Predsjednik Hrvatske seljačke stranke (HSS), saborski zastupnik i gradonačelnik Samobora Krešo Beljak u intervjuu za Hinu kaže da o suspendiranim HSS-ovcima i onima koji su izašli iz stranke više nema što reći jer su oni prošlost te im poručuje kako su njihove optužbe da uništava stranku irelevantne jer se nova garnitura kojoj je on na čelu pobrinula da HSS dobije priliku za novi početak, a najavljuje i mnoge mjere koje će stranka predložiti Vladi, ponajprije one koje se odnose na demografsku politiku.
Kako komentirate to što zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, koja je pod suspenzijom u HSS-u, tvrdi da ste 14. siječnja na izbornoj Glavnoj skupštini HSS-a ponovno za predsjednika stranke izabrani ilegalno te očekuje da Ministarstvo uprave konačno odradi svoj posao?
Ništa ne komentiram. Ministarstvo uprave nije mjerodavno za stvari o kojima Marijana govori. Dakle, ona ne zna kako stvari funkcioniraju. Ministarstvo uprave odobrilo je Statut HSS-a i sve što je napravljeno je u skladu sa Statutom, što su potvrdili Statutarno povjerenstvo i Nadzorni odbor. Kraj priče. I Marijana to jako dobro zna. Nemam jednostavno što tu komentirati.
Pa, nisam lud da radim protiv Statuta. Marijana Petir uopće ne zna kako funkcioniraju stvari. Ne može Marijana govoriti o meni ružne stvari i očekivati da će to proći nekažnjeno. To tako ne ide. Ali ona mora doći tu u stranku i objasniti, ona mora doći i pisati obrazloženje. Uostalom, nije ovo prvi put da je suspendirana. Nju je i pokojni predsjednik HSS-a Josip Friščić suspendirao zato što je kao saborska zastupnica u Hrvatskom saboru glasovala protiv odluka Glavnog odbora i Predsjedništva stranke. Pa joj se oprostilo i progledalo kroz prste.
Koliko je još HSS-ovaca pod suspenzijom?
Nekoliko. Svega nekoliko ih je još ostalo. Ali, ističem da je HSS relevantan politički faktor zahvaljujući ovoj garnituri kojoj sam ja na čelu i koja je dobila pet mandata. Inače to nikoga ne bi zanimalo. Dakle, irelevantne su optužbe za uništavanje stranke i bilo što drugo jer smo se pobrinuli da HSS dobije priliku za novi početak. O ovima koji me optužuju nemam više što reći jer su oni prošlost, oni su passe.
Nemam tu što komentirati. Marijana Petir bila je potpredsjednica stranke, sve je dobila od stranke, bila je saborska zastupnica u dva mandata, zamjenica župana. Sve je dobila od stranke na pladnju i sada pljuje u zdjelu iz koje je 20 godina jela, u zdjelu iz koje je odrasla, koja joj je stvorila karijeru – za razliku od mene koji sam se sam borio. Za mene stranka nikada nije stala. Ja sam postao gradonačelnik zahvaljujući svojem radu i angažmanu u Samoboru. Žao mi je što se pokušava sada prikazati da u stranci postoje dvije strane. Koje dvije strane? Nema dviju strana. Ne postoje dvije strane. Postoji HSS i protivnici HSS-a. Žao mi je što su neki koji su dobili sve od HSS-a sada postali njegovi protivnici. To je jedina istina. Nema tu dviju strana, apsolutno nema dviju strana.
Kako komentirate suspendirane HSS-ovce koji su izašli iz stranke?
Ove koji su izašli iz HSS-a nikako ne komentiram, o tome više ne želim razgovarati. Nema raskola u HSS-u. Stranka nije imala ništa, a sada ima pet saborskih zastupnika, ima financiranje i sve. I sada to netko pokušava prikazati kao nešto loše. Tu nema dviju strana. Nitko objektivan neće reći da smo upropastili stranku, nego će reći da smo spasili stranku. Žao mi je ako netko drugačije misli. Zašto ja moram par mjeseci sebe opravdavati? Zbog čega? Primjerice, Nenad Matić koji je napustio stranku – pa on sam ne može prijeći izborni prag – a ja sam gradonačelnik Samobora u dva mandata.
