Bivši predsjednik Uprave Janafa i Uskokov optuženik Dragan Kovačević potvrdio je u utorak da će se odazvati pozivu na saslušanje pred Antikorupcijskim vijećem zbog stanja u Ini te da će tamo odgovoriti na pitanja o sastanku na kojem se navodno govorilo o gašenju sisačke rafinerije.
“Dobio sam poziv kao i nekoliko ostalih i mislim da bi svakome trebala biti sveta dužnost kad te pozove najviše zakonodavno tijelo u Hrvatskoj da se odazoveš i da odgovoriš na pitanja koje ti postave”, rekao je Kovačević u intervjuu za RTL.
Na pitanje je li bio na sastanku na kojem je bio i premijer Andrej Plenković i bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, a na kojem se, prema pisanju Nacionala, govorilo o gašenju sisačke rafinerije, Kovačević je uzvratio kako je to “pitanje za saborsku komisiju” te da će “odgovore dati pred saborskim zastupnicima”.
Nije htio otkriti je li premijer tada rekao ministru Ćoriću da se mora ugasiti sisačka rafinerija. Nacional, naime, navodi kako se Kovačević kao šef Janafa usprotivio i izbjegao potpisati sporni memorandum o izvozu hrvatske nafte na preradu u MOL-ove rafinerije, koji je bio preduvjet za zatvaranje sisačke rafinerije.
“Memorandum je jedan značajan dokument koji je imao jednu stratešku dimenziju za Republiku Hrvatsku. On je imao jednu duboku dimenziju energetskih i nacionalnih interesa i ja sam u tom Memorandumu prepoznao nešto što bi moglo naštetiti nacionalnim i energetskim interesima Hrvatske”, rekao je Kovačević za RTL.
I sa starim kazanom možete ispeći rakiju
Smatra kako se sisačka rafinerija treba i može otvoriti. “Ako netko kaže ima li ona uvjete da se otvori, to vam je kao kada imate neki stari kazan za rakiju. I sa starim kazanom možete ispeći rakiju ako je potrebno i ako nemate novi. Druga stvar, ako vi već imate sirovinu, naftu visoke kvalitete i do nje imate tvornicu koja to može preraditi. Ako ćemo napraviti usporedbu, to je kao da imate šumu, kraj te šume imate neku drvnu industriju i prodaju namještaja, a vi imate trupce i odvezete ih u Italiju te vam tada ne radi ni tvornica ni prodaja namještaja. To se trenutno događa s hrvatskom naftom koja bi se trebala prerađivati u Sisku”, objašnjavao je Kovačević.
Na novinarsko pitanje o tome tko to koči uzvratio je kako su sada politika i Vlada rekli da se postavi nova uprava te bi bilo dobro da im nalože kao prvi zadatak otvaranje rafinerije Sisak.
Na pitanje o ‘pljački stoljeća’ u Ini Kovačević je rekao da ne bi govorio o pljački stoljeća ili tisućljeća jer se “u hrvatskom javnom prostoru često upotrebljavaju jako teške riječi”.
“Treba se utvrditi što se sve i kako dogodilo, ali Ina je devastirana u zadnjih dvadesetak godina. Ona je bila najveća energetska firma koja je bila iznad MOL-a i svih kompanija takve vrste u regiji. Mi smo uništili struku, znanost, proizvodnju i sve što se moglo uništiti da bi ona postala beznačajna. Njoj treba vratiti nazad njezin potencijal znanja, inženjerski kadar, vidjeti što se može napraviti s novim načinom upravljanja”, drži Kovačević.
Na pitanje može li se dogoditi u sustavu da netko njemu podređen napravi tako nešto uzvratio je: “Što bi rekli: ‘Dajte molim vas’. Tko nije radio u velikim sustavima može pričati neke druge priče. S takvim iznosima i poslovanjima bi morali biti upoznati, ne samo izvršni direktor, nego i Uprava i svi u tom lancu”, kazao je.
Predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije ‘mostovac’ Nikola Grmoja sazvao je sjednicu toga tijela za četvrtak, a javnost očekuje doznati gdje su nestale milijarde, kako se upravljalo Inom i zašto je hrvatska nafta završila u Mađarskoj. Grmoja je rekao kako je na javno saslušanje pozvao premijera Plenkovića, bivšeg ministra Ćorića, bivšu zamjenicu predstojnika Ureda premijera Tenu Mišetić te Kovačevića.
Kovačević je, na pitanje RTL-a o aferi Janaf te je li spreman na suđenje i kako će se braniti uzvratio kako ne zna “od čega da se branim jer ničega nema”.
Protiv bivšeg šefa Janafa Dragana Kovačevića USKOK je u srpnju ove godine podignuo optužnicu kojom ga tereti za primanje 6,2 milijuna kuna mita za namještanje milijunskih poslova raznim tvrtkama.