dokumentacije za projekt Inkey bila prilično izazovna.

Dsc 2128

„Što se tiče pripreme prijave na natječaj ovo je možda bila i najzahtjevnija prijava u kojem smo do sada sudjelovali. Bili smo svjesni koliko je projekt težak, jer ne radi se tu samo o obnovi dvorca, već i njegovo stavljanje u funkciju s nizom popratnih sadržaja, no zahvaljujući sjajnom timu ljudi smo na kraju uspjeli“, kazala je Birčić.

Ispred partnera na projektu prisutnima se obratio načelnik Općine Rasinja Danimir Kolman koji je izrazio zadovoljstvo što se krenulo u projekt kojeg Općina samostalno ne bi mogla realizirati.

Dsc 2130

„Zahvaljujući obitelji Inkey počeo je ekonomski razvoj našeg područja, a zahvaljujući Županiji koja je kupila dvorac i razvila ovaj projekt te Vladi RH i resornom ministarstvu koja je raspisala natječaj na kojem su osigurana sredstva, dvorac će opet imati sjaj i nudit će mnoštvo sadržaja. Uvjeren sam da ćemo privući velik broj posjetitelja i da će mnogi imati korist u ovoj uistinu iznimnoj turističkoj priči“, rekao je načelnik Kolman.

Čestitku je uputio i saborski zastupnik Tomislav Golubić.

Dsc 2147

„Čestitam Županiji i parterima, želim da se ovaj projekt realizira bez ikakvih problema i da što prije počne njegova provedba. Siguran sam da će Vlada naći potrebne financije i za drugu fazu, ovdje imamo prirodne potencijale koje trebamo iskoristiti i vjerujem da će biti mnoštvo i domaćih i stranih turista“, kazao je Golubić.

Projekt predviđa uređenje okoliša, gradnju jezera i sportskih terena, a važno je da će biti energetski neovisan jer će dizalice topline i solarne elektrane zgrade napajati potrebnom energijom.

Župan Darko Koren informirao je prisutne da je u srijedu raspisan javni natječaj za izvođača radova, a prilikom obnove trebat će voditi računa o tome da se radi o objektu koji je proglašen kulturnim dobrom. Izrazio je nadu da neće biti žalbe na rezultat natječaja i da će javnost moći za godinu i pol prisustvovati otvorenju velebnog zdanja.

Dsc 2139

Nositelj projekta je Koprivničko-križevačka županija, a partneri na projektu su Turistička zajednica Koprivničko-križevačka i Općina Rasinja.

Dsc 2046 Dsc 2044 Dsc 2042 Dsc 2053 Dsc 2054 Dsc 2056 Dsc 2060 Dsc 2061 Dsc 2064 Dsc 2068 Dsc 2075 Dsc 2073 Dsc 2076 Dsc 2106 Dsc 2107 Dsc 2108 Dsc 2112 Dsc 2115 Dsc 2133 Dsc 2160 Dsc 2161 Dsc 2164 Dsc 2166 Dsc 2171 Dsc 2175 Dsc 2181