Hrvoje Janči, novi je gradonačelnik Đurđevca. Pročitajte što nam je rekao o planovima, aktualnim projektima i kako se snašao na gradonačelničkom poslu.
Dva mjeseca ste gradonačelnik. Kako je biti gradonačelnik u Đurđevcu?
Obavljanje gradonačelničke dužnosti u gradu Picoka je izazov jer imamo velike želje i potrebe, a relativno ograničena sredstva. Iz tog razloga intenzivno radimo na projektnoj dokumentaciji i prijavljujemo projekte na natječaje jer se moramo naslanjati na sufinanciranja iz svih mogućih izvora.
Smatram da smo uspjeli u svom naumu da se održi kontinuitet rada u Đurđevcu i da građani to vide, a dugoročno će se vidjeti i kontinuitet u racionalnom, ekonomičnom i odgovornom upravljanju Gradom.
Puno toga se dobrog dogodilo u vrijeme vašeg prethodnika Željka Lackovića. U kojem smjeru će ubuduće ići Đurđevac i koje projekte planirate realizirati u narednom razdoblju?
Naslijedio sam dobro uređen Grad koji ide u dobrom smjeru. Puno je napravljeno po pitanju racionalizacije troškova, tako da i dalje štedimo na službenim putovanjima, pa na primjer za prijevoz unutar grada umjesto automobila koristimo bicikle.
Vidim Đurđevac u kojem će biti više mladih, u kojem će biti više sigurnog posla, urbano sređen grad s bogatom kulturnom i turističkom ponudom. Kvalitetna radna mjesta, pozitivna poduzetnička klima, visoki standard u školama i vrtićima, bogata ponuda dodatnih kulturnih, sportskih i umjetničkih sadržaja i razvoj turizma garancija su ostanka mladih u Đurđevcu.
Po pitanju projekata napravljeno je puno. U provedbi Grad ima projekata u vrijednosti 17 milijuna kuna, prijavljeni projekti su vrijedni 30 milijuna, a spremna je i projektna dokumentacija za prijavu na natječaje koji će se tek otvarati. Tako trenutno traju radovi na rekonstrukciji, modernizaciji i uređenju Dječjeg vrtića ”Maslačak”.
Vrtić od gotovo 2.000 m2 bit će obnovljen s proširenim kapacitetima za još dvije skupine te u skladu s principima energetske učinkovitosti. Projekt vrijedan 4 milijuna kuna od čega je u protekle 4 godine ostvareno sufinanciranje od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije u iznosu od 1.731.000,00 kuna.
Temeljnom infrastrukturnom obnovom vrtića stvoreni su uvjeti za provođenje osnovnih, ali i naprednih razvojnih programa u predškolskom obrazovanju kao dobar temelj za ulazak u svijet osnovnog obrazovanja.
Grad Đurđevac preuzeo je i osnivačka prava nad OŠ ”Grgura Karlovčana” što se također pokazalo dobrom odlukom s obzirom da su danas sve učionice opremljene pametnim pločama te su u sustavu e-Dnevnika, a za kompletnu energetsku obnovu oba dviju zgrada osnovne škole u gradu dobiveni su ugovori o sufinanciranju projekta iz EU fondova vrijedni 7,2 milijuna kuna.
Nakon realizacije ovih projekta Grad Đurđevac već ima izrađenu dokumentaciju za nadogradnju osnovne škole za potrebe kabineta prirodne grupe predmeta i knjižnice kao i projekte energetske obnove svih školskih zgrada u prigradskim naseljima. Otkupljena je i građevinska parcela uz zgradu koju koriste Odjeli za učenike s teškoćama te je izrađena projektna dokumentacija za buduću zgradu Udruge ”Mali princ”.
U komunalnu infrastrukturu Grad ulaže u suradnji s komunalnim tvrtkama. Tako je povećana sigurnost u prometu izgradnjom brojnih kilometara pješačkih staza i pet kružnih tokova, a u planu su novi kružni tokovi i nove pješačke staze.
Prošle godine otvoren je i jedan možda za budućnost najvrijedniji komunalni infrastrukturni objekt, a to je vodocrpilište s kapacitetom 6. vodonosnika u Europi s ukupnim potencijalom od 800 litara u sekundi. Takav potencijal zalog je opstanka ljudi u ovom kraju, ali i ubrzanom razvoju u budućnosti.
