Kraj kolovoza donio je lijepe novosti u Muzej grada Koprivnice. Fundus Muzeja grada Koprivnice postao je bogatiji za obimnu i iznimno vrijednu donaciju igračaka Drage Turine. Donaciju je u ime obiteljske ostavštine predao Čarlijev brat Petar Turina u društvu muzejske pedagoginje Maše Zamljačanec i v.d. ravnatelja Ivana Valenta.
Didaktičke igračke, popularni didlači, izradio je Drago Turina, zvani Čarli rođen je u Virju nedaleko Koprivnice u vrijeme Drugog svjetskog rata. Drago Turina studirao je u Zagrebu gdje 1965. započinje svoj scenografski rad u studentskim kazalištima, a od tada je ostvario više od 250 scenografskih radova u raznim kazališnim kućama, na televiziji i filmu.
U vremenima velikih redatelja u Hrvatskoj Drago Turina Čarli svojim je scenografijama bio ravnopravni dionik njihovih kazališnih majstorija. Osim toga, taj „vječni dječak“, entuzijast, kreativac i inovator gotovo čitavog života izrađivao je male objekte, višebojne drvene geometrijske oblike koji se iz didaktičkih puzzli pretvaraju u 3D oblike iz stvarnog svijeta poput životinja, klauna ili ljudskog lika. Izrađeni su od laganog i kvalitetnog drva, prekriveni bojama primjerenim za zaštitu dječjih igračaka.
Njegov rad predstavljen je 2021. godine u Galeriji Koprivnica izložbom Čarlijev svijet igračaka koja je nastala je u suradnji dvoje povjesničara umjetnosti – kustosa Marijana Špoljara i muzejske pedagoginje Maše Zamljačanec.
Maša Zamljačanec istaknula je kako je teško baviti se Turininim životom, ne osvrćući se na veliko djelo koje je ostavio iza sebe. Ipak, ovo nije [bila] izložba o scenografiji. Ovo je [bila] izložba o ljubavi, sposobnosti, dokolici, hobiju, opsesiji i onom što se skriva – iza kulisa. Zahvaljujući autorima izložbe ove igračke od danas su našle trajni smještaj u Muzeju grada Koprivnice. Više od 220 igračaka i 20-ak maketa za didlače naći će se u novoj Zbirci Muzeja, a uskoro će novi naraštaji uz njih moći razvijati logičko razmišljanje, vizualnu percepciju, naučiti osnovne boje, ali prije svega i odlično zabaviti.
Tek nekoliko dana prije Maša Zamljačanec i Ivan Valent dobili su još jedan razlog za slavlje. Odlukom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske (od 19. srpnja 2024. godine) napredovali su u viša stručna zvanja. Ministarstvo, odnosno Hrvatsko muzejsko vijeće prepoznalo je njihov dugogodišnji kontinuirani trud, rad i zalaganje te dalo zasluženo priznanje zvanjem viših kustosa i višeg kustosa-pedagoga. Glavne značajke njihova rada možemo zaokružiti zajedničkim pojmovima: otvorenost, uključivost, timski rad, fleksibilnost i susretljivost.
Maša Zamljačanec muzejska pedagoginja i kustosica u Muzeju grada Koprivnice te aktivna kreatorka nezavisne kulturne i društvene scene Koprivnice. S Muzejom blisko surađuje još od studentskih dana, intenzivnije od 2012. kada stiže kao kustos-pripravnik, a od 2016. bila stalno je zaposlena kao muzejski pedagog. Od vremena pripravništva Maša je aktivna kao sukreator projekta Drava Art Biennale te edukativnog projekta Malci muzealci, odnosno KUL Hlebine. Svi Mašini projekti uvijek su okrenuti zajednici. Kroz izložbene projekte problematizira važna društvena pitanja (Oni i mi – povijest javnog zdravstva u Koprivnici), podsjeća na važne aktere nekadašnje kulturne scene (Povijest kazališta), podsjeća na važnost i razvoj modnog govora (Bluza – povijest mode u Podravini). Tijekom godina razvila je niz programa kojima direktno uključuje zajednicu u oblikovanje buduće historije grada (Skriveno lice Koprivnice, Ropotarnica), ali i otvorila muzej za nove publike i nove pristupe (Muzej u školi, Muzej za 5). Osim brojnih kataloga i članaka, autorica je Ukipljenog vodiča te Kulturnog vodiča Koprivnice kojim približuje (umjetničku) povijest grada širokoj publici. Svoja znanja dijeli rado i nesebično, a svoju stručnost brusila i kao jedan od glavnih članova provedbenog tima EU projekta ReVITAlize.
U istom projektu, uz ostale muzejske stručnjake sudjelovao je i Ivan Valent, veliki zaljubljenik u arheologiju koji još od studentskih dana sudjeluje u zaštitnim i sustavnim arheološkim istraživanjima u Muzeju, ali i u inozemstvu. U Muzeju grada Koprivnice zapošljava se 2018. godine te provodi brojna arheološka istraživanja i nadzore koje obrađuje u brojnim stručnim i znanstvenim člancima. Koautor je stalnog postava Zbirke Franjevačkog samostana u Koprivnici. Od 2017. pohađa poslijediplomski doktorski studij arheologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, od 2019. do 2023. voditelj je Odjela muzejskih zbirki, a unazad nekoliko mjeseci obnaša i funkciju vršitelja dužnosti ravnatelja Muzeja grada Koprivnice. Ivan svim zadacima pristupa odgovorno, sistematično i profesionalno, a posebno ga veseli prezentacija svih istraživanja svim dobnim skupinama građana.
– Čestitamo dragim kolegama na svim uspjesima, ponosni smo na njihov rad na promicanju vrijednosti i značaja kulturne baštine Podravine. Veselimo se onome što dolazi uz želju da zadrže zaigranost i stručnost u pristupu muzejskoj građi, ali i ljudima – poručuju iz Muzeja.