U subotu 27. lipnja 132 osobe pristupile su besplatnom pregledu kože u Varaždinu, u sklopu dm-ove inicijative „Zaštiti se… i uživaj na suncu“, čiji cilj je potaknuti što veći broj ljudi na preventivne dermatološke preglede. Ivana Bardek, dr. med., i Filip Bosnić, dr. med. su, nakon pregleda madeža i promjena na koži, svaku četvrtu pregledanu osobu uputili na daljnje pretrage.
„Pojavom prvih sunčanih dana kožu je potrebno adekvatno zaštiti od sunca nanošenjem zaštitnih krema s visokom UVB i UVA zaštitom, nošenjem adekvatne odjeće, pokrivalima za glavu te sunčanim naočalama. Prekomjerno izlaganje Sunčevu zračenju, osobito bez adekvatne zaštite, dovodi do oštećenja kože, koje se manifestira pojavom opeklina, ubrzanim starenjem, pojavom bora, hiperpigmentacija, prekanceroza, a nažalost i oboljenja. Zato su važni preventivni pregledi – da bi se na vrijeme otkrile promjene na koži, jer kad se otkriju na vrijeme, onda se mogu i izliječiti“, istaknula je Ivana Bardek, dr. med.
Stručnjaci također naglašavaju da UV zaštita ne smije biti samo sezonska navika: zaštitna sredstva visokog faktora potrebno je nanositi i obnavljati tijekom cijele godine. Dakako, posebnu pažnju koži treba posvetiti tijekom toplijih mjeseci, kada se preporučuje izbjegavanje direktnog izlaganja suncu između 10 i 16 sati. Česta i je zabluda da zaštitna sredstva ometaju sintezu vitamina D. Naprotiv, uz pravilnu primjenu SPF-a tijelo nesmetano apsorbira ovaj važan vitamin dok je koža istovremeno zaštićena.
„Tijekom 30 godina poslovanja u Hrvatskoj prevencija je bila u fokusu brojnih dm-ovih aktivnosti jer vjerujemo da je ona temelj očuvanja zdravlja. „Zaštiti se…i uživaj na suncu“ jedna je od naših najdugovječnijih inicijativa kojom potičemo građane na preventivne preglede. U protekla dva izdanja inicijative zabilježili smo porast broja ljudi upućenih na daljnje preglede, što nas je potaknulo da ove godine preglede organiziramo u do sad najvećem broju gradova. Odaziv u Varaždinu pokazao nam je da i građani sve više prepoznaju važnost prevencije, što nas dodatno motivira da preglede učinimo jednostavnima i dostupnima“, izjavila je Gordana Picek, voditeljica resora nabave i marketinga dm-a za regiju Adria.
Od prvog izdanja inicijative 2011. godine, besplatnim pregledima pristupilo je više od 21.300 građana, a važnost redovitih preventivnih pregleda potvrđuje i podatak da su prošle godine dermatolozi na daljnje preglede uputili 16 posto pregledanih. Kako bi što veći broj ljudi besplatno i bez prijave mogao pristupiti pregledima, dm je ove godine inicijativu proširio na čak 19 gradova, a detaljan raspored svih pregleda dostupan je na: Besplatni dermatološki pregledi | dm.hr.





