Kandidatkinja stranke DOMiNO za predsjednicu Republike Branka Lozo izjavila je u petak da joj je misija Hrvatsku vratiti Hrvatima i riješiti problem ilegalnih migranata, a protivi se slanju hrvatskih vojnika u ratovanje izvan Hrvatske.

“Moja je misija je da pokušam vratiti Hrvatsku Hrvatima i da s pozicije predsjednice države učinim zaokret u općoj politici prema novom domoljublju i iskrenom očuvanju suvereniteta i razvoju Hrvatske,” rekla je Lozo novinarima na splitskoj Rivi na početku prikupljanja potpisa za njezinu predsjedničku kandidaturu.

Po njenim riječima, problem ilegalnih migranata će eskalirati.

“Zašto Hrvatska nije mogla reći, poput Mađarske da ovdje (u Hrvatskoj) nema mjesta za ilegalne migrante , to je problem koji će eskalirati i ja se želim uhvatiti u košta s time”, poručila je Lozo.

Naglasila je da bi ona s pozicije predsjednice u najkraćem roku pronašla zajednički jezik sa susjednim zemljama koje također predstavljaju vanjsku granicu Europske unije a suočene su s tim problemom te bi zajedno “kao jedna fronta s ovog dijela Europe” nastupili prema Bruxellesu i zajedno rješavali problem koji nije samo europski nego i globalni.

Usprotivila se odlasku hrvatskih vojnika na ratovanja izvan Hrvatske, poručivši da ne bi nikad potpisala sporazum koji bi to omogućio.

“Pozicija čitave Europe u smislu stvaranja europske nove vojne sile ili novog vojnog saveza, ja sam protiv toga, izričito sam protiv i ne bih nikad potpisala da bi i jedan hrvatski vojnih išao ratovati negdje izvan Hrvatske”, poručila je.

Smatra da Hrvatska u obranu treba ulagati više novca, dodavši da sada ne ulaže dva posto BDP-a, što je njena obveza kao NATO članice.

“To bi bilo oko milijardu i pol eura godišnje, što nije mali novac ali Hrvatske ne ulaže toliko”, rekla je.

Upitana za istup ministra obrane Ivana Anušića u kojem je kritizirao Europsku uniju i iznio stajališta suprotna premijeru Andreju Plenkoviću, rekla je da se ne bi željela uplitati u odnose Anušića, njegove stranke (HDZ) i Plenkovića, te je to pitanje za Anušića.

Kazala je da bi kao predsjednica civilizirano razgovarala s premijerom i ministrom obrane jer ih zakon obvezuje na zajedničko donošenja odluka . Dodala je kako je u zadnjih pet godina nedostajalo toga.