Ministar zdravstva Vili Beroš ustvrdio je u četvrtak da se četvrtog dana štrajka dijela zdravstvenih djelatnika nastavlja trend smanjivanja broja štrajkaša, te iznio podatak da ih danas aktivno štrajka 504, što je za 64 manje u odnosu na jučer.
“Trend pada broja štrajkaša u zadnja dva dana iznosi 17,6 posto. U 16 zdravstvenih ustanova akutnog tipa posao se normalno obavlja bez štrajka”, izjavio je Beroš novinarima u KBC-u Zagreb uoči današnjeg sastanka s organizatorima štrajka iz Sindikata Zajedno.
Ministar je ponovno apelirao na štrajkaše da se vrate na radna mjesta i omoguće građanima ostvarivanje osnovnog prava na zdravlje.
“Pozivamo na razum, na činjenicu da se mora uvažavati ustavno pravo građana na zdravlje. Kao ministar zdravstva napravit ću sve da zaštitim taj proces”, poručio je.
Ponovio je da nema mandat za rješavanje pitanja o koeficijentima, osnovici i naknadi za topli obrok, za što postoji institucionalni okvir.
“Riječ je o koeficijentima koji su dotiču svih resora. Stoga je jedino razumno da se to rješava kroz vijeće koje će evaluirati učinak reforme i uredbe o koeficijentima”, rekao je ministar, uvjeren da će svi biti pamentniji nakon sastanka koji je zakazan za 16 sati.
Na sastanku s organizatorima štrajka uz Beroša će biti i ministar rada Marin Piletić.
Na traženje sindikata da im se daju pisane garancije s rokovima za ispunjenje zahtjeva, Beroš odgovara da može potpisati da će se vijeće za evaluaciju koeficijenata aktivirati za dva tjedna, ali i da je druga stvar koliko prijepora ima i koliko dugo će se oni rješavati.
“Svatko tko želi biti objektivan i stajati i za svojih riječi, ne može to obećati u konkretnom roku”, objasnio je.
Bio je, kaže, potreban određeni period nakon donošenja uredbe o koeficijentima da se svi elementi sagledaju i da se o njima razgovara.
“Međutim, neki i dalje ne žele to shvatiti nego metodom ucjene i pritisaka žele doći do svojih prava”, ocijenio je ministar nakon potpisivanja ugovora za Fazu III rekonstrukcije i izgradnje KBC-a Zagreb.
Zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Stjepko Pleština rekao je da u toj bolnici uspijevaju obaviti sve pretrage, preglede i zahvate, unatoč štrajku.
Među štrajkaše ne broje oni koji se samo identificiraju sa štrajkom, već samo one koji doista odbijaju raditi.
“Jedno je biti simpatizer, a drugo je prekinuti rad zbog štrajka”, poručio je.