Nogometaši Italije, aktualni europski prvaci, krenuli su u obranu naslova pobjedom, u ogledu prvog kola skupine B ovogodišnjeg EURA svladali su Talijani u Dortmundu Albaniju s 2-1 (2-1).

Svi su pogoci postignuti u prvom poluvremenu. U 22. sekundi susreta Albanija je povela golom Nedima Bajramija što je ujedno bio najbrži pogodak u povijesti europskih prvenstava. Italija je brzo preokrenula rezultat u svoju korist i to nakon golova Alessandra Bastonija u 11. i Nicole Barelle u 16. minuti.

Dvoboj u Dortmundu je počeo šokantno po aktualne europske prvake Talijane, a savršeno za Albaniju. Dimarco je nespretno izveo aut te je poslao loptu u talijanski šesnaesterac, u smjeru svog vratara Donnarumme. Zapravo, savršeno je asistirao Bajramiju koji je u 22. sekundi žestoko opalio i pospremio loptu pod gredu za 1-0 Albanije.

Pogodak nije šokirao Talijane, već ih je dodatno, pozitivno razdrmao. Već u drugoj minuti zaprijetio je inače odlični Scamacca, ali nije pogodio za izjednačenje. Italija nije postigla pogodak tada, ali jest već u 11. minuti kada je Pellegrini asistirao, a loptu je na drugoj vratnici dočekao Bastoni i glavom zabio za 1-1.

Nastavljena je potom dominacija Talijana koji su i poveli vrlo brzo, u 16. minuti. Lopta se odbijala po albanskom šesnaestercu, a došla je potom do Barelle koji je sa 17 metara iz prve odapeo i vrlo lijepo pogodio mrežu za 2-1.

Sve do kraja prvog dijela Italija je bila bolja. Dobro je kombinirala, kreirala lijepe akcije i mogla povećati svoje vodstvo u čemu ipak nije uspjela. U 33. minuti Albaniju je spasila vratnica koju je pogodio Frattesi nakon lijepe asistencije Scamacce.

Do odmora su još Talijani imali dvije dobre šanse, a Albanci jednu. Scamacca i Pellegrini su prijetili Strakoshi, ali su bili malo neprecizni, dok je dalekometni udarac za Albaniju isprobao Asani.

U uvodnim minutama drugog dijela preslikala se utakmica iz prvih 45 minuta. Italija je dominirala posjedom, napadala je i time čuvala prednost jednog gola. Prvu veliku šansu u nastavku imao je Chiesa nakon točno sat vremena, a njegov je udarac bio tek malo neprecizan.

Posebno su Talijani bili opasni na način kako su postigli prvi pogodak. Ubacivanja na drugu vratnicu sijali su opasnost Albancima koji su, pak, stavljali sve veći rizik u svoju igru kako se približivao kraj susreta, no na pravi način nisu ugrozili Donnarummu. Određenu živost je u albansku igru unio rastrčani Hoxha, igrač Dinama, ali bilo je to premalo za koncentriranu talijansku obranu.

Kroz cijelo drugo poluvrijeme nije stvoren veliki broj šansi, a jedan sramežljivi udarac u 80. minuti je oprobao Dimarco bez prave opasnosti. Kako su Albanci šokirali Italiju na samom početku mogli su i na samom kraju. U 90. minuti je dugu loptu lijepo prsima primirio Manaj te je prebacio talijanskog vratara Donnarummu, ali je lopta potom putovala paralelno s vratarskom linijom. U nadoknadi je još Mitaj pokušao iz daljine, ali Italija je ipak sačuvala pobjedu i startna tri boda.

U drugom kolu ove skupine B Albanija će u srijedu igrati protiv Hrvatske u Hamburgu, s početkom u 15 sati. Italija i Španjolska će svoj meč drugog kola odigrati dan kasnije od 21 sat.

ITALIJA – ALBANIJA 2-1 (2-1)

Strijelci: 0-1 Bajrami (1), 1-1 Bastoni (11), 2-1 Barella (16)

BVB stadion u Dortmundu. Gledatelja: 80.000. Sudac: Felix Zwayer (Njemačka).

ITALIJA: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafori, Dimarco (od 82. Darmian) – Jorginho, Barella (od 92. Folorunsho), Pellegrini (od 77. Cristante) – Frattesi, Scamacca (od 82. Retegui), Chiesa (od 77. Cambiaso). Izbornik: Luciano Spalletti.

ALBANIJA: Strakosha – Mitaj, Ajeti, Djimsiti, Hysaj – Ramadani, Bajrami (od 87. Muci), Asslani – Seferi (od 68. Laci), Asani (od 68. Hoxha) – Broja (od 76. Manaj). Izbornik: Sylvinho.

Žuti kartoni: Calafiori, Pellegrini (Itallija), Broja, Hoxha (Albanija)