HDZ-ov potpredsjednik Oleg Butković izjavio je u četvrtak da na sjednici stranačkog Predsjedništva nije bilo govora o smjenama i političkoj odgovornosti bilo kojeg aktera, zbog nastanka viškova plina kojeg se prodavalo ispod tržišne cijene, jer se situacija još analizira.
Još uvijek se utvrđuju sve okolnosti, vidjet ćemo zaključke saborskog odbora za gospodarstvo, rekao je Butković novinarima nakon sjednice, dodavši da je riječ o jako složenoj i kompleksnoj temi i sustavu.
Naglasio je kako nije bilo nikakve namjere da se bilo kome što pogoduje te da je Vlada, nakon što se 30. lipnja doznalo za taj slučaj na prvoj idućoj sjednici donijela uredbu kojom je ukinuta obveza HEP-u da preuzima plin od INA-e.
Upitan zašto utvrđivanje okolnosti traje već dva tjedna, Butković je rekao da će se odluka donijeti. Postoje složena i sveobuhvatna izvješća i treba određeno vrijeme za upoznavanje sa sustavom i njegovim funkcioniranjem, objasnio je.
Butković kaže da se šteta vrti oko 10 milijuna eura, ali ne zna točno koliko. Iako je šteta nastala, gledano u cjelini, dodao je efekt sigurno nije negativan jer je HEP, nakon donošenja uredbe kupovao plin po puno nižoj cijeni od tržišne, od rujna prošle godine.
“Ne želim ništa sakriti ni omalovažiti i ne možemo gledati samo 15-ak dana u lipnju, nego u cjelini”, ustvrdio je Butković. Smatra da će nečija odgovornost sigurno biti utvrđena te da slučaj ne može završiti na način da nitko nije kriv.
Vezano uz nastavak štrajka pravosudnih djelatnika, podsjetio je da je Vlada donijela odluku da im se štrajk više ne plaća te istaknuo da je ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica u najboljoj vjeri ponudio da plaće, uz povećanje za sve djelatnike u državnim i javnim službama, od 1. siječnja dodatno povećaju.
Pozvao je još jednom na razgovor i ocijenio da odbijanje Vladine “dobre ponude” nije dobro.
Upitan koji su daljnji koraci s obzirom na nastavak štrajka pravosudnih djelatnika, Butković je rekao da će se vidjeti kako će se stvari dalje razvijati, no očekuje početkom tjedna nastavak razgovora i pronalazak rješenja.
Dodao je da je ranije došlo do sporazuma s reprezentativnim sindikatima. Upozorio je da zahtjevi kojima se traži nešto više mogu poremetiti cijeli lanac i sve one koji su ustrajno radili na dogovoru.
“Stvari treba gledati šire, a ne samo pravosudne djelatnike za koje smatramo da imaju niža primanja i Vlada je sa sindikatima i išla u dogovor da bi se povećale i njima. Primili su regres i plaću, iako su u štrajku već gotovo 40 dana”, rekao je Butković.