Marcel Kiepach rođen je u Križevcima 12.02.1894. godine i bio je veliki izumitelj na polju elektrotehnike. Već sa 16 godina postaje poznat po svojim izumima koje patentira u nekoliko država te je nazvan „čudom od djeteta“. Povodom njegova 126. rođendana Grad Križevci u suradnji s Gradski muzejom Križevci i Gradskom knjižnicom „Franjo Marković“ organizirao je razne aktivnosti.
Tako su večeras izložbom “Nasljeđe obitelji Marcela Kiepacha” i predavanjem Zorana Homena i Ottonea Novosela Franza u likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci počeli Dani Marcela Kiepacha. -Nažalost, premalo ga reklamiramo, a ova izložba je upravo na tragu da se njegovo ime stavi na jednu bolju, višu razinu. Svi Križevčani se njime ponose, a premalo se o njemu zna. -istaknuo je na otvorenju izložbe i početka Dana Marcela Kipeacha Danijel Šaško, zamjenik križevačkog gradonačelnika, koji se nada da će ovaj program doživjeti i buduća izdanja.
O veličini Marcela Kiepacha možda se najbolje izrazio Ottone Novosel Franz koji je kazao kako je Marcel Kiepach živio cijelo stoljeće ispred svojeg vremena. -Sa svojih 10, 12, 15 godina starosti patentirao je po najvećim uredima za patente u Europi i Americi. Da je bio ispred svojeg vremena, otkrili smo tek stotinu godina nakon njegov smrti kada su pronađeni dokumenti, skice, projekti po gradovima u Europi. -kazao je Novosel Franz.
-Njegovi patenti koriste se tamo gdje ni ne možemo zamisliti da je to mogao izmisliti i projektirati jedan dječak, a jedan od tih je brodski žiro-kompas ili osvjetljenje u automobilima, vlakovima ili npr. patenti za zubarske bušilice. -istaknuo je, između ostalih, Novosel Franz zaključivši kako je većina njegovih patenata pokradena.
Jedna od osoba koja je zaslužna da je Marcel Kiepach “izvučen” iz prašine prošlosti zasigurno je i umirovljeni, dugogodišnji ravnatelj križevačkog Muzeja Zoran Homen, koji je u svom izlaganju pojasnio lozu Kiepachovi i kako su oni, zapravo došli u Križevce. -Zahvaljujući dokumentima koje je Marcelova sestra Paula Kiepach donosila ovdje u Muzej dokumente i slike i tako smo imali rodoslovlje i sve što je važno za njih. -pojasnio je Homen
-Naime, 2004. godine bila je i izložba ovdje u Galeriji i tom prilikom ja sam napisao opsežan katalog i to je jedino mjesto gdje možete naći takav zapis o Kiepachovima. Ni jedan državni arhiv nema nikakvih podataka o njima, osim poneki sudski spor koji se može naći. Razlog tome je, kako je istaknula prof. dr. Mira Kolar Dimitrijević, konfiskacija Kiepachovih imanja nakon završetka Prvog svjetskog rata 1918. godine. -ističe Homen te naveo kako je prvi o Kiepachu pisao novinar Ottone Novosel Franz.
Izložba ”Nasljeđe obitelji Marcela Kiepacha” će za sve zainteresirane biti otvorena u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci od 10.-14.02.20. u periodu 10 do 13h.
Otvorenju je prisustvovao i Sandro Novosel, pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu skrb, nacionalne manjine i turizam.