U “ljepotici” dosadašnjeg dijela EURO-a, susretu prvog kola C skupine Nizozemska je u Amsterdamu pobijedila Ukrajinu sa 3-2 ostvarivši prvu pobjedu na europskim prvenstvima nakon 2008.

Bila je to fantastična utakmica u kojoj su Nizozemci vodili sa 2-0, Ukrajina je u završnici susreta uspjela izjednačiti, da bi domaćin pet minuta prije kraja ipak uspio izboriti pobjedu.

Strijelci za “Oranje” bili su Georginio Wijnaldum (52), Wout Weghorst (59) i Denzel Dumfries (85), dok su za Ukrajinu zabili Andrij Jarmolenko (75) i Roman Jeremčuk (79).

U prvom susretu iz ove skupine Austrija je u Bukureštu svladala Sjevernu Makedoniju sa 3-1.

Austrija je povela golom Lainera (18), izjednačio je Pandev (28), a pobjedu austrijskoj reprezentaciji u završnici su osigurali Gregoritsch (78) i Arnautović (89).

Za Makedoniju su nastupila trojica igrača iz Prve HNL – kapetan Dinama Arijan Ademi, njegov klupski suigrač Stefan Ristovski, te branič Rijeke Darko Velskovski.

U drugom kolu se 17. lipnja sastaju Ukrajina i Sjeverna Makedonija, te Nizozemska i Austrija.

Nizozemci su čak 13 godina čekali pobjedu na europskom prvenstvu. Posljednu pobjedu na EURO-u “Oranje” je ostvarilo u lipnju 2008. protiv Rumunjske u skupini (2-0). Potom su izgubili od Rusije u četvrtfinalu (1-3), zatim sve tri utakmice u skupini na EP u Poljskoj i Ukrajinu 2012. (Danska 0-1, Njemačka 1-2, Portugal 1-2), dok ih u Francuskoj 2016. nije niti bilo.

Crna serija je napokon prekinuta pobjedom proti Ukrajine u kojoj su Nizozemci imali 2-0 i još niz sjajnih prilika, a zatim su umalo sve prosuli.

Počelo je “vatreno” i u prvih 10 minuta vidjeli smo tri sjajne prilike. Domaćin je već u drugoj minuti imao priliku, no Buščan je obranio Depayjev udarac. Uzvratili su Ukrajinci iz kornera, no Jarmolenko nije dobro zahvatio loptu. U šestoj minuti sjajnu priliku je imao i Dumfries, ali je promašio zicer.

Novu priliku Nizozemska je imala u 23. minuti. Ipsred Buščana se našao Van Aanholt, no ukrajinska “jedinica” još jednom je sjajno reagirala. Branič Crystal Palacea se okušao i u 37. minuti, ali je pucao preko gola.

U 40. minuti Wijnaldum je uputio fantastičan udarac sa oko 20 metara, ali je Buščan ponovo sjajno obranio. Do kraja poluvremena priliku su imali i gosti, Jarmolenko je izašao ispred Stekelenburga, no nizozemski vratar je bio brži.

Daleko bolju igru Nizozemci su okrunili vodstvom u 52. minuti, a strijelac je bio Wijnaldum. De Roon je ubacio u kazneni prostor, ukrajinski golman odbio loptu, a Wijnaldum naletio na odbijanac i zabio za vodstvo.

Samo pet minuta kasnije bilo je 2-0. Dumfries je probio stranu, lopta se odbila do Weghorst koji je postigao gol za 2-0.

Tračak nade za Ukrajinu pojavio se u 75. minuti kada je Jarmolenko fantastičnim golom sa 20 metara smanjio na 2-1. Bio je to sasvim sigurno najljepši gol dosadašnjeg dijela prvenstva. Ukrajina se potpuno vratila u 79. minuti kada je Jeremčuk glavom zabio za 2-2 na ubačaj Malonovskog.

Pet minuta prije kraja ove fantastične utakmice Nizozemska je ipak vratila prednost. Ake je centrirao, a Dumfries glavom pogodio za konačnih 3-2.

NIZOZEMSKA – UKRAJINA 3-2

Amsterdam: Stadion Johan Cruyff Arena; Sudac: Felix Brych (Njemačka);

Strijelci: 1-0 Wijnaldum (52), 2-0 Weghorst (59), 2-1 Jarmolenko (75), 2-2 Jeremčuk (79), 3-2 Dumfries (85)

Žuti kartoni: Sidorčuk

Crveni kartoni: –

Nizozemska: Stekelenburg – Dumfries, Timber (od 88. Veltman), De Vrij, Blind (od 64. Ake), Van Aanholt (od 64. Wijndal) – De Roon, De Jong, Wijnaldum – Depay (od 90. Malen), Weghorst (od 88. De Jong)

Ukrajina: Buščan – Mikolenko, Matvijenko, Zabarni, Karajev – Zinčenko – Zubkov (od 13. Marlos, od 64. Šaparenko), Malinovski, Sidorčuk, Jarmolenko – Jaremčuk