Pjer Jagetić Gaga je sa svojom fotografijom „Djevojčica s lutkom iz prašine“ pobjednik Foto-natječaja „Pakrac kroz ratni objektiv“, kojeg je raspisala Udruga hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika.
Odlučila je tako komisija za izbor fotografija, koja je među mnoštvom njih koje svjedoče o vremenu hrabrosti, stradanja, zajedništva i nade, Jagetićevu odabrala za najbolju. Na foto natječaj pristiglo je, naime, više od 500 fotografija, a nakon pažljivog odabira izdvojene su 82, koje su u petak navečer na svečanosti otvaranja izložbe u Muzeju grada Pakraca predstavljene mnoštvu građanki i građana Pakraca, Lipika i okolice, te gostima iz Ivanca i Križevaca.
Prilikom odabira najboljih, te fotografija izložbenog postava, komisija nije imala na uvid njihove autore, te time finalni izbor dobiva na posebnoj težini.
Pobjednička fotografija Pjera Jagetića snimljena je u proljeće 1992. godine, a ima i svoju duboku, pozadinsku priču. Naime, Pjer je prije „Djevojčice s lutkom iz prašine“ snimio fotografiju na kojoj je pored tragova gusjenica oklopnog vozila, odbačena na cestu, bila samo rastrgana lutka.
Nekoliko dana kasnije tu je istu lutku ugledao u rukama djevojčice i nastala je ova povijesna fotografija. Kasnije je nastala još jedna fotografija s tom istom djevojčicom i njenim bratom.
Nakon što je djevojčica, danas odrasla žena, čula priču, posjetila je izložbu u Pakracu sa svojom fotografijom.
Dalje je sve teklo spontano i u srijedu su se ona i Pjer sreli nakon 34 godine.
– U jednoj ophodnji na ratištu 1992. godine u središtu Pakraca, vidio sam jednu rastrganu lutku u prašini i tragove gusjenica. Taj prizor sam ovjekovječio fotoaparatom. Nakon 34 godine u Pakracu je raspisan natječaj Udruge hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika, na koji sam se javio s 200 fotografija, a za izložbu ih je odabrano čak tridesetak. Jedna od njih „Djevojčica s lutkom iz prašine“ osvojila je prvu nagradu – rekao je Jagetić te dodao kako je djevojčica s fotografije, Đurđica, koja je danas odrasla žena, posjetila izložbu i nakon nekoliko dana susrela se s njime.
Pjer je bio pripadnik 2. Ivanečke Bojne 104. brigade HV, a sada je voditelj prezentacijskog tima u Memorijalnom centru Domovinskog rata Ivanec, kojeg su UDVDR Ogranak Ivanec i HVIDR-a Ivanec, uz pomoć donatora, sami uredili i u kojem se može vidjeti oko 400 memorabilija iz doba Domovinskog rata.
S obzirom na ovu zanimljivu priču, autor fotografije Pjer Jagetić i Ljudvek Cikač, predsjednik UDVDR-a Ogranka Ivanec, posjetili su Županijsku palaču u kojoj ih je primio župan Anđelko Stričak s kojim su dogovorili pokroviteljstvo izložbe fotografija „Pakrac kroz ratni objektiv“ koja će se održati na pet lokacija diljem Varaždinske županije.
– Ne kaže se bez veze da fotografije govore više od tisuću riječi, pa je tako i s ratnim fotografijama koje prikazuju stradanja, tugu, patnju, bol ali isto tako i dušu pojedinca. Uvijek je najprije potrebno biti čovjek i tako se odnositi prema svima u tim strašnim ratnim vremenima. Upravo o tome govori i fotografija „Djevojčica s lutkom iz prašine“ iz koje vidimo strah umjesto dječje radosti i bezbrižnosti. Umjesto dječje igre vidimo zabrinutost. Pretpostavljam da je upravo zbog toga ta fotografija pobjednik foto natječaja, te koristim priliku da čestitam organizatorima na inicijativi, kao i autoru fotografije Pjeru Jagetiću na osvojenoj nagradi – rekao je župan Stričak.










