Nogometne reprezentacije Slovenije i Danske odigrale su 1-1 na stadionu u Stuttgartu, gdje je u nedjelju odigarana prva utakmica u skupini C Europskog prvenstva u Njemačkoj.

Danska je povela u 17. minuti pogotkom Christiana Eriksena, a konačnih 1-1 postavio je Erik Janža u 77. minuti. Ovo je prva utakmica na ovom Euru koja je završila neodlučenim ishodom.

U drugoj utakmici u ovoj skupini, od 21 sat u Gelsenkirchenu, igrat će reprezentacije Srbije i Engleske.

Christian Eriksen je prije tri godine u Kopenhagenu, kad je Danska započinjala nastup na Euru utakmicom protiv Finske, dospio u središte pozornosti, ali ne zbog svog neupitnog nogometnog znanja već zbog dramatičnog kolapsa na terenu zbog srčanog zastoja. Srećom, brzom reakcijom suigrača i liječnika ta je priča imala sretan kraj i danas, s 32 godine, Christian Eriksen je dočekao trenutak navijačkog slavlja koje je pokrenuo u 17. minuti svojim pogotkom za vodstvo Danske.

Samo minutu prije tog pogotka, Sloveniju su centimetri dijelili od pogotka. Benjamin Šeško je primio loptu na oko 25 metara od gola. Napadač RB Leipziga iskoristio je činjenicu da su mu danski braniči stajali daleko, namjestio se na udarac i opalio. Bio je to sjajan udarac, danski vratar i kapetan Kasper Schmeichel bio bi nemoćan da je putanja lopte bila samo pola metra više udesno. Ovako je odahnuo zajedno s danskim navijačima, kad je lopta prohujala pokraj vratnice.

Sljedeći danski napad je krenuo po desnom boku, gdje je Rasmus Hojlund primio loptu, ali mu je Jaka Bijol zapriječio prolaz i izbacio loptu u aut. Hojlund je Alexanderu Bahu pokazivao da pričeka s ubacivanjem, no suigrač ga nije poslušao.

Bacio je loptu prema Jonasu Windu koji se ubacio u kazneni prostor. Bio je to početak mata u tri poteza. Wind je briljantnim potezom petom proslijedio loptu dalje, prema Christianu Eriksenu koji je utrčao u prazan prostor, primio loptu na prsa, spustio je na desnu nogu i bez oklijevanja uputio precizan udarac. Slovenski vratar i kapetan Jan Oblak bio je nemoćan. Lopta je završila u njegovom donjem desnom kutu.

Prvo poluvrijeme je prošlo u nadmoći danske reprezentacije, a najistaknutiji pojedinci su bili asistent i strijelac jedinog pogotka, Wind i Eriksen.

Tako je u 28. minuti, nakon Eriksonovog oštrog ubačaja, lopta umalo ponovno završila u mreži, odbivši se od Šeška i Jana Mlakara prema vratima, ali je prošla pokraj vratnice.

Drugu veliku priliku propustio je Eriksen u 43. minuti. Wind je po lijevoj strani ušao u kazneni prostor i poslao povratnu loptu prema Eriksenu koji je bio sam na desetak metara od vrata, ali je njegov udarac lijevom nogom bio neprecizan pa je lopta otišla visoko iznad grede.

Slovenci su pokušavali prijetiti iz kontranapada, ali su ostali na samo jednom udarcu, onom Benjamina Šeška iz 16. minute. Ostale obećavajuće situacije su im propale ili zbog lošeg prijema u zadnjoj trećini, ili zbog upadanja u zaleđe.

Momčad Matjaža Keka je u drugom poluvremenu postala konkretnija u svojim prijetnjama, ali je slovenskim nogometašima još uvijek nedostajalo mirnoće i preciznosti u završnici. U 51. minuti je pravovremen u bloku bio Vestergaard. U nastavku akcije Petar Stojanović je pokušao glavom gađati suprotan kut, ali u tome nije bio precizan.

Zaprijetili su Danci iz prekida. Odlično je ubacio Eriksen s lijeve strane, ali je nakon udarca glavom Christensena lopta prošla uz vratnicu.

Uslijedilo je još jedno razdoblje u kojem su Danci ovladali loptom, što im je u 65. minuti donijelo sjajnu priliku. Danci su povukli kontranapad preko lijeve strane i uputili odličan prizemni ubačaj prema petercu. Tamo je u naletu bio Hojlund i iz neposredne blizine, s igračem na leđima, pogodio Oblaka koji mu je ušao u udarac. Danski igrači su prvi bili i na odbijenoj lopti, ali je udarac Baha s ruba kaznenog prostora završio u tijelu njegovog suigrača Jonasa Winda.

Mogla je Slovenija te propuštene prilike kazniti već u sljedećem napadu, ali udarac glavom Adama Gnezde Čerina iz vrlo dobre situacije, nakon ubačaja Andraža Šporara, nije bio precizan.

Asistent u toj situaciji, mogao je biti strijelac u 74. minuti, ali sa četiri metra, nakon ubačaja iz slobodnog udarca, nije uspio poslati loptu u mrežu.

Slovenci su iz minute u minutu bili sve bliže pogotku. U 76. minuti je Šeško pokazao kakav top ima u desnoj nozi. Silovito je opalio sa 22-23 metra, ali je pogodio vratnicu, koja se još tresla kad je Slovenija došla do izjednačujućeg pogotka.

Udarac iz kuta izveo je Gnezda Čerin. Lopta je preletjela sve igrače u kaznenom prostoru i došla do Erika Janže koji se na 22-23 metra namjestio na udarac i iz prve lijevom nogom opalio prema Kasperu Schmeichelu. Danski vratar je krenuo prema svojoj desnoj vratnici, ali je lopta na putu prema njemu pogodila njegovog suigrača Hjulmanda i po sredini gola ušla u mrežu.

Mogla je do kraja utakmice Slovenija doći i do pobjedničkog pogotka, ali je u 81. minuti Schmeichel uspio obraniti Šporarov udarac iskosa sa pet metara u situaciji “jedan na jedan”.

Danska je na kraju platila za neiskorištene prilike, ali Slovenija je zasluženo nagrađena za svoj trud i upornost te zasluženo osvojila bod.

SLOVENIJA – DANSKA 1-1 (0-1)

Stuttgart. Stadion: Stuttgart Arena. Sudac: Sandro Schaerer (Švicarska).

Strijelci: 1-0 Christian Eriksen (17), 1-1 Erik Janža (77)

Žuti kartoni: Stojanović, Celar (Slovenija); Hjulmand (Danska)

Crveni kartoni: –

SLOVENIJA: Oblak – Karničnik, Drkušić, Bijol, Janža – Stojanović (od 67. Verbič), Gnezda Čerin, Elšnik (od 75. Gorenc Stanković), Mlakar (od 76. Celar) – Šporar (od 90+5. Brekalo), Šeško (od 90+5. Kurtić). Izbornik: M. Kek.

DANSKA: Schmeichel – Christensen, Andersen, Vestergaard – Bah, Hjulmand (od 89. Delaney), Hojbjerg (od 83. Norgaard), Kristiansen (od 79. Maehle) – Eriksen – Wind (od 83. Dolberg), Hojlund (od 83. Poulsen). Izbornik: K. Hjulmand.