Nogometaši drugoligaša Annecyja priredili su veliko iznenađenje nakon što su u četvrtfinalu francuskog Kupa na stadionu Velodrome pred 64.000 gledatelja pobijedili Marseille, kojeg vodi Igor Tudor, sa 7-6 boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Desetoplasirana momčad “Ligue 2” je bila bliža pobjedi i unutar 90 minuta, no OM je izjednačio na 2-2 u šestoj minuti sudačke nadoknade.

Nakon što je u osmini finala izbacio moćni PSG, Marseille je bio jedan od glavnih kandidata za osvajanje Kupa kojeg na Velodromeu čekaju od 1989. godine. Kada ih je “pomazio” ždrijeb spojivši ih u četvrtfinalu s Annecyjem i to na domaćem terenu, očekivala se lagana pobjeda Tudorove momčadi.

OM je odlično krenuo. Domaćin je poveo u 29. minuti golom Jordana Veretouta. U 41. je moglo biti i 2-0, Ruslan Malinovski je pucao iz slobodnjaka i pogodio prečku.

Gosti su uspjeli izjednačiti u 53. minuti pogotkom Moisea Diona koji je lijepo pogodio s ruba kaznenog prostora. Samo šest minuta kasnije Kevin Mouanga je šokirao Velodrome pogodivši glavom nakon ubačaja iz kornera.

Tudorova momčad je u nastavku susreta jurila po izjednačenje, no nikako nije uspjela probiti gostujuću obranu. Prilika se pružila u 85. minuti kada je OM dobio kazneni udarac. Kevin Testud je igrao rukom, a sudac Benoit Bastien nakon asistencije VAR-a pokazao na bijelu točku. Pucao je Alexis Sanchez, ali je Thomas Callens obranio njegov udarac.

Kada se već činilo kako će gosti ipak slaviti, Francois Regis Mughe je u šestoj minuti nadoknade zabio za 2-2 gurnuvši susret u “lutriju” jedanaesteraca.

Jedanaesterci su loše krenuli za goste, Pau Lopez je obranio prvi udarac Ahmeda Kashija. Uzvratio je Callens obranivši u trećoj seriji udaraca Tavaresa. U nastavku su igrači obje momčadi bili precizni, a odluka je pala u osmoj seriji. Francois Lajugie je doveo Annecy u vodstvo 7-6, a Leonardo Balerdi je promašio gol za veliko slavlje i povijesni uspjeh Annecyja.

Zanimljivo, Annecy je u osmini finala protiv FC Parisa, te u 16-ini finala protiv Belforta slavio nakon izvođenja kaznenih udaraca.

Polufinale su izborili i Nantes, te Toulouse, a jučer i Lyon. Nantes je u okršaju dvaju prvoligaša pobijedio Lens sa 2-1.

Gosti su poveli u 28. minuti golom Seke Fofane, no samo tri minute kasnije domaćin je izjednačio golom Andyja Delorta iz jedanaesterca. Isti je igrač u 59. minuti zabio i drugi gol za Nantes, također s bijele točke.

Toulouse nije imao problema protiv “fenjeraša” druge lige Rodeza slavivši sa 6-1. Domaćin je već nakon 10 minuta vodio sa 3-0, a na poluvremenu je bilo 5-0. Strijelci za Toulouse bili su Zakaria Aboukhlal (5), Branco van den Boomen (7), Thijs Dalliga (10, 51-11m), Fares Chaibi (21) i Gabriel Suazo (38), dok je za goste zabio Willity Younoussa (69).

U utorak je polufinale Kupa izborio Lyona koji je na domaćem terenu svladao drugoligaša Grenoble sa 2-1.

Za Lyon su zabili Barcola (24) i Jeffinho (38), a rezultat je smanjio Sbai (74).

Hrvatski nogometaš Dejan Lovren odigrao je cijelu utakmicu u pobjedničkom sastavu.

REZULTATI:
Nantes – Lens 2-1 (Delort 31-11m, 59-11m / Fofana 28)
Toulouse – Rodez (2) 6-1 (Aboukhlal 5, Van den Boomen 7, Dallinga 10, 51-11m Chaibi 21, Suazo 38 / Younoussa 69)
Marseille – Annecy (2) 6-7 11m (2-2, Veretout 29, Mughe 90+6 / Dion 53, Mouanga 59)