Po prvi put u Hrvatskoj održat će se međunarodni praktični tečaj iz stereotaksijske i funkcijske neurokirurgije od 5. do 6. svibnja u Zagrebu, čiji je domaćin Zavod za neurokirurgiju Kliničke bolnice (KB) Dubrava pod vodstvom neurokirurga Fadija Almahariqa.
Sudionici međunarodnog tečaja iz stereotaksijske i funkcionalne neurokirurgije imat će priliku čuti kako započeti stereotaktičke operacije u svojim ustanovama, uvježbati planiranje dubinske mozgovne stimulacije od ulazne do ciljne točke.
Moći će postavljati pitanja najboljim stručnjacima na tom području te razmijeniti iskustva, pri čemu će stvoriti i kontakte s drugim centrima.
KB Dubrava primijenila DBS već 300 puta
Iz KB Dubrava ističu kako je dubinska mozgovna stimulacija (DBS) postala vodeća operativna metoda u bolestima pokreta i koristi se najčešće kod bolesnika s uznapredovalom Parkinsonovom bolesti, distonijom i esencijalnim tremorom kod kojih medikamentozna terapija više ne daje zadovoljavajuće rezultate ili je dovela do značajnih nuspojava te je izražena onesposobljenost.
DBS s ugradnjom elektroda od svih zemalja u regiji prvo se počeo raditi u Hrvatskoj 2000. godine, svega nekoliko godina nakon prvog ugrađenog DBS-a u svijetu.
“Od 2008.godine do sada ugrađeno je oko 300 DBS-a u KB-u Dubrava”, rekao je voditelj tečaja i specijalist neurologije Fadi Almahariq.
Funkcijska neurokirurgija je na vrhuncu napretka na svjetskoj razini, a dobrobiti za pacijenta i poboljšanje kvalitete života upotrebom te metode su velike, ističu iz KB-a Dubrava i dodaju kako je riječ o velikom području gdje je mogućnost za istraživanje iznimna.
Objasnili su kako se kod bolesnika koji imaju Parkinsonovu bolest i tremor već kod prvog uključenja DBS-a vidi učinak, prestane tremor, pacijent postane pokretljiviji i hoda.
Kod distonije je potrebno duže vrijeme stimulacije kako bi se postignuo maksimalni rezultat zbog kontrakture muskulature, a kod takvih pacijenta nakon ugradnje DBS-a rad s fizioterapeutom nekoliko mjeseci je nužan.
Istaknuli su kako pacijenti nakon operacije vraćaju svoju pokretljivost, voze bicikl, hodaju, a to je povratak u svakodnevnicu, čime se podiže kvaliteta života bolesnika.
Hrvatska je lider u regiji
“Hrvatska je u području stereotaksijske i funkcijske neurokirurgije lider u regiji s obzirom da smo prvi u ovom području Europe ugradili DBS 2000. godine te su naši liječnici visoko educirani u svjetski poznatim klinikama”, kaže Almahariq.
Istaknuo je kako Hrvatska i Zavod za neurokirurgiju KB-a Dubrava nakon 23 godine iskustva u DBS-u imaju definitivno što pokazati kolegama vani, a i pomoći drugim državama u uvođenju DBS-a.
Sretni smo što su naše operacijske sale opremljene vrhunski i što imamo dobre rezultate koje smo objavili u svjetskim stručnim časopisima, to su stranci prepoznali i žele doći kod nas kako bi se educirali i dijelili iskustva.
“Kada se ugradi DBS bolesniku i vratite mu kvalitetu života, to nema cijene”, komentirao je Almahariq financijske dugoročne uštede za zdravstveni sustav primjenom metode kod pacijenata.
“To bude olakšanje bolesniku i cijeloj njegovoj obitelji, smanji se količina terapije koju bolesnik uzima, smanji se rehabilitacija i učestalost specijalističkih pregleda pa, ako se tako gleda, operacija DBS-a je dugoročno isplativija za zdravstveni sustav”, zaključio je.
Na tečaj su pozvani najveći stručnjaci iz Engleske, Češke, Egipta, Njemačke, Jordana, Saudijske Arabije i Slovenije, a cilj je izmjena znanja i iskustva te usporedba rezultata metode liječenja.
“S iznimnim zadovoljstvom sudjelujemo u organizaciji prvog tečaja ovakve vrste u Hrvatskoj, gdje će domaći i međunarodni stručnjaci imati prilike podijeliti iskustva i steći nova saznanja iz vrlo zahtjevnog područja neurokirurgije te obogatiti vlastitu kliničku praksu”, istaknuo je ravnatelj KB-a Dubrava Ivica Lukšić.