Računi za plin tvrtkama skaču i 450 posto, piše u srijedu Jutarnji list, navodeći da više od 8000 poduzetnika, javnih institucija i udruga dobiva nove ugovore i zadužnice zagrebačke Gradske plinare.

Imamo situaciju da pojedini ugostitelji dobivaju račune za plin od 90 ili 100 tisuća kuna. To je sigurno izvanredna situacija koja će trajati idućih šest mjeseci i država bi morala imati neki plan, nije da drečimo bezveze – kazala je za Jutarnji list Žakline Troskot, vlasnica slastičarnice Amelie i predstavnica zagrebačkih ugostitelja.

Šef zagrebačke Plinare: Kućanstvima bi računi za plin mogli porasti i do 70 posto

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Posljednjih dana veliki broj poduzetnika istupa navodeći da su im računi za plin skočili 450 posto, ali i da im je Gradska plinara Zagreb – Opskrba (GPZO) poslala nove ugovore u kojima stoji da će im se cijena plina, od listopada, svakog mjeseca mijenjati, ovisno o njegovoj cijeni na tržištu. Uz ugovor, zagrebačka Plinara poduzetnicima šalje i zadužnice od tisuću ili dvije tisuće eura kojima se žele osigurati da će plin od njih i naplatiti.

Do prvog rujna oko osam tisuća velikih i malih poduzetnika mora odlučiti pristaju li na takve uvjete, a među njima su i škole, vrtići, bolnice i brojne udruge. Poduzetnici s kojima smo razgovarali misle da je nužna intervencija Ministarstva gospodarstva.

– Mi ćemo sada biti u situaciji da nećemo znati hoće li nam račun za plin za idući mjesec biti tri puta veći. Kako ćemo onda znati hoćemo li moći plaćati naše obveze ili ne. Nećemo imati izbora na kraju nego poskupjeti naš proizvod i sve prebaciti na građane, ali to nije rješenje – napominje Troskot.

Iz Glasa poduzetnika, udruge koja predstavlja 20 tisuća domaćih poduzetnika, navode da čekaju mjere koje su za nekoliko tjedana obećali iz Ministarstva gospodarstva, napominjući da im veliki broj poduzetnika najavljuje zatvaranje pogona uz trenutačne cijene plina.

Zagreb: Rasprava o iskazivanju povjerenja Davoru Filipoviću

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Dnevnik je kontaktirao i Ministarstvo gospodarstva, na čelu s ministrom Davorom Filipovićem, s pitanjem što se konkretno planira.

“Vlada Republike Hrvatske kontinuirano prati situaciju te aktivno razmatra o načinima kako pomoći poduzetnicima. Mjere poduzetnicima za prevladavanje energetske krize Vlada će donijeti u rujnu, u skladu s mogućnostima državnog proračuna”, stoji u njihovu odgovoru, piše novinar Jutarnjeg lista Filip Pavić.

Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak upozorio je u srijedu da su proračuni županija, gradova i općina pred velikim izazovom zbog enormnog poskupljenja struje i plina, a cijene su u pojedinim slučajevima veće i do osam puta.

Jednoj bjelovarskoj školi ponuda za plin skočila je sa 180.000 kuna na 1,4 milijuna kuna, a struja za komunalnu tvrtku Vodne usluge, prema prijedlogu novog ugovora, koštat će sedam umjesto dosadašnjih 2,3 milijuna kuna, upozorio je Hrebak na svojoj Facebook stranici.

Bjelovar: Dario Hrebak potvrdio novi mandat gradonačelnika

Spomenuo je i troškove javne rasvjete koji će s dosadašnjih dva milijuna kuna godišnje narasti na čak deset milijuna kuna.

„Svi koji tvrde da se sve može riješiti postavljanjem solara su neozbiljni jer nitko ne može postaviti ogromnu količinu solara u tako kratkom roku u sve gradove i županije, na sve javne ustanove”, poručio je Hrebak.

Mi smo imali sreće kao grad da nam je većina javnih ustanova energetski obnovljena, da smo dosta dobro zaštićeni i ugovorima, ali razmišljam i o drugim gradovima, pogotovo županijama. Sad je vrijeme da se rade planovi, da radimo strategiju kako da se s ovim problemom ozbiljno uhvatimo u koštac, ističe Hrebak.