Općinski građanski sud u Zagrebu donio je nepravomoćnu presudu kojom se Večernjem listu nalaže da tvrtki Bauerfeind d.o.o isplati 15.000 kuna uvećanih za zatezne kamate zbog povrede prava na ugled, dobar glas i čast kao izraz poštovanja na tržištu nakon teksta u studenom 2011. naslovljenim ‘Stop korupciji, DORH istražuje svih 2500 obiteljskih liječnika’ te ‘Akcija Hipokrat nije stala na Farmalu – Na udaru DORH-a i druge farmaceutske tvrtke’.

Kako piše u obrazloženju presude, tvrtka Bauerfeind navela je da je Večernji list objavio tekst koji obiluje nizom kleveta i uvreda te da im je nanesena povreda ugleda, dobrog glasa, časti i dostojanstva koje je su gradili i istjecali dugi niz godina na hrvatskom tržištu, kao i povreda prava na slobodu privređivanja.

Tim se povredama, navodi se, nastojalo u svijesti čitatelja Večernjeg lista opisati tvrtku Bauerfeind kao društvo koje protuzakonitim radnjama, prvenstveno davanjem mita, obavlja i razvija svoju djelatnost na tržištu, te da je istim člankom ta tvrtka neosnovano i netočno prikazana da se u poslovanju služi nedopuštenim sredstvima.

Navodi se da je iz sadržaja članka, opremljenog senzacionalističkim naslovom, vidljiva namjera tuženika da se iznošenjem lažnih i prethodno ničim provjerenih informacija tu tvrtku svrsta među društva nad kojima USKOK provodi istragu zbog sumnje u korupciju i podmićivanje liječnika. Iz Bauerfeinda su tvrdili i da ih nitko iz Večernjeg lista nije kontaktirao čime im je bilo je uskraćeno pravo da se izjasne o iznesenim lažnim tvrdnjama i optužbama.

Ocjenjujući dokaze radi ocjene nastanka štete tužitelju, sud je istaknuo da predmetni članak u Večernjem listu sadrži informacije koje su nanijele štetu tužiteljevom ugledu, dobrom glasu i časti kao izrazu poštovanja na tržištu.

Naime, navodi vezani za tvrtku Bauerfeind bili su u sklopu novinskog članka koji se primarno bavi Aferom Hipokrat koja se odnosi na sumnje u korupciju i podmićivanje liječnika od farmaceutskih kompanija u propisivanja lijekova što je bilo predmetom istrage USKOK-a. To je sud utvrdio temeljem dopisa USKOK-a iz srpnja ove godine u kojem je navedeno kako optužnica u tom predmetu još nije potvrđena te da se radi o spisu s 365 okrivljenika koji sadrži više od 56.000 stranica.

Istovremeno, bilo je i istaknuto i da je tvrtka Bauerfeind, s obzirom na svoje proizvode, ne pripada farmaceutskoj industriji jer se bavi disribucijom medicinske opreme i pomagala pa stoga nije niti obuhvaćena navedenom istragom, a što je sud utvrdio iskazom zastupnika tužitelja i uvidom u dopis USKOK-a.

(Hina)

fah