Na požarištu u naselju Plano kod Trogira ​u subotu je održana 44. akcija Borank​a u kojoj je u posljednjih ​sedam godina sudjelovalo 12​.500 volontera koji su posadili 140 tisuća stabala​, priopćili su u nedjelju organizatori.

​ Popularna Boranka, najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta, ove je subote održala posljednju ovogodišnju akciju i to pošumljavanjem požarišta u naselju Plano iznad Trogira. Sadila se mješovita sastojina i to hrast crnika, crni jasen, čempres, pinjol i primorac, kako bi se stvorila što kvalitetnija šuma i očuvala bioraznolikost.

Najveći broj volontera bili su učenici i nastavnici Srednje škole Ivana Lucića iz Trogira, Osnovne škole prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Starog, Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju iz Splita te studenti Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu.​ Na akciju su došle i dvije volonterke iz Francuske i Njemačke koje sudjeluju u projektu Europskih snaga solidarnosti kroz program Erasmus.

​”Ovo je već treća godina kako se akcije pošumljavanja održavaju i u Planom gdje su u nekoliko većih požara izgorjele velike površine šuma. U subotnjoj akciji udružili su se volonteri od Splita do Trogira, kako bi pomogli u obnovi šuma.​ Uz volontere Saveza izviđača Hrvatske i Odreda izviđača Trogir te šumare Hrvatskih šuma, na akciji su sudjelovali i brojni drugi volonteri kao i predstavnici grada Trogira, koji je pomogao u organizaciji​”, navodi se u priopćenju.

Prije same sadnje, predstavnici Hrvatskih šuma i Saveza izviđača Hrvatske okupljenim volonterima održali su edukaciju o važnosti šuma za okoliš i utjecaju klimatskih promjena na prirodu. Svim volonterima podijeljene su sadnice, alat za sadnju i radne rukavice nakon čega su im šumari prezentirali što i kako se ispravno sadi.

Kampanja Boranka, koju sedmu godinu zaredom organiziraju Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume, Hrvatska gorska služba spašavanja i Ravnateljstvo civilne zaštite, u suradnji s brojnim partnerima i institucijama, završila je za ovu godinu, a u 44 akcije održane u posljednjih sedam godina u sadnji je sudjelovalo više od 12​.500 volontera koji su zajedno posadili preko 140​ tisuća stabala u sadnicama, žiru i sjemenu. Akcije pošumljavanja nastavit će se i iduće godine.