Dodijeljene su nagrade pobjednicima GigaBEEtno kreativnog likovnog natječaja za osnovne škole i dječje vrtiće iz cijele Hrvatske koji se održao pod nazivom „Kad odrastem želim BEEti“. Prvi po broju glasova bili su polaznici skupine Lastavice iz Dječjeg vrtića Tratinčica iz Koprivnice, pod vodstvom odgojiteljice Karle Šimunić. Natječaj već treću godinu zaredom organiziraju A1 Hrvatska i Go2Digital.

Djeca su imala zadatak nacrtati svoje željeno zanimanje kroz prikaz pčelice, a ove se godine na natječaj prijavio rekordan broj škola i vrtića – njih čak 125. Natječaj je trajao tijekom listopada, a nakon dvotjednog glasovanja izabrana su tri dječja vrtića/osnovne škole s najvećim brojem glasova. Skupina Lastavice iz Dječjeg vrtića Tratinčica iz Koprivnice osvojila je 2546 glasova i time osvojila prvo mjesto.

Nagrade su dobitnicima uručili predstavnici tvrtki koje su pokrenule projekt – A1 Hrvatska i Go2Digital, a osim ostalih nagrada, poput pročišćivača zraka i košnice, djeca su dobila priliku naučiti više o pčelama i njihovoj važnosti od profesora Nikole Kezića.

„Lastavice su se prijavile na natječaj “Kad narastem želim BEE-ti” kako bismo potaknuli djecu na kreativno razmišljanje o budućim zanimanjima, ali i kako bismo kroz igru i umjetnost osvijestili važnost prirode i uloge pčela u očuvanju okoliša.
Posjetio nas je poseban gost, profesor Nikola koji pričao o važnosti pčela u našem životu i poklonio kućicu za pčele. Djeci je objasnio kako se trebamo brinuti o malim vrijednim oprašivačima. Mališani su bili oduševljeni poklonima i novim znanjima.
Ovim smo potaknuli još više njihovu znatiželju i sigurno ćemo nastaviti učiti o važnosti pčela u prirodi i osigurati sigurno mjesto za novu kućicu u koju pčelice mogu pronaći svoj novi dom“ – rekla je Karla Šimunić, odgojiteljica skupine Lastavice iz Dječjeg vrtića Tratinčica.

Projekt GigaBEEtno spašava pčele

Projekt GigaBEEtno započeo je s ciljem edukacije javnosti o važnosti pčela za naše ekosustave, ali i pružanja konkretnih rješenja za poboljšanje njihove kvalitete života. Zbog toga je pokrenuta edukativna stranica s mnoštvom korisnih informacija o pčelama i savjetima kako im pomoći. Između ostalog, na stranici se nalazi i detaljan vodič za izgradnju vlastitog hotela za pčele i vodič kroz biljke korisne za ishranu ovih insekata.

U okviru projekta također su postavljeni i veliki hoteli za pčele na četiri lokacije u Zagrebu, a odnedavno i varaždinske pčelice mogu odmoriti u hotelu koji je otvoren u njihovom gradu. Na dvije lokacije u Zagrebu nalaze se uređaji za mjerenje kakvoće zraka, koji posjetiteljima stranice omogućuju da u realnom vremenu saznaju kvalitetu zraka u svojem okruženju.

P1158559 P1158612 P1158760 P1158864