Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić rekao je u srijedu u Saboru da će se donošenjem zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH brže, učinkovitije i ažurnije upravljanje državnom imovinom.

“Donošenjem zakona želimo provesti daljnju funkcionalnu i financijsku decentralizaciju u upravljanju državnom imovinom”, rekao je Bačić. Naglasio je i da njime žele omogućiti i brže, učinkovitije i ažurnije upravljanje državnom imovinom.

Bačić: Ministarstvo ima registar nekretnina

Poručio je da će Vlada upravljati planinarskim objektima, osim u dijelu gdje se ti planinarski objekti nalaze na područjima nacionalnih parkova i u parkovima prirode.

“Njima (planinarskim domovima) će upravljati za to osnovane javne ustanove za zaštitu prirode koje su već i sada raspolagale tim planinarskim domovima”, rekao je Bačić u Hrvatskom saboru.

Pojasnio je da se prijedlogom zakona određeni poslovi, koji su do sada bili isključivo u nadležnosti Vlade i ministarstava, prepuštaju na razinu županija i gradova tj. na 21 grad sjedišta županija te na četiri grada – Veliku Goricu, Vinkovce, Kaštela i Pulu.

Bačić je pojasnio da se, u odnosu na prvo čitanje, zakonom među inim predlaže da će se prihod dobiven upravljanjem nekretnina u vlasništvu Vlade, županija, gradova i slično dijeliti po principu tako da će 60 posto pripasti državi, 20 posto nadležnoj županiji, a 20 posto jedinici lokalne samouprave na čijem se području nalazi pojedina nekretnina. “To će dodatno osnažiti financijski kapacitet jedinica lokalne i područne samouprave”, ocijenio je.

Demantirao je i oporbene kritike da ne postoji javni registar sa svim podacima o državnim nekretninama i pokretninama istaknuvši da je njegovo ministarstvo ustrojilo interni registar nekretnina. Temeljem njega je, među inim, evidentirano 6.206 stanova ukupne površine 283.177 četvornih metara, 945 stanova u suvlasništvu RH i drugih osoba, 5.067 poslovnih prostora, 20.665 zemljišta, 63 objekta sukcesijske imovine, 500 neperspektivnih vojnih objekata i zemljišta te 40 planinarskih domova.

Oporba: Decentralizacija je ‘magla’ kako bi se zadržao status quo i izbjegle ozbiljne reforme

Tijekom brojnih replika, HDZ-ovi zastupnici hvalili su daljnju decentralizaciju upravljanja državnom imovinom koja će omogućiti nizu dužnosnika lokalne i regionalne samouprave da na sebe preuzmu upravljanje tom imovinom, dok oporba smatra da predloženim zakonom neće biti nikakvog iskoraka na tom području.

Mostova zastupnica Marija Selak Raspudić smatra da su funkcionalna decentralizacija i optimizacija pojmovi koji Vlada koristi kako bi prikazala da radi na reformi lokalne samouprave, a zapravo su samo “magla koju puštaju da bi zadržali status quo” i izbjegli ozbiljnije reforme ustrojstva lokalne i područne samouprave.

Podržavši namjeru da se ide prema daljnjoj decentralizaciji, Mišel Jakšić (SDP) smatra da je “taj korak apsolutno nedovoljan”, bez energije, vizije te hrabrosti. “Zapravo je samo malo pranje prozora koji je odavno puknuo i raspada se”, ocijenio je.

Dalija Orešković (Klub Centra, GLAS-a i SSiP-a) rekla je da je potreban sveobuhvatan sustav upravljanja državnom imovinom koja je vlasništvo svih građana. Stoga bi svi građani trebali znati što država ima u svom vlasništvu, gdje se ta imeovina nalazi, tko ju koristi i upravlja te je li naplaćena zakupnina ili najamnina.

Upozorila je i da najviše korupcije ima u dijelu raspolaganja poslovnim prostorima i stanovima koje “državni ili lokalni baja” koristi za svoje političke potrebe.