Tko je Nenad Matić? Bio je glavni tajnik. A kad je došao u medije, kad ste ga zvali za intervju? A čovjek je 20 godina u stranci. Niste ga nikada zvali jer nije ništa predstavljao, a sada predstavlja jer smo dobili nekakvu medijsku pažnju zbog svih ovih događaja, a on to iskorištava da bi sebe mogao prodati na lokalnim izborima.
Koji su Vam planovi za lokalne izbore, hoćete li se ponovno kandidirati za gradonačelnika Samobora?
Očekujem da će sve naše lokalne organizacije izaći na izbore, da će naći kvalitetne kandidate, a birači će odlučiti o tome kakav će biti rezultat. Sve naše organizacije imaju apsolutnu autonomiju i slobodu pri odlučivanju načina izlaska na izbore. Mi smo u specifičnoj situaciji, neće biti nekog globalnog sporazuma. Ići ćemo u koaliciju od sredine do sredine, kako odluče lokalne organizacije. To je odluka Glavnog odbora HSS-a. Ja osobno imam dovoljno hrabrosti ponovno se kandidirati za gradonačelnika Samobora.
Najavili ste da ćete nakon 100 dana Vlade biti jaka oporba. Pa kako ćete se sada ponašati u Hrvatskom saboru?
Ponašat ćemo se isto kao i dosad. Bit ćemo opozicijska stranka i očekujem da ćemo pokušati dati odgovore na pitanja koja muče našu javnost i upozoravati na sve pogreške koje Vlada radi. Prvih 100 dana Vlade je proteklo na loš način. Mi smo mislili da bi trebalo pružiti priliku ljudima da se pokušaju konsolidirati, ali ne radi se jednostavno ništa i dalje je na snazi egzodus stanovništa iz naše države. Ne da se ništa ne poduzima, nego nitko niti ne razmišlja o tim problemima.
Porezna reforma je još jedna reforma koja ima za cilj daljnju centralizaciju države i društva, što nikako nije dobro. Mi se s tim apsolutno ne možemo slagati i vrlo brzo ćemo izaći s konkretnim prijedlozima za koje se nadamo da će ih Vlada prihvatiti jer svojih nema. Prema tome, ako Vlada nema prijedloge i ne zna kako, imat ćemo ih mi.
O kakvim je prijedlozima riječ?
Riječ je o cijelom nizu mjera, prije svega o mjerama koje se odnose na demografsku politiku. Ja sam u kontaktu s vodećim hrvatskim demografima. To se možda ne čini ozbiljnim problemom, ali sutra, praktički već danas, kada više ne bude za mirovine ili plaće ljudi u društvenom sektoru, pojavit će se pitanje zašto je to tako. Statistički mi stojimo dobro, nama po stanovniku rastu određeni prihodi, ali to znači da nas je sve manje. Pa kad podijelite određenu svotu na manje stanovništva, dobivate pozitivne statističke podatke, ali demografska struktura stanovništva je toliko narušena da postaje polagano neodrživa. Svi govore o Slavoniji, ali ono što Slavonija danas proživljava, to je Lika već proživjela, to je Gorski kotar već proživio, to su naši otoci proživjeli, to je Hrvatsko zagorje već proživjelo. Sljedeći na redu, nakon Slavonije, su gradovi priobalja, a nakon toga Hrvatske više neće biti.
Postoje li neke konkretne mjere koje HSS predlaže?
Naravno da postoje konkretne mjere. Prva se zove decentralizacija društva tako da se ojačaju općine, da im se omogući da zadrže stanovništvo na svojem području i da idu s mjerama privlačenja mladog stanovništva. Također, da se mladim obiteljima omogući da mogu živjeti u svojem kraju, a ne da idu u Irsku ili Njemačku. Na taj način nema demografske obnove, nema ničega i mi ćemo kao nacija nestati, postati neodrživi. Imat ćemo previše starog stanovništa, a premalo aktivnog, mladog. To u biti već imamo sada. Jedini način na koji opstajemo i ostajemo iznad površine su krediti, to jest inozemna zaduživanja. Čim to prestane, mi smo u bankrotu.
Kada se može očekivati da će HSS to predložiti Vladi?
Vrlo brzo. Sad su nam prioritet lokalni izbori i usporedno s pripremama za lokalne izbore već smo pripremili određene mjere koje ćemo predložiti Vladi.
Marina Bujan/Hina
foto: prigorski.hr/fah