Ivan i Božena Jelenčić iz Križevaca jedini su uzgajivači perzijskih mačaka u Koprivničko-križevačkoj županiji. Njihova uzgajivačnica nosi naziv Od Kalnika što je ujedno i prezime koje njihove mačke nose u novi dom, piše glaspodravine.hr.

– Imamo tri kratkodlake cure od kojih su dvije iz Njemačke i jednog dugodlakog dečka koji je stigao iz Danske. Njegovo ime je James Dean, a imena njegovih potomaka tada bi uz svoje ime dobila i prezime Od Kalnika pa bi se tako, primjerice, maca Elsa zvala Elsa Od Kalnika – pojašnjava Ivan Jelenčić te dodaje kako aktivno pare dvije cure u dobi od četiri i pet godina, dok je treća u mirovini budući da joj je već 12.

Sve je, pojašnjavaju Jelenčići, počelo slučajno jer je kćer htjela ljubimca. Dobila je svoju prvu macu Tiffany iz Zaprešića i to je bila mačka bez papira.

– Nakon Tiffany dobili smo dva mužjaka, zlatnog i srebrnog dugodlakog, davne 1993. godine iz Karlovca. To je bilo prvo hrvatsko leglo, od prve mačke koja je uvezena u Hrvatsku. Tada smo se zaljubili u njihov karakter i nevjerojatnu, zelenu boju očiju zbog čega smo krenuli s uzgojem baš ove vrste prije punih 30 godina – prisjećaju se te dodaju kako se tada rodila i njihova ljubav prema izložbama koje i danas pohode.

– Bili smo na ogromnom broju izložbi, ni ne znamo koliko točno, ali znamo da u svome uzgoju imamo osam europskih šampiona. Da bi mačak bio proglašen šampionom on mora pobijediti na 21 izložbi, a gleda se sve, od dlake, očiju, tijela, repa te mora biti miran i ne smije ogrepsti suca – govori Ivan ponosno pokazujući pozamašnu kolekciju pehara.

Iako uzgajivačnicu imaju već 30 godina, postoje brojni birokratski zahtjevi za njenu registraciju.

– Mačke se moraju registrirati pri matičnom društvu, World Cat Federation, a bili smo i u križevačkom društvu. Morate registrirati uzgajivačnicu i poštivati sva pravila parenja i broj legla, a to je tri legla u dvije godine po mački, ne više. Mačke moraju biti testirane PKD testom. Radi se o testu za otkrivanje policističnih bubrega što je bubrežna bolest koja se zna javiti među ovom vrstom mačaka. Test se radi na uzgojnim roditeljima, međutim, mi smo uz to testirali i svoje mačke. Sve su negativne pa nema brige. Osim mačiće treba cijepiti dva puta trovalentnim cjepivom prije nego idu u novi dom i čipirati. Nakon toga dobivate rodovnice i registrirate uzgajivačnicu pri Ministarstvu poljoprivrede – pojašnjava Ivan te dodaje kako su on i supruga uz sve to završili i tečaj za uzgajivače kako bi sve bilo profesionalno i službeno.

U svojem leglu imaju perzijsku činčilu, egzotu i dugodlaku. Ženke su srebrne i od njih jedna ima zlatnog pretka pa parenjem te ženke s njihovim dugodlakim zlatnim mužjakom mogu dobiti sve kombinacije, a trenutno imaju dva mala mačića.

– Ženke se tjeraju par dana svaka tri tjedna, međutim mi ih parimo tako da dobijemo tri legla u dvije godine. Ostatak vremena odvajamo mužjaka dok traje tjeranje. Nekad smo imali i manje, svega jedno leglo godišnje jer smo mi samo hobi uzgajivači koji ovo rade iz ljubavi prema mačkama i izložbama, a ne zbog biznisa i zarade – govore te dodaje kako su kod nas cijene znatno niže nego u ostatku Europe.

– U Hrvatskoj se ova vrsta prodaje za 500 do 700 eura, dok je vani to između 2000 i 5000 eura. Baš smo u procesu nabavljanja još jednog mužjaka međutim to vremenski dugo traje, nekad i po dvije godine, jer vas uzgajivači od kojih kupujete mačku prvo žele dobro provjeriti i uvjeriti se da mačku prodaju u dobre ruke – pojašnjava Ivan.

Njihove mace pare se i rastu slobodno šećući kućom tako da u novi dom, osim što dolaze čipirane i cijepljene tek s tri i pol do četiri mjeseca starosti, dolaze i potpuno umiljate, naviknute na ruke i naučene na WC.

– Kod nas nema uzgoja u boksevima nego su naše mace stalno s nama i puno ih mazimo tako da su pitome i umiljate od početka. Možete ih doći prvo pogledati bez obaveza pa potom odlučite želite li ih uzeti. Hranimo ih hranom koja je kvalitetna, ali dostupna tako da nemate problem kada preuzmete mačku jer nije preporučljivo mijenjati im hranu, a mlijeko je za njih opasno tako da to ne dolazi u obzir. Ostatak brige vrlo je jednostavan, trebalo bi ih češljati, a kupamo ih samo pred izložbe. Ako mačke ne idu van, a naše ne idu, onda kupanje nije potrebno – govore zaljubljenici u ove elegantne mačke.

– Velike razlike između perzijskih i običnih mačaka nema puno, ali rekli bismo da je ova vrsta bolja za one koji vole mirnu macu koja se puno mazi i puno spava. Obične mačke znaju biti živahnije. Osim toga, oni su, uz pravu hranu i čistu vodu, u stanju biti same kod kuće dva dana – zaključuju Jelenčići.