Članica splitskog Marjana Lena Stojković osigurala je odličje na Europskom taekwondo prvenstvu koje se održava u bugarskoj Sofiji.

Lena je u kategoriji do 46 kilograma u prvom kolu prekidom pobijedila Finkinju Tammilu 22-2 da bi u četvrtfinalu napravila veliki rezultat pobjedom 18-8 protiv Turkinje Yildirim, aktualne europske prvakinje, osvajačice nevjerojatnih sedam svjetskih i europskih odličja u seniorskoj konkurenciji i putnice u Tokyo u kategoriji do 49 kilograma. Yildirim je trostruka prvakinja Europe, brončana na dva svjetska prvenstva u Gyeongyu 2011. i Manchesteru 2019. te vlasnica još dvije europske bronce iz Manchestera i Montreuxa.

Ovom medaljom tek 19-godišnja Lena je kompletirala kolekciju medalja u sve tri uzrasne kategorije jer je još kao kadetkinja osvojila broncu na europskom prvenstvu dok je u juniorskom stažu upisala broncu na olimpijskim igrama mladih kao i svjetsku broncu. Polufinale je na rasporedu popodne.

Prvog dana europskog prvenstva od Hrvata je nastupila još Kristina Tomić, evidentna olimpijska kandidatkinja koja je u kategoriji do 49 kilograma u prvom kolu izgubila od Rumunjke Musteate 29-21. Treba napomenuti da Tomić ima dijabetes i da svakako nije lako skidati pet kilograma tri mjeseca prije olimpijskih igara na koje članica Osvita sigurno ima maksimalni fokus i formu tempira za nastup na olimpijskim igrama. Europsko prvenstvo za nju je bila ipak samo kontrolna stanica i provjera stanja za ono što slijedi u srpnju.

U muškoj konkurenciji prvog dana nastupila su dva predstavnika Jastreba u dvije najniže težinske kategorije. Luka Turkalj je u kategoriji do 54 kilograma u neizvjesnoj borbi na koncu izgubio rezultatom 30.32 od Pashcovskya iz Izraela dok je Marka Lipovca u prvom kolu savladao Britanac Yarrow prekidom 39-5. (Hina)