Jelena Pavičić Vukičević, potpredsjednica stranke Bandić Milan 365 – Stranka rada i solidarnosti (BM 365), u četvrtak je apelirala na stranke koje će izaći na svibanjske lokalne izbore da pri sastavljanju lista poštuju ženske kvote, a birače da svoje biračko pravo konzumiraju po tom principu.
Pavičić Vukičević je, u povodu 144. obljetnice rođenja Marije Jurić Zagorke, na konferenciji za novinare ispred spomenika toj istaknutoj hrvatskoj spisateljici, novinarki i feministkinji izvijestila kako je Forum žena njezine stranke ishodio pravo od Zagorkinih nasljednika autorskih prava da se nazove njezinim imenom.
Za Zagorku je rekla kako joj hrvatsko društvo mnogo toga duguje, jer je brojne generacije na neki način opismenila te zainteresirala za hrvatsku povijest i književnost, a kao publicistkinja, novinarka i feministkinja ostavila traga ne samo u borbi žena za ravnopravnost, nego uopće za kvalitetu života hrvatskom društvu.
Upravo u smislu te njezine borbe za prava žena, sudionike lokalnih izbora pozvala je da primjenjuju Zakon o ravnopravnosti spolova te na listama poštuju ženske kvote, kao što to čine u njezinoj stranci u kojoj, kaže, imaju premalo muškog članstva pa trebaju paziti da na listama ispoštuju mušku kvotu.
“Bit će muškaraca dovoljno na listama. Pokušat ćemo slijediti Zakon o ravnopravnosti spolova na način da muškarci koji će biti podzastupljeni spol na našoj listi budu unutar spolne kvote”, rekla je Pavičić Vukičević.
(Hina)
fah






