Hrvatska i Italija će u ponedjeljak, 24. lipnja u Leipzigu po deveti put stajati na suprotnim stranama, a u dosadašnjih osam ogleda “Vatreni” niti jednom nisu izgubili.

Bit će to ogled u kojem “Vatrenima” igra samo pobjeda, dok je “Azurrima” dovoljan i bod za plasman u osminu finala.

Podsjetimo, hrvatska reprezentacija je u prva dva kola skupine B dohvatila “mršavi” bod protiv Albanije (2-2), te izgubila od Španjolske (0-3), dok su Talijani porazili Albance (2-1), te upisali poraz od “Furije (0-1).

Hrvatska je u osam dosadašnjih susreta protiv Italije upisala tri pobjede i pet remija, pri tome je od šest službenih susreta Hrvatska dobila dva, a četiri su završila bez pobjednika.

Sjajna serija započela je prije točno 30 godina u Palermu, kada je svijet “upoznao” hrvatsku reprezentaciju koja tada još nije imala nadimak “Vatreni”.

Bio je to susret u kvalifikacijama za EURO 1996. godine i tek treća službena utakmica hrvatske vrste. Susret se igrao 16. studenoga 1994. u Palermu, a Hrvatska je slavila sa 2-1.

Utakmicu je s klupe vodio Tomislav Ivić jer Miroslav Blažević bio je kažnjen zbog incidenta na utakmici Auxerrea i Dinama. Oba gola je zabio Davor Šukera (32, 57), dok je za Talijane strijelac bio Dino Baggio (89).

Za Italiju je to bila prva utakmica nakon što je igrala finale SP-a 1994. s Brazilom u SAD-u u kojem je izgubila na jedanaesteraca.

U uzvratnom susretu u listopadu 1995. u Splitu je završilo 1-1. Gosti su poveli golom Demetrija Albertinija (29), a izjednačio je Davor Šuker iz jedanaesterca (48).

Hrvatska je kvalifikacije završila na prvom mjesto plasiravši se na svoje prvo veliko natjecanje, EURO 1996. u Engleskoj.

Uslijedio je remi bez golova na prijateljskoj utakmici u Zagrebu 1999. godine, a novi službeni ogled Hrvatska i Italija su igrale na SP-u 2002. u japanskom Ibarakiju.

Italija je povela golom Christiana Vierija u 55. minuti, no “Vatreni” su okrenuli rezultat golovima Ivice Olića (73) i Milana Rapaića (76). Nažalost, ta nam pobjeda nije bila dovoljna, dalje su prošli Meksiko i Italija.

Četiri godine kasnije hrvatska vrsta je pod vodstvom Slavena Bilića u njegovom izborničkom debiju u Livornu srušila tadašnjeg svjetskog prvaka sa 2-0. Bio je to prijateljski susret, Talijani nisu igrali u najjačem sastavu, ali to ne umanjuje naš uspjeh. Strijelci su bili Eduardo da Silva (18) i Luka Modrić (47).

Posljednje tri međusobne utakmice završile su rezultatom 1-1, a sve tri su bile službene.

U poljskom Poznanju u skupini na EP-u 2012. godine. Talijani su poveli golom Andrea Pirla u 37. minuti, a izjednačio je Mario Mandžukić u 72. minuti. Hrvatska je natjecanje u skupini zaključila kao treća iza kasnijeg europskog prvaka Španjolske i doprvaka Italije.

Uslijedio je Milano u studenom 2014. u kvalifikacijama za EURO 2016. Još jednom je bilo 1-1, domaćin je poveo golom Antonija Candreva u 11. minuti, a izjednačio je Ivan Perišić četiri minute kasnije. Nažalost, bila je to utakmica koju su obilježili hrvatski huligani koji su dva puta prekidali utakmicu bacavši baklje na teren i na tribine

Jednom u prvom poluvremenu, a potom u 71. minuti kada je morala intervenirati i talijanska policija, a prekid je trajao desetak minuta.

Utakmica je nastavljena nakon što je policija pendrecima otjerala dio navijača od kuda su u teren letjele baklje. Nevjerojatno je i da je sam izbornik Niko Kovač umalo pogođen bakljom kada je htio smiriti situaciju.

Uzvratni ogled odigran je u lipnju 2015. u Splitu. Utakmica je igrana pred praznim tribinama poljudskog stadiona zbog izgreda naših navijača i u Norveškoj, a Hrvatski nogometni savez morao je platiti i 55.000 eura kazne. Nažalost, ovaj susret je obilježila svastika na travnjaku koju su huligani napravili dan prije. Ni do danas počinitelji nisu otkriveni.

Mandžukić je donio vodstvo u 11. minuti, a u 36. minuti je izjednačio Antonio Candreva iz jedanaesterca. Spomenimo i da je Mandžukić u sedmoj minuti promašio kazneni udarac, a u sudačkoj nadoknadi je Dario Srna dobio žuti karton.

Italija je na koncu bila prva u skupini, a EURO u Francuskoj je izborila i Hrvatska osvojivši drugo mjesto.

UTAKMICE HRVATSKE I ITALIJE OD SAMOSTALNOSTI

Italija – Hrvatska 1-2 (D.Baggio 89 / Šuker 32, 57) – 16. studenog 1994. Palermo – kvalifikacije za EP 1996.
Hrvatska – Italija 1-1 (Šuker 48-11m / Albertini 29) – 8. listopada 1995. Split – kvalifikacije za EP 1996.
Hrvatska – Italija 0-0 (28. travnja 1999. Zagreb – prijateljska)
Italija – Hrvatska 1-2 (Vieri 55 / Olić 73, Rapaić 76) – 8. lipnja 2002. Ibaraki – SP – skupina
Italija – Hrvatska 0-2 (Da Silva 18, Modrić 47) – 16. kolovoza 2006. Livorno – prijateljska
Italija – Hrvatska 1-1 (Pirlo 37 / Mandžukić 72) – 14. lipnja 2012. Poznanj – EP – skupina
Italija – Hrvatska 1-1 (Candreva 11 / Perišić 15) – 16. studenog 2014. Milano – kvalifikacije za EP 2016.
Hrvatska – Italija 1-1 (Mandžukić 11 / Candreva 36-11m) – 12. lipnja Split – kvalifikacije za EP 2016