Proizvodnja mlijeka tradicionalna je djelatnost obitelji Grubić iz Duge Rijeke u Koprivničko-križevačkoj županiji. Mladi i uzorni poljoprivrednici Duška i Miroslav Grubić proizvodnju su nastavili na kvalitetnim temeljima koje su postavili Miroslavovi roditelji Milena i Jovo.

Danas nam ponosno predstavljaju suvremenu staju za 70 muznih krava koju su izgradili sredstvima Programa ruralnog razvoja.

grubic2

“Iako je prva modernija staja na našem gospodarstvu izgrađena davne 1987. godine, ovaj je posao započeo mnogo ranije”, kaže Miroslav koji danas sa suprugom Duškom vodi obiteljsko imanje koje su postupno i promišljeno gradili njegovi pradjed i djed s pet do deset krava. Otac i majka potom su se odlučili za intenzivniju proizvodnju, povećavajući stado na dvadesetak muznih krava, znajući da je to dobar zalog za budućnost i da se od poljoprivrede i proizvodnje mlijeka može i mora živjeti.

grubic5

Slijedi dugi niz godina slušanja struke i primjene savjeta te ulaganja u najnovije tehnologije, i to ne samo kada je riječ o nabavi poljoprivredne mehanizacije, nego i korištenju i primjeni savjeta o unapređenju kvalitete tla, od analiza i kalcizacije do pravilne gnojidbe i pravodobne košnje voluminozne krme, koja je temelj u proizvodnji velikih količina kvalitetnog mlijeka. Na farmi je ukupno 170 goveda holstein pasmine, od čega 90 muznih krava, a za toliko blaga treba proizvesti i dovoljno hrane.

grubic8

Osmogodišnji Ozren i petogodišnji Aleksandar od malih su nogu u staji

grubic9

Tako obrađuju 72 ha poljoprivrednog zemljišta, od čega su 52 ha u vlasništvu, na kojem se proizvodi krma za hranidbu krava, od kukuruza za silažu, djetelinsko-travnih smjesa, do ljulja, suncokreta i tritikala.

Suradnja sa strukom

Podaci Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu kažu kako Grubićeve krave prosječno proizvode 7589 kg mlijeka sa 4,02% mliječne masti i 3,40% proteina. Pri izboru kvalitetnoga rasplodnog pomlatka, od nabave novih junica do planskog sparivanja, i pripremi optimalnog obroka za hranidbu visokomliječnih krava, Grubići koriste savjete stručnjaka iz HAPIH-a i mljekare Vindije, čiji su nam djelatnici kazali:

“Proizvodnja mlijeka zasigurno je najsloženiji posao u poljoprivredi i svakodnevno je potrebno puno truda i rada, ali i primjene novih znanja i tehnologija. S ovom obitelji imamo kvalitetan partnerski odnos i aktivno surađujemo dulje od 45 godina. Sigurno je da pripadaju našim najuzornijim proizvođačima mlijeka, a na njihovu gospodarstvu tradicija proizvodnje mlijeka i uzgoja kvalitetnih visokomliječnih krava prenosi se s generacije na generaciju.

grubic7

Jovo Grubić s djelatnicima Vindije Zoranom Krušeljem i Antunom Vukušićem

Vindija je oduvijek njegovala kvalitetne odnose sa svojim kooperantima, trudeći se biti im podrška u svim segmentima njihove proizvodnje“, ističu Antun Vukušić i Zoran Krušelj iz Vindijina Sektora za otkup mlijeka.

Nova staja

Ideja o izgradnji suvremene staje mliječnih krava dugo je bila prisutna, a 2018. godine krenuli su u realizaciju – izradom projekta i prijavom na Mjere ruralnog razvoja, i to za tip operacije 4.1.1 Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava za izgradnju i opremanje farme muznih krava, nabavu poljoprivredne mehanizacije, opreme i gospodarskog vozila te tip operacije 4.1.2 Zbrinjavanje, rukovanje i korištenje stajskoga gnojiva u cilju smanjenja štetnog utjecaja na okoliš za izgradnju gnojne jame i nabavu miksera za gnojnicu.

grubic6

Ukupna je vrijednost projekta iznosila je 6,5 milijuna kuna, a ostvarena potpora bila je 70%, zbog toga što Duška Grubić pripada skupini mladih poljoprivrednika. Izgradnja farme trajala je godinu dana, a cjelokupna priča dovršena je u proljeće 2021. godine.

Robotska mužnja

“Za nabavu robota odlučili smo se nakon što smo na licu mjesta kod naših kolega proizvođača mlijeka vidjeli kako ovaj sustav funkcionira. Na početku je bilo važno da ostanemo ustrajni u privikavanju krava na novi sustav mužnje. Kako je vrijeme odmicalo, tako nam je robot iz dana u dan pokazivao sve svoje prednosti, jer nam je omogućio praćenje različitih parametara – od količine proizvedenog mlijeka po kravi i po mužnji, do prosječne količine mlijeka, količine masti, proteina i laktoze, praćenje koja je krava u estrusu, a integrirani sustav za učinkovito praćenje broja somatskih stanica omogućio nam je brzo otkrivanje mastitisa te pravodobno liječenje. Dakle, već kada gledamo ove parametre, mogu reći da je neupitna opravdanost ulaganja”, kažu Duška i Miroslav.

Svojim se dizajnom robot prilagođava veličini krava, a samim time omogućava čišćenje i stimulaciju vimena za mužnju, koja mora biti učinkovita i potpuna. Nadalje, mužnja je prilagođena svakoj kravi zahvaljujući dinamičkoj pulzaciji, a omogućeno je i precizno mjerenje kvalitete mlijeka. Inače, svaka krava prolazi kroz robot za mužnju tri do četiri puta dnevno, ovisno o količini mlijeka koju proizvede, a je li spremna za mužnju – određuje kompjutor. Cijeli je sustav na novoj farmi osmišljen na principu “kružnog toka”.

Kada krave dođu piti vodu na jednoj strani staje, naime, više se ne mogu vratiti bez prolaženja kroz robot, jer su ondje selekcijska vrata koja razdvajaju kravu koja može, od one koja ne može na mužnju. Krave oko vrata imaju respondere opremljene čipovima koji odašilju sve podatke o toj kravi. “I ono što je velika prednost, to je da je sve kompjutorski povezano, a sve možemo pratiti preko aplikacije na mobitelu. Koncentriranu smjesu za krave u robotskoj mužnji nabavljamo preko Vindije, jer je smjesa iz Tvornice stočne hrane Blagodar pravilno izbalansirana i prilagođena potrebama naših krava. Mlijeko predajemo Vindiji s kojom surađujemo dulje od 45 godina i oduvijek njegujemo dobre odnose, koje su uspostavili još davno moj djed i otac, trudeći se njegovati ih na povjerenju i poštovanju, a i mi želimo da se taj odnos tako i nastavi.

grubic3

Prošle smo godine Vindiji isporučili više od 550.000 kg mlijeka”, zadovoljno zaključuju supružnici Duška i Miroslav, sigurni da će i njihovi sinovi Ozren i Aleksandar svoju budućnost uspješno graditi na selu i poljoprivredi, na obiteljskom imanju koje su polako, promišljeno i ponosno gradile generacije prije njih.