Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić rekao je da je zagrebačka vlast pokušala izmjene Generalnog urbanističkog plana (GUP) Zagreba “donijeti u predizborne svrhe” iako su protivne Zakonu o prostornom uređenju.
“To što je gradska vlast izmjene i dopune zagrebačkog GUP-a pokušala donijeti radi svog političkog marketinga u predizborne svrhe – a ne u skladu sa Zakonom o prostornom uređenju i u interesu hrvatskih građana – nije razlog da im ministarstvo da suglasnost na nezakonite izmjene i dopune GUP-a Zagreba”, rekao je Bačić na konferenciji za novinare.
Dosad nitko nije optužio ministarstvo za podmetanja
Poručio je i da će im, čim Grad Zagreb usuglasi tekst s njihovim primjedbama, izdati suglasnost na te izmjene i dopune GUP-a te dodao da će, s obzirom na činjenicu da su u sadržajnom smislu protivne zakonu, Grad Zagreb morati ponoviti javnu raspravu.
“Nema mjesta bilo kakvom drugom tumačenju našeg odbijanja suglasnosti, osim inzistiranja na zakonitosti i zaštiti interesa Zagrepčana”, ustvrdio je Bačić odbacivši tvrdnje zagrebačke Gradske uprave da im HDZ-ovo ministarstvo podmeće kako GUP ne bi bio donesen do lokalnih izbora i da traži “dlaku u jajetu”.
Bačić je napomenuo da je Ministarstvo prostornog uređenja lani zaprimilo 101 zahtjev za izdavanjem suglasnosti od kojih je za njih 96 zatražena dorada pri čemu, kaže, nitko o tome nije javno istupao niti je optužio ministarstvo za podmetanja.
Na primjedbu zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića da ih je ministarstvo odbilo s obrazloženjem na svega dvije i pol stranice rekao je da je ministarstvo moglo dati očitovanje i na svaki pojedini članak pa bi tada taj dokument imao i dvjestotinjak stranica.
Bačić je odbacio i Tomaševićevu tvrdnju da je Ministarstvo prostornog uređenja prije šest godina dalo suglasnost u roku od tri tjedna rekavši da su 26. lipnja 2019. primili u ministarstvu zahtjev za izdavanje suglasnosti za tadašnje izmjene zagrebačkog GUP-a pri čemu je, kako dodaje, do konačne suglasnosti proteklo pet mjeseci, kada je GUP bio usuglašen s zakonom.
Nije riječ o malim izmjenama GUP-a
Bačić je istaknuo da se u sadašnjem slučaju “ne radi o malim izmjenama GUP-a” jer je u prijedlogu GUP-a iz 2024., od ukupno 108 članaka, izmjena izvršena u njih 97. Pri tome je u javnoj raspravi zaprimljeno i više od 2000 primjedbi.
Kaže i da je ministarstvo poslalo na doradu konačni prijedlog izmjena zagrebačkog GUP-a jer je tvrđeno da “ima manjkavosti u grafičkom i tekstualnom dijelu”.
U zakonu je, kaže Bačić, jasno navedeno da se lokacijska dozvola za građenje nove zgrade mora izdati ako postoji mogućnost njezina priključenja na prometnicu i postojeću infrastrukturu, a što je potvrdio i Upravni sud. A zakonom je propisana i obveza izrade urbanističko- arhitektonskih natječaja, dodao je.
Uz to, davanje suglasnosti su odbili “zbog propisivanja 10 gradskih projekata kojima nije određena namjena u GUP-u” istaknuvši da je osnovna zadaća GUP-a da se detaljno odredi namjena površina i uvjeta za njihovo uređenje te se to ne može naknadno odrediti drugim dokumentom.
“Ne smije ostati niti jedan kvadratni metar u GUP-u za kojeg nije propisana osnovna ili prevladavajuća namjena”, rekao je. Poručio je i da se neće zaustaviti niti jedan projekt u Gradu Zagrebu koji je oslonjen na postojeći GUP.