Prošlo je nešto više od 500 dana kako je na čelu Grada Đurđevca Hrvoje Janči. Razgovarali smo s gradonačelnikom koji se uistinu ima čime pohvaliti. U velikom intervjuu za naš portal osvrnuo se na brojne realizirane i projekte u realizaciji – krenimo redom.
Godina i pol je iza Vas kako ste izabrani za gradonačelnika. Što je obilježilo protekle mjesece na Vašem novom radnom mjestu?
Unazad godinu i pol intenzivno radimo na pripremi i provedi projekata. U zadnjem razgovoru za Prigorski od prije godinu dana u provedi smo imali projekte u vrijednosti 17 milijuna kuna. Trenutno Grad u provedbi ima 28 projekata vrijednih gotovo 70 milijuna kuna i uz redovne poslove i aktivnosti koje se odvijaju u gradu priprema i provedba projekata i povlačenje sredstava su glavna aktivnost.
Gradska uprava ima 23 zaposlenika što znači da je po zaposleniku osigurano 2,5 milijuna kuna odobrenih bespovratnih sredstava. Od navedenih 70 milijuna kuna bespovratna sredstava iznose 59 milijuna kuna. Svih ovih projekata ne bi bilo da se svi zaposlenici grada, gradskih ustanova i tvrtki nisu aktivno uključili u pripremu dokumentacije i prijavu na natječaje.
Puno je toga što je još potrebno napraviti u Đurđevcu i zbog toga je potrebna pravodobna priprema i određena doza kreativnosti kako bi sve naše želje i potrebe sufinancirali sredstvima Europske unije.
Uspjeli smo u naumu da se održi kontinuitet rada i odgovornog i racionalnog upravljanja gradom u Đurđevcu te sam uvjeren da su i naši sugrađani takvog mišljenja.
Koje realizirane projekte biste istaknuli s kojima ste posebno ponosni i što planirate dovršiti u narednom razdoblju?
Kao što je i red krenuli smo od onih najmlađih. U potpunosti je obnovljen vrtić, a vrijednost projekta bila je 4 milijuna kuna. Trenutno se završavaju projekti energetskih obnova Osnovne škole i zgrade Odjela za učenike s teškoćama kao i nadogradnja škole u ukupnoj vrijednosti 10 milijuna kuna.
Kroz ove projekte osigurali smo najbolje materijalne uvjete za naše najmlađe na što smo posebno ponosni. U tijeku nam je izgradnja nerazvrstane ceste Mičetinac – Čepelovac dužine 10 kilometara, vrijednosti 7,4 milijuna kuna kao i rekonstrukcija nogometnog terena na ŠRC „Vlado Leščan Duspe“ i to su veći projekti koje planiramo završiti do kraja ove godine ukoliko to dozvole vremenski uvjeti.
Zbog neizvjesnosti vremenskih uvjeta za većinu projekata je teško procijeniti koji dio će biti realiziran u 2018. godini, a koji u 2019. godini što je manje bitno, jer će svi projekti na kraju biti realizirani. Pri kraju smo najuspješnije godine po realizaciji proračuna u povijesti Grada Đurđevca, a iduće godine očekujemo još bolju realizaciju
Đurđevac je živnuo u turističkom i kulturnom planu. Što pokazuju brojke?
Đurđevac želi biti TOP turistička destinacija kontinentalnog dijela Hrvatske. Kako bi to postigli moramo imati ispunjena tri segmenta. Prvi je kulturni sadržaj koje ostvarujemo kroz našu kulturnu baštinu i sadržaje u Muzeju, Interpretacijskom centu Picokijade i Hrvatskoj Sahari.
Ove godine bilježimo rekordnu posjećenost od oko 15 tisuća posjeta, a očekujemo da će se značajno povećati za vrijeme Adventa zbog izložbe Marca Chagalla i zbog činjenice da je Đurđevački advent službeni partner najboljem adventu u Europi – Zagrebačkom.
Drugi segment kontinentalnog turizma je etno i gastro priča koju ostvarujemo kroz manifestacije, našu Utvrdu i u suradnji s našim proizvođačima. Treći je lokalni doživljaj koji ostvarujemo kroz Podravinoteku koja okuplja 20-ak domaćih proizvođača. Oni zajednički sudjeluju na manifestacijama te na taj način prezentiraju i prodaju svoje proizvode.
Želja nam je da svaki posjetitelj koji dođe u Đurđevac uživa u stvarima koje su nama normalne i svakodnevne, a to su domaći proizvodi, prekrasna priroda i boravak u jednoj od dvije tisuće klijeti na područja Đurđevca.
Što Grad čini za najmanje sugrađane?
