Više hrvatskih eurozastupnika pozvalo je u utorak tijekom rasprave u Europskom parlamentu o situaciji na sjeveru Kosova na uvođenje mjera protiv Srbije zbog napada srpskog paravojnog odreda na kosovsku policiju

„Vidjeli smo restriktivne mjere Kosovu. Najmanje iste ili ekstenzivnije trebale bi biti primijenjene Srbiji nakon nedavnih događaja“, kazao je Picula na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu.

EK je zbog nepoštivanja zahtjeva EU-a protiv Prištine poduzela mjere obustavljanja rada u radnim tijelima u okviru sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te povukla pozive na sastanke na visokom nivou i suspendirala Kosovo iz svog programa od 7,5 milijardi eura.

„Naša politika mora biti koherentna. Ne možemo imati divergentne politike među državama članicama“, dodao je.

Picula je Hini rekao kako događaji na Kosovu nisu jedan lokalni incident “već je to događaj koji može predstavljati svojevrsnu prekretnicu ne samo u odnosima Beograda i Prištine, nego će sigurno utjecati i na pozicioniranje Europske unije”.

Picula, koji je u utorak sudjelovao na odvojenim grupnim sastancima s ministricom vanjskih poslova Kosova Donikom Gërvallom-Schwarz i izaslanikom EU-a za dijalog Prištine i Beograda Miroslavom Lajčakom, napominje i da je predložio u utorak, u ime svog kluba Socijalista i demokrata, da se rezolucija o spomenutoj temi stavi na dnevni red naredne plenarne sjednice, što je prihvaćeno.

Željana Zovko (HDZ/EPP) poručila je kako Srbija mora odmah poduzeti „odlučne korake da smanji političke i etničke tenzije“, među kojima je i povlačenje vojnih snaga iz područja blizu granice s Kosovom.

Američki predsjednik Joe Biden okupio je veliki broj ključnih saveznika i predstavnika partnera na telefonskoj konferenciji u utorak kako bi koordinirao daljnju podršku Ukrajini.

Prema Bijeloj kući, u pozivu su sudjelovali kanadski premijerJustin Trudeau, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, njemački kancelar Olaf Scholz, talijanska premijerka Georgia Meloni, japanski premijer Fumio Kishada, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, poljski predsjednik Andrzej Duda, rumunjski predsjednik Klaus Iohannis, britanski premijer Rishi Sunak i francuska ministrica vanjskih poslova Catherine Colonna.

“Dobar poziv s čelnicima EU-a, G7, NATO-a i Bucharesta”, napisala je von der Leyen na X-u.

U postu je dalje objasnila kako je podrška Ukrajini “nepokolebljiva”, navodeći da predložene mjere uključuju novu financijsku potporu od 50 milijardi eura za reforme i investicije od Europske unije.

Do ožujka 2024. godine, Ukrajini bi trebala biti dostavljeno milijun komada streljiva, a EU također želi pomoći riješiti zločine koje je počinila Rusija.

“Kako Rusija nastavlja svoj brutalni rat, predani smo podržavanju Ukrajine dokle god to bude potrebno”, napisao je Stoltenberg na X-u.

Bijela kuća objavit će transkript razgovora čelnika.