Gradonačelnik Hrvoje Janči imenovao je članove Organizacijskog odbora 58. Picokijade, koja će se ove godine održati od 26. do 28. lipnja u Đurđevcu. Organizacijski odbor zadužen je za pripremu i provedbu brojnih kulturnih, turističkih i zabavnih sadržaja koji će i ove godine okupiti tisuće posjetitelja u gradu Picoka.

Na prvoj sjednici dodijeljena su programska i marketinška zaduženja članovima, a Organizacijski odbor broji 22 člana, na čijem čelu je gradonačelnik Hrvoje Janči te direktor Turističke zajednice Grada Đurđevca Matija Bažulić , a članovi odbora su predstavnici udruga iz kulture i sporta, ravnatelji ustanova te predstavnici Grada i Turističke zajednice Grada Đurđevca.

Stara „Legenda“ živi preko pet stoljeća i ima uporište u povijesnim zbivanjima 16. stoljeća, kada je osmanlijska prijetnja pokucala na pitomi i miroljubivi podravski kraj. Osmanlije su dugo opsjedali utvrdu Stari grad čekajući da nestane hrane, a iscrpljeni branitelji, poslušavši savjet stare Đurđevčanke, kao svoju posljednju nadu iz topa ispališe jedinu preostalu hranu – pijetla (picoka). Misleći da branitelji još dugo mogu izdržati opsadu, obeshrabreni Turci uz kletvu moćnog Ulama-bega odustaju od opsade – tako stari đurđevački grad nikad nije bio osvojen!

– Legenda o Picokima najvažnija je priredba Picokijade, a upravo je zahvaljujući njoj Grad Đurđevac dobio prestižnu titulu Europske destinacije turističke izvrsnosti u čuvanju nematerijalne kulturne baštine. U scenskom prikazu sudjeluje više od 400 kulturnih amatera i članova brojnih udruga iz Đurđevca, prigradskih naselja te okolnih općina i županija. Siguran sam da će i ove godine prirediti spektakl za pamćenje – istaknuo je gradonačelnik Hrvoje Janči, zahvalivši svima koji već tradicionalno sudjeluju u organizaciji i realizaciji ove manifestacije.

Dsc08737

Dodao je kako Picokijada iz godine u godinu privlači velik broj posjetitelja.

– Tijekom Picokijade kroz grad prođe i do 40 tisuća posjetitelja, dok scenski prikaz Legende prati oko 15 tisuća gledatelja. U organizaciju i provedbu manifestacije uključeno je više od 2 tisuće ljudi. Picokijada je važan dio naše turističke ponude, uz bogatu prirodnu baštinu poput Đurđevačkih pijesaka – Hrvatske Sahare, obronaka Bilogore i rijeke Drave. Veliku ulogu u razvoju kontinentalnog turizma imaju i domaći proizvodi i tradicijska gastronomija – naglasio je gradonačelnik.

Direktor Turističke zajednice Grada Đurđevca Matija Bažulić najavio je i bogat glazbeni program.

– Mogu potvrditi da nam ove godine na Picokijadu dolaze Jole, Miroslav Škoro i Željko Bebek. Picokijada ima velik broj zaljubljenika u svoj zavičaj i svoju baštinu, a upravo zahvaljujući njima svake godine uspijevamo uprizoriti spektakularnu Legendu o Picokima, koja će i ovoga puta donijeti određene novitete i iznenađenja – rekao je direktor Turističke zajednice Bažulić te je dodao kako se pripremaju brojni noviteti i sadržaji u programu.

Uz koncerte i scenski prikaz Legende, posjetitelje očekuje i niz tradicionalnih događanja: revijalna nogometna utakmica Debeli protiv guravih, povorka aranžiranih kola, izložba kolača „Pogače, zlevanke, diganke i prkači“, Karavana prijateljstva, sajam i degustacija domaćih proizvoda, prikaz srednjovjekovnog i tradicijskog načina života, izložba vina vrhunskih vinara Podravine te brojni nastupi kulturno-umjetničkih društava, izložbe i radionice.

Tijekom tri dana Picokijade Đurđevac će ponovno postati velika pozornica tradicije i kulture, potvrđujući status jedne od najznačajnijih turističkih i kulturnih manifestacija kontinentalne Hrvatske.