Veterinarska stanica Križevci prvi puta je registrirana od osnivača Skupštine općine Križevci 1956. godine, a danas zapošljava 46 djelatnika većinom visoke stručne spreme, 30 doktora veterinarske medicine, a ostali djelatnici su veterinarski tehničari i djelatnici u računovodstvu. Osnovni dio posla je briga o zdravlju životinja, a uz brigu o zdravlju životinja na prvom mjestu je briga o zdravlju ljudi. Razgovarali smo s direktorom ove uspješne križevačke tvrtke Ivanom Zemljakom.
– Imamo pet ambulanti, ambulantu za male životinje, dvije veterinarske ljekarne gdje prodajemo veterinarsko-medicinske proizvode i dodatke stočnoj hrani. Bavimo se prodajom i distribucijom genetskog materijala bikova i sjemena nerastova, te vršimo kontrolne preglede u objektima koji se bave prodajom, proizvodnjom i distribucijom mesa, mlijeka i jaja i slično. Vršimo odvoz nusproizvoda životinjskog porijekla i u suradnji s tvrtkom Agroproteinka vršimo odvoz uginulih životinja. Osim toga radimo dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju u objektima koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom – rekao je uvodno Ivan Zemljak.
– Veterinarska stanica Križevci je otvorila dio firme koji se bavi prodajom genetskog materijala, riječ je o tvrtki Reprovet. Zaposlena su dva veterinarska tehničara i jedan doktor veterinarske medicine. Registriran je centar za skladištenje sjemena goveda i nerastova. Glavni partner u toj suradnji nam je njemačka tvrtka Bayern Genetik koja ima vlastitu proizvodnju s preko 200 bikova i 300 nerastova u proizvodnji genetskog materijala.
Distribuiramo na području cijele Hrvatske sjeme, smrznute embrije i sav potreban materijal za umjetnu oplodnju krava i krmača. Vršimo i distribuciju pomagala prilikom reprodukcije – ultrazvuci, a tu nam je partner škotsko-irska tvrtka BCF, francuski Polysem koja se bavi proizvodnjom rukavica, navlaka i pistoleta za umjetno osjemenjivanje, a surađujemo i s tvrtkom MiniTub.
Za sav genetski materijal Bayern Genetika, a radi se uglavnom o simentalskom govedu svakog mjeseca imamo posebne akcije, gdje su određeni bikovi povoljniji u prodaji i gdje se s boljom genetikom pokušava poboljšati genetski materijal naših goveda na terenu. Znamo da situacija na selu nije najbolja, pa i akcijama pomažemo uzgajivačima vrhunskom genetikom koja bi vani koštala duplo. Cilj nam je da rezultati budu bolji i u Hrvatskoj – kazao je Zemljak.
– Uspjeli smo u ovoj teškoj situaciji u poljoprivredi opstati, poslovanje smo proširili i zadržali djelatnike, redovito isplaćujemo plaće i sva davanja prema državi i dobavljačima. Na tome moramo biti zahvalni našim kupcima i stočarima koji drže krave, svinje, ovce i koze. Križevački bazen je ostao jak što se tiče tovnog govedarstva. Ima oko 30 tisuća junadi u tovu, te oko 10 tisuća plotkinja i 7-8 tisuća koza i ovaca. Trudimo se maksimalno izaći na ruku našim stočarima oko plaćanja i pričekati maksimalno koliko možemo.
Vjerujem da je broj krava u Hrvatskoj dosegao minimum, negativan trend je i u brojnim europskim zemljama i trebamo djelovati da zadržimo postojeći broj goveda uz pomoć i lokalne politike. Volio bi da se mlijeko i meso počne koristiti u našim školama, vrtićima i da se tu plasiraju naši proizvodi. Isto vrijedi i za voće i povrće, jer se na taj način može pomoći domaća proizvodnja. Lijepo to zvuči, ali može se to i učiniti i to je moja vizija – istaknuo je Zemljak.
– Današnja veterina se promijenila i veterinari danas moraju raditi menadžment na farmi. Moraju vlasnika uputiti zašto je manje mlijeka, kakva je hrandba i ukazati na probleme kako bi se proizvodnja održala – napomenuo je.
Ambulanta za male životinje otvorena je 2013. godine, a djelovala je i prije, ali danas je dobrobit i briga o životinjama dosegla nivo kojeg nije bilo prije 10 ili 20 godina. Ambulanta je opremljena modernim aparatima koji su ključni za otkrivanje bolesti kućnih ljubimaca po prihvatljivim cijenama. U Križevcima se mogu napraviti hematološke, biokemijske, ultrazvučne i rendgenološke pretrage pasa, mačaka, glodavaca i ostalih kućnih ljubimaca. Sada smo u pripremi da krenemo i sa kirurškim zahvatima na kostima – rekao je Zemljak.
– Na lokalnoj razini surađujemo s djecom iz vrtića i iz škole za djecu s posebnim potrebama. Imamo ugovore sa Srednjom gospodarskom školom i veterinarski tehničari dolaze na edukaciju kroz svoje školovanje. Ugovor imamo i s Visokim gospodarskim učilištem Križevci pa nam na stručnu praksu dolaze studenti iz zootehničkog smjera, a mi koristimo neke usluge na Ratarni.
Dolaze nam i studenti s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu zbog velike prakse. Danas zahvaljujući veterinarima u Hrvatskoj nema tuberkuloze, bruceloze, enzootske leukoze, Q – groznice, trihinoloze, salmoneloze, bolesti plavog jezika, bjesnoće, a nema ni bolesti kvrgave kože. Puno stvari su veterinari odradili, a da i država nije to akceptirala – istaknuo je.
Uvijek sam optimist i gledam da sutra bude bolje. Proizvodnja hrane je nužno potrebna cijelom svijetu. Na razini Hrvatske se ne smije dogoditi da ne postoji stočni fond i da nema ratarske proizvodnje. Imamo zemlju, bogati smo i vodom i možemo proizvoditi zdravu i kvalitetnu hranu. Mora doći trenutak sa svjetlom na kraju tunela – zaključno je rekao Ivan Zemljak.
Sve informacije o Veterinarskoj stanici Križevci možete potražiti na ovom linku vskrizevci.com.
prigorski.hr