Hrvatska ženska teniska reprezentacija s maksimalnih je 3-0 pobijedila izabranu vrstu Švedske u dvoboju 1. kola skupine B na turniru Prve Euro-afričke grupe Billie Jean King Cupa kojem je od ponedjeljka do subote domaćin turska Antalya.

Prvi bod izabranicama Ive Majoli donijela je najbolja juniorka svijeta, 16-godišnja Petra Marčinko, koja je u svom debiju za seniorsku reprezentaciju sa 6-0, 6-4 svladala Jacqueline Cabaj Awad. Pobjedu Hrvatske osigurala je Ana Konjuh da bi drugi bod donijela Ana Konjuh svladavši sa 6-1, 6-3 Caijsu Wildu Hennemann, preokrenuvši zaostatak od 0-3 u drugom setu.

Za konačnih 3-0 bez izgubljenog seta pobrinule su se Petra Martić i Donna Vekić koje su u meču parova svladale Fanny Oestlund i Kajsu Rinaldo Persson sa 6-2, 6-4.

Hrvatska je tako nakon prvog kola zauzela vodeće mjesto u skupini, ispred Slovenije i Austrije, koje su također startale pobjedama. Već nakon pojedinačnih mečeva Slovenke su osigurale pobjedu protiv reprezentacije Gruzije, a Austrijanke su to isto učinile u dvoboju s bugarskim tenisačicama.

Upravo će reprezentacija Bugarske biti sljedeći suparnik hrvatskim tenisačicama, a njihov je dvoboj na rasporedu u utorak, s početkom u 9 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Nakon Bugarske, hrvatskim tenisačicama u srijedu slijedi obračun s reprezentacijom Slovenije, u četvrtak protiv Gruzije, a u petak protiv Austrije.

Pobjednik skupine će izravno izboriti nastup u doigravanju za plasman u Kvalifikacije za finalni turnir 2023., dok će drugoplasirana reprezentacija iz skupine B razigravati s drugoplasiranom ekipom iz skupine A za posljednje, treće mjesto koje vodi u “play-off”.

Mečevi doigravanja na rasporedu su studenom ove godine, a igra se po sustavu domaćin – gost.