Turistička zajednica grada Koprivnice već dugi niz godina profilira i brandira Koprivnicu kao Koprivin grad, integrirajući tu naoko neuglednu biljku u razne gospodarske aktivnosti vezane uz turizam.

– Do sada smo razvili i kreirali u suradnji s gospodarskim subjektima niz suvenira od koprive, prehrambene proizvode s koprivom, čajeve, alkoholna pića pa čak i cigarete od koprive te nam je želja uključiti koprivu u restorane u svojstvu standardne ugostiteljske ponude – poručio je Renato Labazan, direktor Turističke zajednice.

Dodao je kako smatraju da bi jela od koprive svojom originalnošću i jedinstvenošću privukla gastronomade iz cijele Hrvatske te podigla kvalitetu ugostiteljske ponude na višu razinu.

– Namjera je organizirati kulinarsku radionicu za zainteresirane, upoznati, ih, educirati o procesima termičke obrade koprive i drugim gastro elementima. Polaznici bi stečeno znanje u budućnosti mogli pretočiti u svoje poslovanje, diverzificirati svoju ponudu i na taj način pridonijeti prepoznatljivosti Koprivnice, kao Koprivinog grada. Kopriva je važan segment u Strategiji razvoja turizma grada Koprivnice kao jedinstven turistički proizvod – objasnio je.

U konačnici, svi koji uspješno polože tečaj dobit će uvjerenje o položenoj „Koprivinoj kulinarskoj akademiji“ te gastro oznaku „Koprivina zvjezdica“ za uvođenje koprive u jelovnike restorana.

Sama radionica će se održati u gastro praktikumu partnera projekta, Obrtničke škole, 24. ožujka ove godine pod vodstvom mentorica koje imaju dugogodišnje iskustvo u kreiranju jela s koprivom – chefovi Nikolina Lončar i Mirjana Šeb – Čižmešija.

Uz koprivničke restorane i pizzerije, sudionici radionice biti će i učenici Obrtničke škole, Udruge žena, OPG-vi dok će kreativan „Koprivin meni“ izgledati ovako:

—–

Juha od koprive

Široki rezanci od koprive sa češnjakom i špinatom

Široki rezanci od koprive s tikvom i košticama od tikve

—–

Biskvitna rolada s koprivom i nadjevom od svježeg sira

Hrskave trubice s kremom od koprive i mariniranim povrćem

Smotuljci od piletine s nadjevom od koprive – prosena kaša s vrhnjem

Kosano pečenje punjeno omletom od koprive – garnitura od krumpira sa gljivama

Muffin s hajdinom kašom i koprivom

Popečci od kukuruzne krupice na ragu-u od tikve – umak od koprive

Pizza s koprivom

—–

Krema od kestena u čašama na podlozi od orašastih plodova i parfe sa koprivom

Zapečene zelene palačinke s nadjevom od šumskog voća

Sitni kolačići od koprive