Zastupnik Kluba Centra i Nezavisne platforme Sjevera Ivica Baksa upozorio je u utorak da su stanovnicima Međimurske županije ugroženi životi nakon što je deset kirurga čakovečke bolnice dalo otkaze, te ocijenio da je međimursko zdravstvo u krizi bez presedana.
“Operacije se odgađaju, onkološki bolesnici se suočavaju s odgodom termina, građani se suočavaju s ozbiljnom ugrozom svojih života”, rekao je Baksa za saborskom govornicom iznoseći stajalište na slobodnu temu.
Pozvao je vladajuće da bolnice vrate na upravljanje županijama. Kritizirao je i ministricu zdravstva Irenu Hrstić zbog izjave da je “desetero kirurga tek jedan posto od 1000 zaposlenih, a samo su oni nezadovoljni”, prozvavši je da relativizira ovu situaciju i da upravo ona, a ne oporba, politizira čakovečku bolnicu.
“Ta će izjava ući u anale. Ministrice, da vama fali jedan posto zastupnika u Saboru, vi ne bi imali većinu i ne bi bila ministrica”, poručio je.
Ministrica je pokazala koliko je nesposobna za obnašanje ove dužnosti, ocijenila je Dalija Orešković (Klub HSS-a, GLAS-a i DOSIP-a).
Zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi upitao je Baksu zašto ne priča o tome da su, kako tvrdi, u istoj toj bolnici pripadnici romske zajednice odvojeni od ostalih pacijenata u posebnim sobama, na što mu je Baksa poručio da laže.
“Ako je to točno, to je zaista veliki problem, nisam znao za to i nije baš normalno ako se događa”, komentirao je i predsjednik Sabora Gordan Jandroković.
Jeckov: Osuđujemo poruke hrvatskoj zajednici iz Srbije
SDSS-ova Dragana Jeckov upozorila je na stambeno zbrinjavanje bivših nositelja stanarskih prava, pripadnika srpske nacionalnosti, koji su se vratili u Hrvatsku.
“Bivše nositelje stanarskih prava pokušava se obeštetiti od 2001. godine, procedura je vrlo jednostavna – država kupuje stanove i daje u najam bivšim nositeljima, koji imaju i mogućnost otkupa i svi su zadovoljni. No, u praksi to ni izbliza nije tako”, kazala je.
Do sada je stambeno zbrinuto 9278 bivših nositelja, broj tih zahtjeva je i puno veći, a ono što je problem, dodala je, da je državi preostalo osigurati 149 stanova po onim zahtjevima koji su već riješeni na Upravnom sudu.
Osvrnula se i na aktualnu političku situaciju. “Mi iz SDSS-a, odnosno cjelokupna srpska zajednica iz RH, znamo što znači biti protjerivan i zato poruke upućivane hrvatskoj zajednici iz Srbije doživljavamo kao one kao one koje smo više puta osjetili na sopstvenoj koži i zato ih osuđujemo”, naglasila je.
Suverenisti: Hrvati nikad nisu živjeli lošije, SDP: Odgovornost je na Vladi
Zastupnik Kluba Hrvatskih suverenista, stranke Pravo i pravda i nezavisnog zastupnika Josipa Jurčevića, Marijan Pavliček, naglasio je da Hrvati nikada lošije nisu živjeli, a da Vlada ne reagira.
“Prije tri godine mi Suverenisti smo upozoravali da ćemo ulaskom u eurozonu ući u veliku inflaciju, da će brojni loviti u mutnom i da Hrvati nikada lošije neće živjeti. Ismijavali su, a, nažalost, bili smo u pravu, nikad Hrvati nisu živjeli lošije”, poručio je.
Uspoređujući cijene nekoliko proizvoda prije uvođenja eura i nakon naveo je kako je, primjerice, sirni namaz prije dvije i pol godine koštao 0,99, a danas 1,99 eura, 10 svježih jaja 1,10, a danas 1,95 eura ili Čokolino 5,84, a danas 7,85 eura.
“U prosjeku su prehrambeni proizvodi poskupjeli od 50 do 60 posto, a kome su plaće i mirovine porasle toliko, izuzev nama političarima i dužnosnicima? I onda imamo apsurdnu situaciju jer je ovo stvarno zemlja apsurda da se narod sam pokrene i počne bojkotirati trgovine, a oni koji su plaćeni preko 5000 eura i trebaju rješavati taj problem, kao ministri financija i gospodarstva, oni pozivaju ljude na bojkot”, ustvrdio je dodavši da je upravo Vlada koju treba bojkotirati pored trgovačkih lanaca.
SDP-ov Mihael Zmajlović poručio je kako građane, osim visokih cijena u trgovinama, zabrinjavaju i troškovi stanovanja.
“130.00 kućanstava nema riješeno stambeno pitanje, moramo se fokusirati na povećanje ponude kroz izgradnju socijalnih stanova. SDP predlaže i reformu poreza na dobit, trebamo više poticati proizvodnju osnovnih prehrambenih proizvoda, osigurati povoljnije kredite poljoprivrednicima, uvesti transparentnije mehanizme za reguliranje cijena…”, naveo je SDP-ov zastupnik.
Za sve to odgovornost je na Vladi, naglasio je.
“Vlada ne reagira, građani bojkotom preuzimaju stvar u svoje ruke, a poslije će tu ulogu preuzeti SDP”, kazao je.