U Osnovnoj školi Dragutina Domjanića u Svetom Ivanu Zelini, u četvrtak 27. travnja, održan je Jumicar – Program prometne kulture za najmlađe.
Program se provodi u organizaciji Udruge Preventivni program o sigurnosti u cestovnom prometu u suradnji s tvrtkom Jumicar Hrvatska i partnerima: PU-Zagrebačka, PP Sveti Ivan Zelina, DVD Sveti Ivan Zelina i GDCK Sveti Ivan Zelina pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i grada Sveti Ivan Zelina. U edukaciji sudjeluju i djeca iz područnih škola: PŠ Komin i PŠ Prepolno.
Program se sastoji iz dva dijela: teorijskog i praktičnog. Teorijski dio je multi medijskog karaktera i traje 45 minuta , gdje učenici kroz interaktivno predavanje uče o sigurnom ponašanju u cestovnom prometu.
Nakon teorijskog dijela uslijedio je praktični dio koji je djeci i najzanimljiviji, djeca pod budnim okom iskusnih instruktora u pravim mini električnim automobilima imaju priliku da stisnu gas i okušaju se u ulozi vozača, da dožive prometne znakove, semafore, pješačke prijelaze i sva ostala prometna obilježja, da na jedinstven način uče o sigurnosti u cestovnom prometu, a sve u cilju da postanu bolji pješaci.
Polaznici programa dobro su se snašli na simuliranoj prometnici na kojoj su promet regulirali iskusni instruktori uz pomoć školske prometne jedinice u sastavu: Lana I., Chiara G. i Stela G.
Na poligonu je bilo zaista bučno i glasno, a sirene su puštali vatrogasci DVD Sveti Ivan Zelina ispred vatrogasnog doma. Vrijedni vatrogasci polaznike su upoznali s važnostima zaštite od požara, opasnim aktivnostima koje mogu izazvati požar, te načinima prevencije istog. Djeci se pokazuje unutrašnjost i oprema vatrogasnog vozila te standardna oprema vatrogasca. Nakon toga se djeci prikazuje vježba s brentačama, tj. gađanje mete vodenim mlazom.
Nakon vatrogasaca, djeca su imala priliku da nauče i osnove prve pomoći u radionici GDCK Sveti Ivan Zelina, koju je vodila koordinator volonterki Marina Pecak s volonterkom Sandrom Slabe. Ukratko se ponavljaju brojevi hitnih službi nakon čega se učenicima postavlja pitanje o razlici između prve i hitne pomoći. Naglašava se važnost onih informacija koje je pri tom pozivu nužno reći (Što se dogodilo? Gdje se dogodilo? Kako se dogodilo?). Nakon toga djeca imaju priliku naučiti kako postupiti kada su u pitanju lakše ozljede (ogrebotine, opekotine, giljotine) ili kako postupiti u nekim situacijama (krvarenje iz nosa).
Program podražava i sufinancira Zagrebačka županija kao osnivač ove škole.