U dvoboju 2. kola skupine F EURA u Hamburgu su nogometaši Gruzije i Češke odigrali 1-1 (1-0).

Za Gruziju je zabio Georges Mikautadze (45+4pen), a za Čehe izjednačio Patrik Schick (59).

Gruzija i Češka su remizirali, a nijedna momčad sigurno nije zadovoljna time, no puno žaljenja mogu imati Česi, koji su bili bolj i aktivnija momčad. Srećom po Gruzijce, svoj dan je imao njihov vratar Georgi Mamardashvili, koji je obranio čak 11 šuteva i najzaslužniji je za povijesni, prvi njihov bod na EURU.

Češka se pokazala puno boljom momčadi od Gruzije, no na odmor su otišli s golom zaostatka jer je na vratima Gruzije stajao Georgi Mamardashvili. Ovaj vratar Valencije je u prvom dijelu upisao čak osam obrana, a počeo je već u trećoj minuti kada je u roku od 20 sekundi zaustavio čak tri opasna udarca Čeha. Šut Adama Hložeka obranio je nogom, a potom i dva pokušaja Patrika Schicka završila su na rukavicama Gruzijca.

Mamardashvili je u 23. minuti obranio opasan udarac Hložeka, koji je, činilo se, u istoj minuti ipak došao do gola. Hložek je tragikomično iz blizine pogodio u glavu gruzijskog vratara, a lopta se odbila u glavu češkog napadača i završila u mreži. Nakon poduže VAR konzultacije taj pogodak je ipak poništen.

No, u sudačkoj nadoknadi prvog dijela nakon slobodnog udarca češki tragičar iz prvog susreta s Portugalom Robert Hranač je igrao rukom, a sudac je nakon pregleda VAR-a dosudio penal. Hranač je protiv Portugala postigao autogol i nosi veliki dio krivnje za drugi gol. Georges Mikautadze je lagano zabio za vodstvo Gruzije.

Duboko u sudačkoj nadoknadi gruzijski junak Mamardashvili brani šut Schicka.

Česi su krenuli po poravnanje u drugom, no ipak su Gruzijci došli do najveće prilike iz protunapada kojeg je lošim šutom upropastio Anzor Mekvabishvili. Kazna je stigla već u sljedećem napadu. Nakon udarca s kuta Ondrej Lingr je šutom glavom pogodio vratnicu, a Patrik Schick je bio najbliži u prsima ugurao loptu u mrežu. Time je postao i prvi igrač u povijesti EURA, koji je golove zabijao desno i lijevom nogom, glavom i- od danas i tijelom.

Česi su pokušavali doći do drugog pogotka visokim nabačajima u gruzijski šesnaesterac, a Vladimir Coufal i Mojmir Chytil su u izglednim prilikama bili neprecizni.

U zadnjim sekundama utakmice Gruzijci su mogli do pobjede, ali je u 95. minuti nakon kontre u velikoj šansi Saba Lobjanidze pucao preko grede.

GRUZIJA – ČEŠKA 1-1

Pred 48 tisuća gledatelja na Volkspark stadionu sudio je Nijemac Siebert.

Strijlelci: 1-0 Mikautadze (45+4pen), 1-1 Schick (59)

GRUZIJA: Mamardašvili – Dvali, Kašia, Kverkvelia (od 82. Gvelesiani) – Kakabadze, Kočorašvili, Mekvabišvili, Davitašvili (od 62. Čakvetadze), Tsitaišvili (od 62. Lochošvili) – Kvarachelia (od 82. Lobjanidze), Mikautadze

ČEŠKA: Stanek – Holeš, Hranac, Krejči – Souček – Coufal, Provod (od 81. Barak), Černy (od 55. M. Jurasek), D. Jurasek (od 81. Ševčik) – Hložek (od 55. Lingr), Schick (od 68. Chytil).