Otkup zemljišta u poduzetničkoj zoni i izrada projektne dokumentacije za izradu prometne i komunalne infrastrukture dobra je priprema za sve nove investitore u zoni, a za koje u proteklom razdoblju imamo već pozitivne primjere.
Poduzetnički inkubator, za koji je nedavno dobivena odluka o financiranju u vrijednosti 8,6 milijuna kuna, zasigurno će doprinijeti stvaranju pozitivne poduzetničke klime i stvaranju novih poduzetnika u gradu, a samim time i otvaranju novih radnih mjesta.
Grad Đurđevac izradio je i projekt uređenja i revitalizacije cjelokupne utvrde Stari grad, a u tijeku je izrada projekta krajobraznog uređenja okoliša. Prijavljeni su ili su pripremljeni projekti Posjetiteljskog centra Đurđevački pijesci, Hostela u Boriku za školu u prirodi, energetske i druge obnove javnih zgrada, društvenih domova, projekti razvoja sportskih i drugih turističkih sadržaja kako u gradu tako i u prigradskim naseljima.
Budućnost razvoja između ostalog vidimo i u razvoju turizma jer Đurđevac ima prave turističke bisere. Moramo iskoristiti Đurđevačke pijeske – Hrvatsku Saharu, i blizinu Europske Amazone – rijeke Drave. Nalazimo se 100 kilometara od našeg glavnog grada Zagreba i tu već ostvarujemo suradnju na turističkom području. Također smo u blizini Europske biciklističke rute koja završava u Mađarskoj na Balatonu i cilj nam je produljiti je do našeg područja.
Navedite barem tri razloga zašto bi znatiželjnici trebali posjetiti Đurđevac i koje lokacije bi im preporučili?
Grad Đurđevac možda je mali grad u smislu broja stanovnika, ali kad je u pitanju kulturna i prirodna baština, onda je svakako destinacija koja je bila još 2008. godine nacionalni pobjednik u očuvanju nematerijalne kulturne baštine i član mreže Europskih turističkih destinacija izvrsnosti (EDEN).
Stari grad, vojna utvrda iz 14. stoljeća svakako je središnja točka u kojoj posjetitelji mogu doživjeti na suvremeni način ‘Legendu o Picokima” (zaštićeno nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske) u Interpretacijskom centru Picokijade, zatim diviti se vrhunskim umjetninama, presjeka hrvatskog slikarstva 19. i 20. stoljeća u stalnom postavu Donacije Ivana Lackovića Croate ili probati neko od tradicionalnih jela, pića ili slastica ovog kraja poput zaštićene „pogače z oreji“.
Đurđevački pijesci su geološki i geomorfološki hrvatski fenomen koji se može doživjeti kako u Geografsko – botaničkom rezervatu ”Đurđevački pijesci” tako i u Etno selu „Hrvatska Sahara“ kraj Starog grada, gdje posjetitelji mogu doživjeti pijeske uz druženje sa brojnim domaćim životinjama i nadasve atraktivnim devama. Atraktivnosti ovih sadržaja svjedoče i nacionalni projekti poput snimanja Vrdoljakovog filma iz afričke faze generala Ante Gotovine ili nove reklame poznatog proizvođača piva.
Na gradskom području, u prelijepoj prirodi obronaka Bilogore imamo slikovito malo prigradsko naselje Svetu Anu sa mlinom i vodenicom i predviđenim rekreativnim sadržajima.
Turističku ponudu Đurđevca teško je pobrojati, jer često ovisi o afinitetu posjetitelja, ali svako se može naći za svakog po nešto – manifestacije, galerije, sakralna baština, domaća radinost, prirodne posebnosti, vinogradi, vinske i galerijske ceste, sportski sadržaji, biciklističke i konjičke staze, lov, ribolov…
Uspješno smo se pozicionirali na turističkoj karti Hrvatske. Sada želimo u funkciju staviti 2000 vikendica-klijeti s gradskog područja koje se nalaze na obroncima Bilogore. Ti mali biseri rasuti u zelenilu i tišini potencijalni su dodatni izvor prihoda za svaku obitelj. Započeli smo s asfaltiranjem vinogradarskih puteva i želimo da turisti koji već dolaze u Đurđevac ostanu ovdje više dana kako bismo uspješno nastavili našu turističku priču.
prigorski.hr
foto: Davor Špehar/Pixsell