Mlade osobe s oštećenjem vida trebaju imati iste prilike koje imaju i mlade osobe bez oštećenja vida, rečeno je u srijedu na uvodnoj konferenciji međunarodnog ERASMUS projekta Youth IMPACT kojem je cilj poticanje razvijanja kapaciteta mladih s oštećenjem vida.
Na konferenciji ERASMUS+ projekta koji provodi Hrvatski savez slijepih u partnerstvu s pet zemalja održana je panel-rasprava s mladima s oštećenjem vida, organizacijama koje pružaju usluge za mlade te javnim institucijama.
Srđana Šimac, voditeljica projekata u Hrvatskom savezu slijepih, rekla je da je opći cilj Youth Impact projekta jačanje kapaciteta kojem su pristupili iz tri perspektive. “Kao prvo, želimo jačati kapacitete organizacija koje rade s osobama s oštećenjem vida. Zatim, želimo jačati i kapacitete samih mladih osoba s oštećenjem vida, a ne zanemarujemo ni donositelje odluka jer želimo utjecati na institucije”, rekla je.
Naglasila je da je posebnost ovog projekta što omogućuje osobama s oštećenjem vida da dobiju priliku i za neformalno obrazovanje.
“Kada pričamo o edukacijama, većina smatra da moramo nešto napamet naučiti, da moramo puno čitati, puno slušati. Međutim, postoje neformalni oblici edukacija kao što su mobilnosti, gdje mladi mogu učiti kroz razvoj iskustva sa svojim vršnjacima i to su neka znanja i vještine koje im onda ostanu za cijeli život”, pojasnila je Šimac.
Latica Mirjanić, izvršna direktorica Udruge slijepih Zagreb, rekla je da se slijepe osobe u svakodnevici suočavaju s jako puno izazova.
Pojasnila je da je obrazovanje slijepih osoba u Hrvatskoj takvo da ih većina završi za zvanje telefonista te budu na burzi i po deset godina jer se s tim zanimanjem ne mogu zaposliti.
“Udruga surađuje s puno ustanova i institucija te radimo na prekvalifikaciji naših članova i pokušavamo naći što više tih novih zanimanja s kojima bi bili konkurentni na tržištu rada”, rekla je i navela da se te prekvalifikacije odnose na zanimanje maser, masere refleksologije stopala, savjetnici za prehranu i ljekovite bilje.
Na konferenciji su se pored ostalog mogle čuti i inspirativne životne priče mladih s oštećenjima vida.
Nikolina Kušterbajn, edukacijska rehabilitatorica u Hrvatskom Zavodu slijepih, slabovidna je od rođenja, ali ne dopušta da to preuzme ono što ona jest. “Imam oštećenje vida, ali ne volim to isticati jer mi to onda određuje identitet, a puno više sam od toga – edukacijska rehabilitatorica sam, mlada osoba puna života i ambicija”, rekla je.
“Mi moramo sami raditi na rušenju stereotipa o nama, jer ako budemo očekivali samo da nas drugi prihvate a da mi išta učinimo, to neće biti dobro”, rekla je Kristina Krsnik, studentica kroatistike i komparativne književnosti, osoba s oštećenjem vida koja sudjeluje u projektima različitih udruga, a pored ostalih i u Hrvatskom savezu slijepih.