Hrvatski državni arhiv (HDA) sudjeluje u više međunarodnih projekata, ove godine završavaju dva, a počeo je novi međunarodni projekt co.op (Zajednica kao prilika) koji potiče kreativnu suradnju arhiva i njihov odnos s javnošću, istaknula je ravnateljica HDA Vlatka Lemić na svečanosti kojom je u srijedu ta središnja hrvatska matična arhivska ustanova obilježila Dan arhiva.
Program svečanosti sadržajno je bio usmjeren na nekoliko događaja, među kojima je i potpisivanje suradnje HDA i Državnoga arhiva Republike Makedonije za što su spremnost i zadovoljstvo svojim potpisima i riječima posvjedočili ravanteljica HDA Vlatka Lemić i njezim makedonski kolega Filip Petrovski. Iako su oboje zadovoljni i dosad postignutim stupnjem suradnje, raduju ih novi poticaji i mogućnosti za još kvalitetnijom profesionalnom i kolegijalnom suradnjom.
Načelnik Odsjeka za starije i vojno arhivsko gradivo HDA viši arhivist Ladislav Dobrica približio je okupljenima projekt ICARUS (Međunarodni centar za arhivska istraživanja), u kojemu HDA sudjeluje od 2009. godine, a konzorcij ICARUS osnovan je godinu ranije sa sjedištem u Beču radi promicanja suradnje između arhiva i drugih ustanova koje se zalažu za očuvanje kulturne baštine, te da sustavno razvijaju mogućnosti za stručnu, organizacijsku i financijsku podršku projektima i strategijama koji se bave dostupnošću arhivskoga gradiva u elektroničkom obliku. Dobrica je ukazao na nekoliko primjera koji potvrđuju prisutnost gradiva HDA na europskim portalima, među kojima su Habsburg Europe i Ysterreich (također Hysterreich i Isterreich), što je njemački povijesni naziv za područje središnje i istočne Istre te zapadnoga Kvarnera u srednjem i novom vijeku. Od osnivanja ICARUS je pokrenuo više od deset raznovrsnih EU projekata i trenutačno okuplja više od 160 članova iz 30 europskih zemalja i Kanade među kojima su različiti arhivi, instituti, istraživački centri, fakulteti, knjižnice i drugi.
Drugu zahvalicu HDA primio dr. Thomas Aigner
Prošle godine HDA je pokrenuo dodjelu zahvalnica zaslužnim pojedincima i ustanovama koji su svojim zauzimanjem znatno pridonijeli radu hrvatskih arhiva i njihove središnje ustanove. Tako je to priznanje na svečanosti ove godine primio predsjednik ICARUS-a i voditelj Biskupskog arhiva u St. Pöltenu dr. Thomas Aigner koji je rekao kako to nije samo izraz kvalitetnoga profesionalnog odnosa već i izvrsnih kolegijanih i prijateljskih kontakata sa zaposlenicima HDA-a i njihovom ravnateljicom. Aigner je pozvao i druge zemlje jugoistočne Europe da se uključe u projekt ICARUS jer, dodao je, to nije projekt koji je usmjeren samo na zemlje europskoga zapada.
U sklopu svečanosti priređena je i izložba “Hrvatsko iseljeništvo kroz fondove i zbirke HDA – od kraja 19. stoljeća do Drugoga svjetskoga rata” o kojoj su govorile dvije od triju autorica izložbe i pratećega kataloga Rajka Bućin i Tatjana Šarić, a treća autorica je Marijana Jukić. Kako je objasnila dr. Bućin, izložba je nastala u sklopu trogodišnjega projekta, pokrenutoga 2012. godine, u suradnji s Ministarstvom kulture. Koncipirana je u nekoliko cjelina i podcjelina – Iseljenička služba, Iseljeničke organizacije i ustanove u domovini, Istaknuti pojedinci u iseljeničkoj službi i organizacijama, Prema novim krajevima U novim krajevima, Organizacije iseljenika u inozemstvu i njegovanje nacionalnog identiteta te Istaknuti pojedinci u iseljeništvu.
Izložbu je otvorila Tatjana Šarić rekavši kako se zbog obilne građe odustalo od početnoga koncepta koji je predviđao da će biti obuhvaćeno razdoblje od kraja 19. stoljeća do danas. Istaknula je da je izložba posveta iseljenicima koji su iz naše domovine krenuli u potragu za boljim životom, uglavnom iz ekonomskih razloga, ali i političkih.
Program svečanosti uveličao je i nastup klape Hrvatske ratne mornarice “Sveti Juraj”, a za njihov nastup ravnateljica Lemić zahvalila je Ministarstvu obrane.
(Hina)
fah