Nakon što su osigurani materijalni uvjeti u vrtiću, školi i ŠRC-u radi se na podizanju standarda usluga za najmlađe za što se također koriste Europski fondovi. U vrtiću je u provedbi Projekt „Maslačak za sve“ vrijedan preko 5 milijuna kuna koji je u potpunosti financiran iz europskog socijalnog fonda.
Njime je osim poslijepodnevnog rada vrtića planirana i provedba 11 dodatnih programa (engleski, njemački, zbor, likovna radionica, ekološka grupa, informatika, radionica za darovitu djecu i program potpore roditeljima). U 30 mjeseci provedbe projekta provest će se i niz edukacija i usavršavanja svih zaposlenika vrtića kao i nabava opreme i didaktičkih materijala.
U školi se već treću godinu provodi produženi boravak koji se također s milijun kuna sufinancira iz europskih sredstava, a najznačajniji je roditeljima koji rade i nisu u mogućnosti koristiti „baka servis“.
Ostvaren je cilj jer naši učenici od ove školske godine polaze nastavu u jednoj smjeni, a škola je opremljena novom i modernom opremom te su osigurana sredstva za stručno usavršavanje svih djelatnika škole.
Najnoviji projekt koji je usmjeren na naše najmlađe je ostvaren je u suradnji Grada i Zajednice sportova Grada Đurđevca. Radi se o milijun kuna vrijednom projektu iz kojeg će biti sufinancirane plaće za trenere koji rade s djecom, nabavka opreme za treniranje, teretane za ŠRC, a i svih 400 djece koja su članovi Zajednice sportova bit će opremljeni trenirkama, jaknama, majicama i torbama kako bi što veseliji i spremniji polazili svoje sportske aktivnosti.
Kako će izgledati proračun za sljedeću godinu. Što biste istaknuli?
Proračun za 2019. godinu donesen je u iznosu od preko 126 milijuna kuna što je rekord u povijesti Grada. Najveći dio proračuna čine planirane pomoći i sufinanciranja iz projekata. Posebno bi istaknuo Projekt „Održivo upravljanje i povećanje atraktivnosti Đurđevačkih pijesaka “ ukupne vrijednosti 17,3 milijuna kuna kojim će se graditi Posjetiteljski centar, Hostel za školu u prirodi i poučne staze.
Kao najvažnije projekte istaknu bi Poduzetnički inkubator vrijednosti 11 milijuna kuna i izgradnju infrastrukture u poduzetničkoj zoni vrijedan 10,8 milijuna kuna jer će se realizacijom tih projekata stvoriti preduvjeti za nova zapošljavanja u Đurđevcu. Poduzetnički inkubator pružit će podršku mladim ljudima s idejama koji tek ulaze u svijet poduzetništva dok će se opremanjem zone dobiti 23 ha spremnih za nove investitore.
Đurđevac ima i svojeg saborskog zastupnika Željka Lackovića. Koliko on pomaže Gradu djelovanjem iz Zagreba?
Situacija da Đurđevac ima saborskog zastupnika koji sudjeluje u vladajućoj većini je odlična za Grad Đurđevac i to se vidi na postignutim rezultatima. U Đurđevac je vraćen sud iako su svi govorili da je to nemoguća misija, a sama činjenica da su ove godine Đurđevac posjetila tri ministra (Božinović, Bošnjaković, Žalac) i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u dva navrata, dokaz je da grad zahvaljujući svom saborskom zastupniku ima odličnu suradnju s centralnom vlasti.
Nezavisni ste gradonačelnik. Kako gledate na nezavisnu političku scenu u Hrvatskoj i je li ona i dalje najjača u Koprivničko-križevačkoj županiji?
Smatram da je nezavisna politika koja je neopterećena ideologijama najbolja opcija za napredak i razvoj svake sredine bila ona mala ili velika. Trend nezavisnih političara se proširio iz Đurđevca na županiju, a velik je broj nezavisnih i u cijeloj RH iz razloga što nezavisni izlaze na izbore svojim imenom i prezimenom, a ne ispred političkih stranaka i zbog veće odgovornosti rješavaju stvarne probleme građana.
Građani to sve više prepoznaju i ne bih se čudio da nakon sljedećih lokalnih izbora budemo u cijelosti nezavisna županija, a i na razini cijele Hrvatske očekujem pozitivan trend u broju nezavisnih gradonačelnika i načelnika.
I na kraju, nema puno vremena kako ste postali otac. Imate li vremena za obitelj i čime se bavite u slobodno vrijeme?
Obnašanje dužnosti gradonačelnika ostavlja jako malo slobodnog vremena i zato svaki slobodni trenutak koristim kako bi ga proveo sa svojom obitelji. Iako je to rijetko, najviše volim pripremati ručak za svoju obitelj.
prigorski.hr