U sklopu međunarodnog projekta Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja (http://citanjenepoznajegranice.weebly.com) učenici 4. a razreda i njihova učiteljica Lucija Martinčić, knjižničarka Romana Erhatić, učiteljice Senka Ratković i Jelena Kuzijev i ravnatelj Dražen Bokan 31. svibnja posjetili su Osnovnu školu Šmartno u Sloveniji, školu partnera. Učenici OŠ Ljudevita Modeca tijekom godine surađivali s 5.b razredom Osnovne škole Šmartno, a projekt u njihovoj školi vodile su knjižničarka Vanja Adamlje i učiteljica Jožica Žurga.

Slovenci su križevačke učenike dočekali domjenkom u renesansnom dvorcu Bogenšperk gdje su učenici mogli razgledati dvorac. Jedan od vlasnika bio je i poznati slovenski kartograf, etnograf i pisac Janez Vajkard Valavasor. Učenicima je studentica Anja na zanimljiv način predstavila Valvasorov rad i povijest dvorca i  muzeja.  Četvrtašima je bio zanimljiv podatak da je Valvasor knjige iz svoje bogate zbirke prodao Hrvatskoj i da se nalaze u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Nakon razgledavanja dvorca, učenici su posjetili školu domaćina gdje su jedni drugima prezentirali djela koja su čitali i aktivnosti kojima su čitanje popratili, međusobno se bolje upoznali te razmijenili iskustva i dojmove. Križevački i slovenski učenici prikazali su svoj rad i trud koji su uložili u projekt, istraživali su o zemljama partnera, glavnim gradovima i mjestu iz kojeg dolaze. Osim u istraživačkom radu učenici 4.a razreda okušali su se i u igrokazu i pjevanju slovenskih dječjih pjesama.

Osnovna škola Šmartno u uzvratni posjet dolazi  na početku sljedeće školske godine.

Dolazak u dvorac dolazak U Ljubljani U skoli Ucenici u muzeju dvorca Ucenici u zajednickom druzenju uceniciu sloveniji

prigorski.hr/Romana Erhatić