Na otvaranju novog formata nogometne Lige prvaka zagrebački Dinamo je na gostovanju u Munchenu izgubio od Bayerna sa čak 2-9 upisavši najteži europski poraz u povijesti kluba.

Golove za njemački sastav zabili su Harry Kane (20-11m, 57, 73-11m, 78-11m), Raphael Guerreiro (33), Michael Olise (38, 61), Leroy Sane (85) i Leon Goretzka (90+2), dok su strijelci za Dinamo bili Bruno Petković (49) i Takuya Ogiwara (50).

Podsjetimo, od ove sezone u Ligi prvaka sudjeluje 36, a ne kao do sada 32 kluba.

Nema više skupina, već se igra ligaški sustav natjecanja. U prvoj fazi svaka momčad će imati osam utakmica protiv osam suparnika i skupljat će bodove za prolazak u sljedeću fazu.

U drugom kolu Dinamo će 2. listopada ugostiti Monaco, potom slijede dva gostovanja u Salzburgu (23. listopada) i Bratislavi protiv Slovana (5. studenog). U petom kolu “Modri” će ugostiti Borussiju Dortmund 27. studenog, a zatim 10. prosinca i Celtic. Potom putuju u London na noge Arsenala 22. siječnja, a natjecanje u ligi završavaju 29. siječnja domaćim susretom protiv Milana.

Osam najboljih momčadi iz lige idu direktno u osminu finala. Klubovi plasirani od 9. do 24. mjesta razigravat će u nokaut-sistemu na dvije utakmice za plasmane u osminu finala, dok klubovi od 25. do 36. mjesta ispadaju.

Za Bayern je ovo 28. sudjelovanje u elitnom natjecanju “Starog kontinenta”, samo Real i Barcelona imaju više, po 29 puta, dok su “Modri” deveti put u “Champions League”.

Dinamov strateg Sergej Jakirović je u odnosu na utakmicu protiv Hajduka u sastav ubacio tri nova igrača. Od prve minute su zaigrali Ogiwara, Rog i Mišić, dok su ispali Ademi, Cordoba i Sučić koji ima virozu. “Modri” su zaigrali u formaciji 3-5-2 s Petkovićem i Pjacom u vrhu napada. S druge strane zbog ozljede koljena nije bilo hrvatskog reprezentativca Josipa Stanišića, a napad je predvodio Englez Harry Kane, dok su iza njega startali Olise, Musiala i Gnabry.

Očekivano, Bayern je od prve minute pritisnuo i već u trećoj minuti je opasno pucao Jamal Musiala, ali je Ivan Nevistić bio spreman. Pet minuta kasnije Musiala je bio precizniji, zatresao je Dinamovu mrežu, međutim bio je u zaleđu pa je pogodak poništen.

U 16. minuti i Gnabry je zabio, ali još jednom je bilo zaleđe. Nažalost, u začetku akcije Pierre-Gabriel je oborio Pavlovića, što je španjolsku sudac Munuera nakon pregleda video snimke presudio kao prekršaj i kazneni udarac. Engleski napadač Harry Kane je bio siguran pogodivši za 1-0.

Pritisak Bavaraca nije popuštao i domaćin je u 33. minuti sjajnim pogotkom Guerreira stigao do 2-0. Gnabry je ubacio do Musiale koji je prsima prebacio do Portugalca koji je poslao nezaustavljiv projektil u mrežu Nevistića. U 38. minuti Bayern je postigao i treći pogodak.

Musiala je izveo brzi korener dodavši do Kimmicha koji je ubacio pred gola, a Olise u svom debiju u Ligi prvaka glavom zabio za 3-0.

Dinamo je u prvom poluvremenu tek u sudačkoj nadoknadi prvi put ozbiljnije zaprijetio, preko gola je pucao Pjaca.

Hrvatski prvak je daleko bolje otvorio drugi dio postigavši u prvih pet minuta dva gola. U 49. minuti Pierre-Gabriel je ubacio s desne strane, Pjaca je spretno produžio do Petkovića koji je u padu svladao Svena Ulreicha koji je ušao u igru umjesto ozlijeđenog Neuera.

Samo minutu kasnije Dinamo je zabio i drugi gol. Mišić je sjajno asistirao Ogiwari koji je svladao Ulreicha u situaciji jedan na jedan. U 53. minuti moglo je biti i 3-3, Pjaca je odlično pucao, ali je Ulreich refleksno spasio mrežu. Nažalost, Bayern je brzo uzvratio s dva gola vrativši kontrolu utakmice.

Kimmich je u 57. minuti pucao sa 20-ak metara, Nevistić je obranio, ali je Kane pospremio odbijanac postigavši svoj drugi gol na utakmici. Četiri minute kasnije drugi gol je postigao i Olise. U 72. minuti njemački sastav je dobio novi kazneni udarac nakon što je Mišić igrao rukom. Ponovo je pucao Kane i još jednom pogodio, svoj treći gol na utakmici.

U 77. minuti Bayern je dobio i treći kazneni udarac. Theophile-Catherine je zakasnio na loptu nagazivši Daviesa. Kane nije pogriješio postigavši svoj četvrti gol na utakmici i 53. u 50 nastupa za Bayern. Teška večer za Dinamo nastavila se u 85. minuti kada je Leroy Sane pogodio za 8-2.

Muller se izborio za loptu pored Theophilea i ostavio je za Sanea, a ovaj je sa 16 metara precizno pogodio dalji kut Nevistićevog gola. Nažalost, to nije bio kraj. U sudačkoj nadoknadi Goretzka je zabio za nevjerojatnih 9-2.

BAYERN MUNCHEN – DINAMO 9-2

MUNCHEN. Allianz Arena – 70.000 gledatelja; Sudac: Juan Martinez Munuera (Špa);

Strijelci: 1-0 Kane (20-11m), 2-0 Guerreiro (33), 3-0 Olise (38), 3-1 Petković (49), 3-2 Ogiwara (50), 4-2 Kane (57), 5-2 Olise (61), 6-2 Kane (73-11m), 7-2 Kane (78-11m), 8-2 Sane (85), 9-2 Goretzka (90+5)

Žuti kartoni: Ristovski

Crveni kartoni: –

BAYERN: Neuer (od 46. Ulreich) – Kimmich, Upamecano, Kim (od 68. Dier), Davies – Pavlović, Guerreiro (od 81. Goretzka) – Olise (od 68. Sane), Musiala (od 68. Muller), Gnabry – Kane;

DINAMO: Nevistić – Ristovski, Theophile-Catherine, Mmaee – Pierre-Gabriel (od 73. Špikić), Baturina (od 78. Ademi), Mišić, Rog (od 46. Stojković), Ogiwara (od 73. Hoxha) – Petković, Pjaca (od 62. Kulenović)