U susretu posljednjeg trećeg kola skupine D na Europskom prvenstvu nogometaši Francuske i Poljske su u Dortmundu remizirali 1-1 (0-0) čime su Francuzi završili kao drugi u skupini, a Poljska uhvatila prvi bod.

Oba pogotka na susretu postignuta su iz jedanaesteraca. Povela je Francuska u 56. minuti kada je s bijele točke pogodio Kylian Mbappe, koji se vratio u sastav nakon ozljede i loma nosa te je cijeli susret odigrao sa crnom zaštitnom maskom. Izjednačio je Robert Lewandowski koji je iz ponovljenog jedanaesterca pogodio u 79. minuti za 1-1.

Vrlo hrabro su Poljaci odigrali prvo poluvrijeme, u kojem po ničemu posebnom nisu zaostajali za favoriziranim Francuzima. I prije ovog ogleda Poljska je izgubila svaku šansu za prolaz, ali je željela časno napustiti poprište Europskog prvenstva.

Odmah u šestoj minuti Poljska je zaprijetila. Iz daljine je pokušao Zielinski, ali je njegov udarac obranio Maignan. Francuska je uzvratila u 11. minuti kada je lopta prošla sve igrače u šesnaestercu i došla na drugu stranu do Hernandeza. Njegov dobar pokušaj još je bolje zaustavio inače rezervni poljski vratar Skorupski koji je velikim dijelom utakmice bio vrlo inspiriran.

Još se jednom poljski golman istaknuo u 19. minuti. Nakon akcije Kantea i Dembelea ovaj potonji je došao sam pred Skorupskog koji je instinktivno reagirao i spriječio vodstvo Francuza.

Prvo poluvrijeme nije prošlo bez reakcije najboljeg poljskog strijelca Lewandowskog koji je ovaj dvoboj počeo od prve minute. Pucao je u 34. minuti Lewandowski glavom, ali nije bio precizan.

U završnici prvog dijela Francuska je stisnula te se gotovo cijelo vrijeme igralo u poljskom šesnaestercu ili na 20-ak metara od Skorupskog. Dvije odlične šanse je imao Mbappe koji je u oba slučaja dobro gađao, ali poljski vratar je i tada spasio svoju momčad i sačuvao 0-0 prije odmora.

Uz jake nalete Francuza započelo je i drugo poluvrijeme, pa je u 49. minuti dva pokušaja, sa sličnog mjesta, imao Mbappe. Prvi put je opet odlično reagirao Skorupski, dok je nakon toga francuski napadač bio neprecizan.

Poljska je ipak pokleknula u 56. minuti kada je dosuđen jedanaesterac za Francusku. Dembele je iznudio jedanaesterac, a udarac Mbappea s bijele točke nije mogao zaustaviti ni dotad besprijekorni poljski vratar.

Nastavila je Francuska dominirati i nakon vodstva, a Poljaci nisu bili ni približno toliko dobri kao u prvih 30-ak minuta susreta. Pred kraj prvog dijela Poljska se ispuhala i do kraja se uglavnom branila i nadala što blažem porazu.

Probudio se potom Lewandowski u 72. minuti te je s 20 metara pokušao iznenaditi Maignana, ali je pucao pored vratnice, dok je vrlo brzo nakon toga dosuđen još jedan jedanaesterac na ogledu, ovaj put za Poljsku.

Upamecano je startao na Swiderskom, a loptu je na bijelu točku namjestio Lewandowski. Uz brojna zastajkivanja Poljaka prije udarca francuski vratar Maignan je obranio šut poljskom napadaču. No, talijanski sudac Guida je odlučio ponoviti izvođenje jer se Maignan prije udarca odmaknuo od svoje vratarske linije, baš zbog spomenutih zastajanja koje je imao Lewandowski. Poljski igrač je na isti način pucao i drugi put, ali je tada pogodio za 1-1.

U zanosu nakon izjednačenja Poljska je odlično odigrala iduće minute te je nekoliko puta došla vrlo opasno pred Maignana. U samoj završnici opet su nasrnuli francuski nogometaši, ali Poljska se gusto branila i obranila sve do kraja čime je uspjela u svom naumu, izbjegla je sva tri poraza u skupini D.

Francuska će kao druga na ljestvici igrati u osmini finala protiv drugoplasirane reprezentacije skupine E. Pobjednik skupine Austrija za suparnika će imati drugu momčad s ljestvice skupine F.

FRANCUSKA – POLJSKA 1-1 (0-0)

Strijelci: 1-0 Mbappe (56-11m), 1-1 Lewandowski (79-11m)

BVB stadion u Dortmundu. Gledatelja: 78.700. Sudac: Marco Guida (Italija).

FRANCUSKA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez – Tchouameni (od 81. Fofana), Kante (od 61. Griezmann), Rabiot (od 61. Camavinga) – Dembele (od 86. Kolo Muani), Mbappe, Barcola (od 61. Giroud). Izbornik: Didier Deschamps.

POLJSKA: Skorupski – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Moder, Urbanski, Zalewski (od 68. Skoras) – Szymanski (od 68. Swiderski), Zielinski – Lewandowski. Izbornik: Michal Probierz.

Žuti kartoni: Rabiot (Francuska), Zalewski, Dawidowicz, Swiderski (Poljska)