Općina Gola ovog je vikenda obilježila značajnu obljetnicu. Tamošnja Hrvatska stočarska udruga proslavila je 110 godina postojanja. Da je tradicija stočarstva i mljekarstva utkana u ovaj dio Podravine govori i podatak da je Općina Gola treća u Koprivničko-križevačkoj županiji po proizvodnji mlijeka. Na svega 76 četvornih kilometara čak 187 isporučitelja mlijeka proizvodi 7300 tona mlijeka godišnje.
Unatoč tome, mladi uzgajivači koji su se pojavili na obilježavanju obljetnice nisu imali previše pozitivnih primjedbi za iznijeti.
– Hvalevrijedno je što slavimo ovako veliku obljetnicu, no upitno je u kojem smjeru će se stočarstvo sve kretati i hoćemo li u budućnosti imati barem 10 mladih uzgajivača na ovakom obilježavanju – rekao je Domagoj Zlatar iz Gole koji brine za 20-ak muznih krava i dodao kako se moramo svi zapitati koliko želimo imati krava za 10 godina jer u drugim europskim zemljama se isto zabilježio pad proizvođača, ali je proizvodnja ostala ista.
Upravo a proizvodnju mlijeka i njenog plasmana osvrnula se Marina Ivančan-Krznarić, voditeljica Udruge mlijekara Drava Sava.
– Zalažemo se da dogovorimo kvalitetniji ugovor, prema europskom standardu, s mljekarskom industrijom, no ne možemo jer se oni ne žele s nama dogovarati, nego nude lošiji ugovor nego proizvođaču, samo da se ne dogovori ugovor preko nas – rekla je i dodala kako su problematiku predstavili Ministarstvu poljoprivrede gdje su ih pitali jesu li članovi Udruge stvarni njihovi članovi, ili sa figom u džepu koji će se za 2 do 5 lipa prodati lobiju, na što ona nije dala odgovor.
Na ovo se osvrnuo i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić rekavši kako se Ministarstvo mora biti i pregovarač u procesu, zajedno s otkupljivačima i proizvođačima.
– Mislim da će otkupljivači doći pameti, ali naravno da ne mogu niti proizvođači reći ‘želimo to i to’ i očekivati da im se takva cijena dadne. Naravno da ne možemo natjerati, ali možemo stvarno ozbiljno porazgovarati s otkupljivačima da se urazume u tom smjeru – kazao je.
Međutim, kako ne bi sve ostalo na ‘crnim’ tonovima, Slavica Ivančan, voditeljica financije Udruge Drava-Sava napomenula je kako se na primjeru Općine Gole može vidjeti da stvari mogu funkcionirati.
– Jest da broj isporučitelja mlijeka i broj goveda u Hrvatskoj opada, no što se tiče Gole, to nije slučaj. Po analizama za prošlu godinu Gola je treća u Koprivničko-križevačkoj županiji s proizvodnju od 7.300.000 kilograma mlijeka. Jest da smo ograničeni granicom s Mađarskom i Dravom, ali unatoč tome 44 člana s područja Općine čini 25 posto ukupne proizvodnje Proizvođačke udruge – kazala je.
Josip Blažeković, mladi uzgajivači iz Gole koji brine za 27 krava, odnosno 47 junica i teladi, napomenuo je kako zamjera drugim mladim uzgajivačima što se nisu pojavili na izložbi.
– Imamo na izložbi samo 12 ili 13 komada stoke i od toga većinom od umirovljenika. Imamo svega dva mlada uzgajivača, a država daje poticaje za mlade uzgajivače pa se pitam gdje su oni danas – kazao je Josip Blažeković i dodao kako bi moralo biti barem 50 komada stoke na izložbi.
go/prigorski.hr